Ajutor analize - endocrinologie!!!!

28-06-2007
Minuca
Nu este medic/terapeut
Minuca
Va rog din suflet, ajutati-ma cu interpretarea analizelor:
Testosteron 1.82 (val. ref. 0.22 - 2.9)
Testosteron liber 0.042 (val ref 0.014)
Anti - TPO 38.94 (val ref <34)
TSH 2.76 (val ref 0.27 - 4.2)

Iar Logest de doi ani fara pauza iar medicul tocmai mi-a recomandat Yasmine. Nu am nici un chist, ovarele sunt in regula, tocmai am verificat. Ce inseamna nivelul testosteronului atat de ridicat? Imi cade parul destul de rau de un an de zile... sa fie asta motivul? O sa imi creasca par pe fata etc? Deja vad ca mi s-a indesit mustatia si pufuletul din zona perciunilor... Ce se poate face? Exista vreun tratament? Va rog mult, ajutati-ma!!!
3 comentarii
0
28-06-2007, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu vad ca valorile testosteronului sa fie in afara limitelor normale, dar nu specificati care sunt valorile de referinta la femei si la barbati, iar acestea sunt specifice laboratorului, nu am de unde sa le cunosc. Dar analizele de mai sus sunt toate in limitele de referinta, exceptie anti-TPO. Ati facut Echo de tiroida? Anti-TPO e specific tiroiditei autoimune, dar acolo de obicei valorile sunt mult mai mari, aici sunt doar usor peste normal.
0
28-06-2007, ora 00:00
Minuca
Nu este medic/terapeut
Minuca
Valorile de referinta trecute in paranteza sunt pentru femei. Testosteronul liber trebuie sa fie sub 0.014 iar la mine sunt egale cu 0.042. Sunt destul de ingrijorata pentru ca imi cade parul destul de rau. Imi este frica sa ma joc cu hormonii as cam dori sa opresc anticonceptionalele de tot. Ecografie la tiroida nu am facut, pana acum am fost suspecta de chist la ovare si am facut toate analizele si ecografie transvaginala.
0
29-06-2007, ora 00:00
Elenamik
Nu este medic/terapeut
Elenamik
Va rog sa imi explicati si mie care este semnificatia semnului "0+" in niste analize medicale.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.