Ajutor va rog ! sufar de ipohondrie?

30-07-2015
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
Buna ziua. Povestea mea incepe de la varsta de 17 ani atunci cand fiind intr-o vacanta la Cheia intorcandu-ma acasa am observat pe palma dreapta niste punctulite albe. Atunci am crezut ca sunt bonlav de leucemie, am facut analize acestea demonstrand contrariul. Peste 1 an de zile miau iesit niste hemoroizi ma simpteam balonat ma durea in partea stanga, atunci am banuit ca am cancer la colon, am facut colonoscopie aceasta demonstrand contrariul, acum vreo 2 luni de zile ma durea testiculul drept de asemenea si atunci am banuit ca este cancer testicular. Acum vreo 3 saptamani am facut temperatura, frisoane, voma, am intrat pe internet sa caut ce boli rezulta din aceste simptome. In timp ce cautam pe internet mi-a sarit in ochi limfomul si simptomele lui, de atunci am inceput sa am toate simptomele care le-am citit despre el (am gasit si niste ganglioni putin mariti). Am consultat mai multi medici care au spus ca elimina limfomul din cauze dar eu tot nu am incredere in ei si nici in analizele de sange care le-am facut acum ma gandesc ca singura solutie ar fi biopsia.
Dumneavoastra ce spuneti sufar de ipohondrie sau este posibil sa sufar de o boala grava ? Va multumesc !
22 comentarii
0
30-07-2015, ora 14:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti un test de Anxietate pe net.
Ganglionii au fost mariti de la raceala.
0
30-07-2015, ora 15:04
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
Dar nu mia curs nasul sau chestii de acestea doar am facut febra frisoane si voma, am crezut ca este ceva de la stomac si am facut o endoscopie unde mia gasit gastrita si boala de refux gastr-esofagian. Ps : am fost la psiholog si mia spus ca sufar de anexitate generalizata. Dar acum nu mai stiu ce sa mai zic simpt ca o iau razna. In ultima perioada fumez foarte mult.
0
30-07-2015, ora 21:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si faceti tratament pentru afectiunile care vi s-au gasit ?
0
30-07-2015, ora 22:51
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
Nu
0
31-07-2015, ora 16:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In prezent mai aveti vreun simptom ?

P.S.: Ipohondria tine de anxietate. Daca va deranjeaza foarte tare puteti face tratament cu un antidepresiv. Asa se numeste medicamentul care o trateaza. Faceti test de Anxietate gratuit pe Internet. Dati Search Google Test de Anxietate. S-ar putea sa treaca si refluxul gatroesofagian cu tratament corect pentru anxietate. Poate fi o somatizare a anxietatii. Adica un simptom al anxietatii la nivel corporal.
0
03-08-2015, ora 12:05
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Pare sa fie mai degraba vorba despre somatizari in cadrul anxietatii. Probabil ca te-ar ajuta sesiunile de psihoterapie. Ai inceput si psihoterapia sau doar ai fost la psiholog pentru a verifica ce se intampla cu tine?

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
04-08-2015, ora 20:35
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
Doar la psiholog. Astazi mam operat pentu biopsie pentru ca nu mai rezistam psihic dar biopsia vine abia peste 2 saptamani si simpt ca o iau razna. Am avut toate simptomele posibile pentru limfom. Dvs ce spuneti am facut bine?
0
04-08-2015, ora 21:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ati facut-o, e buna facuta acum. Daca nu va iese nimic va sfatuiesc serios sa mergeti la psiholog. Cred ca e ipohondrie.
0
05-08-2015, ora 09:57
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
Precizez ca am greata aproape non stop nu mai pot manca nimic atunci cand doctorii imi spuneau ca nu am nimic incepusem sa mananc din nou starile de grata nu mai erau asa persistente dar acum au revenit.
0
05-08-2015, ora 12:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O ecografie generala abdominala ati facut ?
0
05-08-2015, ora 13:15
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
Nu 1. 4 am facut si in afara de gastrita aia nimic altceva.
0
05-08-2015, ora 17:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Greata e un simptom al gastritei. Faceti tratament pentru ea ?
0
05-08-2015, ora 18:10
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
nu nu am tinut nici un regim pentru ea si nici nu am luat tratamentul deoarece eu sunt intr-o depresie foarte puternica ! am ganduri de sinucidere...
0
05-08-2015, ora 20:16
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
ar fi bine bebitza sa ajungi cat mai repede la medicul psihiatru pentru a-ti prescrie ceva ca sa nu mai fi trist si sa nu mai ai gandurile acestea neplacute. Poate te ajuta si cu greturile si cu pofta de mancare. Dupa aceea nu ar strica sa incepi si sesiunile de psihoterapie

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
06-08-2015, ora 08:53
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
Miau aparut si pete rosii pe piele si din ce am citit pe internet sunt tot simptome ale limfomului ce mai fac?ganglionii nu mai dau inapoi simt ca o sa mor...mi se zbate si carnea pe mn toot ce este rau am. O fi cv pe sistem nervos?
0
06-08-2015, ora 11:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa tratezi fir cu fir tot ce ai. Petele rosii la dermatolog. Faptul ca tremuri la psihiatru.
0
06-08-2015, ora 21:22
sara43
Nu este medic/terapeut
sara43
Buns seara.Sunt de aceeasi parere cu d mna clara_p si cu d-mnul dr Rares Ignat, mergi cat de repede poti la un psihiatru, daca nu poti singur sa te aduni si SA alungi aceste ganduri, trebuie SA te echilibrezi Putin, inainte de a face si alte investigatii.Nu mai citi f mult pe Internet, despre orice simptom ai, este binevenita informatia, e adevarat, dar uneori te sperii.Si eu am 1mil.de probleme, inclusiv depresie, care, multumesc lui D-zeu e tot spre bine, ma ajut si singura f mult, dar crede-ma ca daca as fi avut starile care le descrii, nu as fi ezitat SA merg la psihiatru, cu tot scepticismul meu in ceea ce priveste medicatia, si efectele adverse.Aduna-te Putin, nu te mai gandi ca mori, ca nu este asa, cel Putin nu acum, ca nu suntem nemuritori, si ai SA vezi ca o SA fie bine.Din cate am inteles esti f tanar, avem de dus o "lupta"grea in aceasta viata, curaj, am SA ma rog pt tine.Doamne ajuta!!
0
19-08-2015, ora 09:06
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
A iesit rezultatul biopsiei. Concluzie : limfadenita cronica recreativa nespecificata. Nu sunt prezente neoplazi. Asta ce inseamna ? Ma ajutati va rog.
1
19-08-2015, ora 14:45
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
Ma ajuta si pe mn cineva??
0
20-08-2015, ora 11:18
bebitza94
Nu este medic/terapeut
bebitza94
Primesc si eu un raspuns?
0
27-11-2015, ora 18:41
pavlin88
Nu este medic/terapeut
pavlin88
Presupun ca ai aflat ca înseamnă că nu ai cancer şi cel mai probabil sunt inflamaţi de la răceală aceea. Multa sanatate
0
27-11-2015, ora 18:41
pavlin88
Nu este medic/terapeut
pavlin88
Presupun ca ai aflat ca înseamnă că nu ai cancer şi cel mai probabil sunt inflamaţi de la răceală aceea. Multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: