Ajutor - Candida si dereglarea hormonala?

04-06-2013
maria25b
Nu este medic/terapeut
maria25b
Am sub barbie(zona gatului) o zona unde imi cresc fire de par groase si dese.
In urma cu 2 sapt m-am hotarat ca pensatul numai este o obtiune si vreau sa fac tratatment cu laser.
Am mers la endocrinolog si dupa ceva analize mi-a iesit deregrlare hormonala si infectie cu candida pe baza medicamentoasa(am facut un tratament intens dentar in urma cu 2 luni)
E prosibil sa fie legate una de alta? Cum sa fac sa scap de firele de par nedorite si de dereglarea hormonala si de candida?
Ajutor. sunt foarte speriata si doctorul ginecolog nu sta la explicatii cu mine. Pana si diagnosticul mi l-a dat la telefon, iar endocrinologul ma tot pune sa fac extra analize si imi pare ca nu prea ii pasa decat sa platesc consultatia si atat...
8 comentarii
0
04-06-2013, ora 13:06
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Candidoza este o problema iar dereglarea hormonala alta problema si tratamentele sunt diferite pentru aceste doua afectiuni.
Din pacate epilarea cu laser, IPL ori electroliza sunt singurele optiuni pentru parul nedorit. Eu personal cunosc persoane ce au tratat cu succes parul nedorit prin laser, si chiar nu a mai reaparut deloc..
0
05-06-2013, ora 17:55
Amalia0112
Nu este medic/terapeut
Amalia0112
Tratamentul dentar a fost cu antibiotice?
0
05-06-2013, ora 17:55
Amalia0112
Nu este medic/terapeut
Amalia0112
?
0
06-06-2013, ora 13:39
maria25b
Nu este medic/terapeut
maria25b
anestezie la fiecare dinte sau masea. A fost si foarte puternica de fiecare data. in sensul ca nici numai auzeam sau imi curgea nasul 3-4 ore dupa si nu simteam nimic.
Iau tratament cu ovule de 3 zile si doar ieri am observat o mica scurgere albicioasa si atat...
Ce sa fac?
0
06-06-2013, ora 13:40
maria25b
Nu este medic/terapeut
maria25b
Otilia daca nu te superi imi poti spune cu ce fel de laser se face prietena ta de i-a disparut de tot parul nedorit? sunt atatea feluri de ipl, lumina pulsata ca numai stiu unde sa merg... :(
0
06-06-2013, ora 14:39
Amalia0112
Nu este medic/terapeut
Amalia0112
momentan nu trebuie sa faci nimic, trebuie sa astepti rezultatele care, nu se vor vedea chiar imediat, poate o ameliiorare. continua tratamentul cu ovule cat ti-a fost prescris. ce fel de ovule sunt?
0
06-06-2013, ora 14:40
Amalia0112
Nu este medic/terapeut
Amalia0112
si poate iti schimbi medicul ginecolog
0
24-06-2013, ora 02:19
maria25b
Nu este medic/terapeut
maria25b
. buna fete cum sunteti? am vrut sa vacu situatia mea. am terminat cele 3 zile de ovule si flucovim de 150mg si am refacut testul de bacteri si imi scire pe el numerosi spori candida si marcat process inflamator. restul nu pot sa citesc ca e scrius foarte prost iar doctorul gineco mi-a spus la telefon ca e ok si numai am candidoza si sa iau eventual o pastila de flucovim pt spori...cu toate ca pe rezultatul de analiza(scris de mana ca o scrisoare, fara valori sau etc cum arata un test rezultat de laborator) scrie proces inflamator.
la endocrino, sunt inca in procesul de analize pt ca doctorul nu stie ce tratament sa imi dea...acum mai vrea sa mai fac inca un test analiza de nush ce sa imi ia sange dimineata sa iau o pastila seara si dimineata sa imi refaca analizele(pastila e interzisa pe teritoriul romaniei si mi-a adus-o ea intr-o hartie sparta toata ca cica o luase din ungaria)... am dat de niste doctori... Sunt foarte nelinistita ca am dat de doctori asa de nepriceputi si am stricat o groaza de bani pe analize si medicamente. sunt din timisoara...ma ajutati cumva cu un nume de doctor gineco si un doctor endocrino bun?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul candidozei vaginale cu iaurt - funcționează?
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  •