Ajutor dupa operatie pe pancreas

16-03-2012
gica62
Nu este medic/terapeut
gica62
In urma unui ecograf mi s-a descoperit un chist pancreatic pe capul pancreasului, din pacate a fost de tip cancerigen. Mi s-a facut operatia de rezectie a capului pancreasului si includere in stomac + rezectia duodenului + o bucata din stomac datorita extinderii bolii, deci a fost o operatie complicata.

Acum ma simt destul de bine dupa 5 saptamani dar problema mea e legata de alimentatie avand in vedere multitudinea de organe taiate si avand in vedere ca voi urma un tratament de citostatice.
Pana acum am mancat numai pasta de mancare, oua de prepelita, paine prajita ( mai mult uscata decat prajita), iaurt, mamaliguta, de 6 ori pe zi cate o cana de mancare, ceai de rostopasca si napraznic, dar acum sunt in ceata. Doctorul chirurg mi-a spus ca pot manca orice fara prajeli, afumaturi, alcool.

Dar eu 'suflu si in iaurt', si daca stie cineva ceva meniuri sau orice fel de ajutor mi-ar prinde bine ( carti PDF, situri, sfaturi etc).
Nu este nevoie sa mai mentionez ca, cu moralul incerc din rasputeri sa ma mentin pe linia de plutire si sa nu clachez.

Cu multumiri ca ati avut rabdare sa cititi
Gica
4 comentarii
0
20-03-2012, ora 19:06
vlasiu
Nu este medic/terapeut
vlasiu
Buna, nu-ti pot da sfaturi ca nu ma prea pricem in schimb iti doresc multa putere ca si eu am avut cancer si m-am vindecat. Am mancat multe verdeturi, morcovi si altele dar nu te lua de ce zic oamenii ci respecta ce zice doctorul. In orice caz e bine sa o iei cu binisorul, afumaturi desigur nu manca ci iao cu carne de pui, peste, etc. Vitaminele sunt importante si moralul.Multa sanatate.
0
22-03-2012, ora 20:01
gica62
Nu este medic/terapeut
gica62
Iti multumesc de sfaturi si incerc sa castig fiecare "batalie" zi de zi, prin alimentatie cat mai sanatoasa.
0
30-03-2012, ora 18:18
gica62
Nu este medic/terapeut
gica62
In afara de reclame mai dati ceva sfaturi ?

plin e situl de reclame si in rest?
0
13-07-2022, ora 21:52
Gabrield
Nu este medic/terapeut
Gabrield
Buna seara domnu Gică, as dori sa știu cum sunteți acuma după 10 ani aproximativ?

Mulțumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici