Alaptez si vrem al doilea copil...

04-01-2014
Aurelia21
Nu este medic/terapeut
Aurelia21
Buna ziua.
Am un copil de 14 luni care este alaptat dimineatq, la somnurile de peste zi, seara la culcare si noaptea de cel putin 2 ori. Vreau sa raman insarcinata, CM mi-a venit prima data pe 30 iulie, apoi in 13 sept, 10 nov si ultima data pe 7 dec - ultimele 2 luni a fost regulat de 28 zile. Stiu ca prolactina inhiba ovulatia. Va rog frumos sa-mi spuneti daca pot lua un tratament compatibil cu alaptarea care sa-mi declanseze ovulatia. Sa nu-mi spuneti de intarcat pt ca am incercat si copilul nu este pregatit, este in plina eruptie dentara. Vreau doar sa stiu daca exista ceva ce pot eu sa fac ca sa ramn insarcinata mai repede.
5 comentarii
0
04-01-2014, ora 14:13
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
teoretic daca v-a venit menstruatia exista sanse sa aveti si ovulatie (stiu persoane care la 3 luni dupa nasterea unui copil au conceput un altul)... puteti sa faceti teste de ovulatie, le luati de la farmacie si le folositi conform instructiunilor (stiu ca se incep in anumita zi a lunii, in fiecare zi la aceeasi ora pana se coloreaza diferit - cred ca puteti gasi explicatii in cutie mai clare)
0
04-01-2014, ora 20:40
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
la multi ani, aurelia
si
sa-ti traiasca bebe-ul
intrebare:
te grabesti cu INCA o sarcina pt a ramane 4 ani acasa?..sau
CE motiv ai de "vrei musai"si inca fuguta..un copil...
Copiii SUNT o binecuvantare
dar si organismul tau trebuie sa-si revina...
zici:
"ce pot eu sa fac ca sa ramn insarcinata mai repede"

mai gandeste-te si la tine
sanatate
0
04-01-2014, ora 23:09
Aurelia21
Nu este medic/terapeut
Aurelia21
Nu vreau al doilea copil ca sa fiu casnica timp de 4 ani. Vrem al doilea copil tocmai pt ca copiii sunt o binevuvantare, un dar de la Dumnezeu. Motivele pt care vrem mai repede sunt prea personale ca sa le scriu aici. Am intrebat ce solutii am.
Am retinut ideea cu testele de ovulatie, multumesc.
0
05-01-2014, ora 20:07
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Din cate stiu poti ramane insarcinata chiar daca alaptezi este adevarat ca aceste cazuri sunt mai rare dar nuti pierde speranta.
0
30-06-2014, ora 15:24
yeah123
Nu este medic/terapeut
yeah123
Eu cred ca ai pus manutza pe vreun mosh care isi doreste inca un copil ca sa iti lase tot altfel lasa la casa de copii. Organismul tau are nevoie de refacere. Se produc foarte multe schimbari pe parcursul sarcinii si saracu corp are nevoie de timp pt a se vindeca. Si nu veni aici cu texte de genu "sunt o binecuvantare de la Dumnezeu" ca nu tine. Din moment ce ai spus ca motivele sunt prea personale e clar ca urmaresti ceva si acel "ceva" necesita inca un copil pt ati indeplini scopurile. Am intalnit multe persoane parsive si te-am ginit imediat. Esti una din ele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Pregătirea pentru sarcină
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •