Ajutor de la cele care au avut histerectomie uterina

14-06-2009
sanda52
Nu este medic/terapeut
sanda52
Va rog sa-mi spuneti ce ar fi bine sa stiu inainte de operatie, pentru extirparea unui uter mult marit in volum, fibromatos, cu papilom endocervical. Ce trebuie sa fac inainte cu cateva zile de operatie, ce trabuie sa am la mine la spital? Ce se intampla la spital inainte de operatie ? Cum este revenirea si cat dureaza? Sa duc ceva medicamente de acasa?
4 comentarii
0
15-06-2009, ora 23:22
laurasaed
Identitate neconfirmată
laurasaed
Intreaba medicul care te va opera de ce anume ai nevoie.
In spital ai nevoie de: camasa de no
0
15-06-2009, ora 23:24
laurasaed
Identitate neconfirmată
laurasaed
camasa de noapte, halat, papuci, lenjerie intima, tampoane sau vata, sapun, prosop, periuta si pasta de dinti.
Daca mai ai nevoie de ceva, roaga pe cineva apropiat sa iti aduca.
Mult noroc.

Laura Saed
Psihoterapeut
0
16-06-2009, ora 06:24
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Ar mai fi utile o cana si tacamuri. Inainte de orice operatie se fac cateva analize (sange, urina). Restul il veti afla probabil de la colegele de salon (eu nu sunt operata, deci nu sunt in masura sa va pot spune mai multe). Din cate stiu eu, prima zi de dupa operatie este mai dificila, iar recuperarea dureaza cam o saptamana. Imi imaginez ca va este greu, dar fiti optimista, am cateva prietene in situatia dvs si se simt foarte bine, sunt active, vesele si pline de viata.
Numai bine, noi va tinem pumnii.
Curaj, va trece si asta!
Multa sanatate!
0
16-06-2009, ora 09:07
sanda52
Nu este medic/terapeut
sanda52
Va multumesc mult pentru incurajare si pentru informatiile furnizate. Cu medicul care ma va opera nu cred ca voi mai putea vb inainte de operatie, deoarece la inst. Oncologic medicii sunt f. ocupati si grabiti.
Am sa adaug un comentariu dupa ce voi fi bine si acasa la mine.
Sanda
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •