Ajutor va rog, probleme defecatie?!

17-11-2011
hanea
Nu este medic/terapeut
hanea
Buna ziua,


Va scriu si eu in speranta ca voi gasi un pic de ajutor legat de conditia mea...Am 23 de ani, sex Masculin, fumator ocazional, un regim de viata normal (ce mai este normal in ziua de azi e relativ) si nu am avut probleme de defecatie, constipatie etc...Pana prin primavara cand am inceput sa fiu constipat din ce in ce mai des.In vara deja incepusem sa iau sennalax si supozitoare cu glicerina.Ca simptom de constipatie, simteam ca sunt balonat, ca simt ca pot iesi, dar ceva nu permitea...Tot atunci au aparut si primele semne de durere, interior, ca si cum am fost lovit inauntru(imi aducea aminte de durerile de cand eram mic si cadeam sau primeam un picior ) in momentul in care defecam...De altfel incepusem sa scot un clei de culoare galbena sau incolora...Acuma in toamna s-a inrautatit, sunt constipat mereu (am un scaun la 2-3 zile, dupa ce iau laxative), scaunele sunt foarte subtiri in grosime si mici durerile s-au accentuat, precum si acel clei de care va spuneam...De altfel simt mereu o pulsiune inauntru, o incordare...Ceea e straniu e ca dupa ce ma chinui sa ies, scaunele sunt si foarte moi...Stiu ca e un subiect jenant, dar speram totusi sa gasesc un pic de ajutor.Poate fi cancer rectal? Multumiri anticipate...
1 comentarii
0
17-11-2011, ora 12:55
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
consulta un medic gastroenterolog, care cu siguranta iti va face o colonoscopie si probabil si alte investigatii si va stabili un diagnostic.fara acestea nu putem sti ce este si hai sa fim mai optimisti, cu siguranta nu va fi ceea ce gandesti.sa sti ca nimic nu este rusinos in medicina, asa cum mergem la stomatolog, mergem si la urologie, la ginecologie, aceste organe fac parte din corpul omenesc.multa bafta si curaj...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici