Dupa extractie, mi-a ramas un ciob

14-03-2010
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Buna, am 17 ani jumat, mi s-a extras o masea in noiembrie, si mi-a ramas un ciob deoarce dentistul a fost nevoit sa imi taie maseaua in mai multe bucatii, ciobul ala pana acum nu s-a vazut acum, de la un timp l-am observat in gingie pe partea exterioara, ( mi-a zis dentistul ca poate a ramas ceva pe acolo dar cu timpul iasa) azi dimineata m-am trezit cu niste dureri groaznice localizate acolo, si am o pata alba e si putin inflamata, in jurul ciobului ma si doare tot maxilarul cand deschid, ce pot face e molarul 4.6 (defapt e in locul molarului)? Ce sa fac sa cum se poate scoate acel ciob deoarce locul e deja perforat, poate fi puroi?, ma mai astept pana maine sau sa merg la urgente? La noi in oras nu sunt urgente de stomatologie, eventual trebuie sa sun la dentistul meu, dar totusi e duminica. Ce calmante as putea lua, am luat Ketonal forte.dar ma doare foarte tare mi-e foarte greu sa vorbesc si de mancat nici vorba, va rog ajutati-ma. Nu stiu cat de bine m-am exprimat.Multumesc anticipat.
17 comentarii
0
14-03-2010, ora 18:13
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna Agikad. Trebuie facuta o radiografie pt. a se vedea cat din radacina a ramas in os. De obicei, daca este doar un "ciob" in gingie, nu face probleme si se poate scoate usor, dar daca este o radacina cu infectie, poate sa se acutizeze si sa creeze probleme. De aceea este necesara radiografia. In privinta durerii, daca nu cedeaza la Ketonal forte, nu stiu ce ati putea lua. Este sigur ca de la 4.6 vine problema? sau mai aveti si alte carii in zona care ar putea cauza durerea?Poate eruptia unui molar de minte?
0
14-03-2010, ora 19:54
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna Agnes. daca nu ma insel ai mai postat anterior un subiect pe forum referitor la implanturi pe partea dreapta in locul 45 si 46. si daca imi amintesc bine spuneai ca nu mai ai molar de minte pe partea respectiva, dar ca ai un ultim molar ramas ( un molar2) cu o obturatie din amalgam mare. spuneai de asemenea ca ai mai avut si alte obturatii din amalgam facute cam in aceeasi perioada sub care s-a dovedit ca ai avut infectii. cel mai probabil durerea violenta pe care o simti acum este de la o infectie similara.
exista insa si varianta ca, daca a ramas un rest de 46 acesta sa te deranjeze, desi e putin probabil ca un rest care acum " se elimina singur" sa doara asa tare.
mergi cat mai repede la dentist.
si un sfat suplimentar: sper ca nu ai de gand sa iti puna implanturi acelasi medic care (nu ) ti-a scos molarul 46 afirmand ca "poate ti-a ramas ceva pe acolo"...
0
14-03-2010, ora 20:01
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Da am mai postat intrebari legate de implanturi, poate am gresit localizarea deci nu mai am molarul de minte, am molarul de dupa molarul de minte molarul2 daca stiu bine si langa am 2 masele lipsa. si aci la cel de langa molarul care a ramas, am un "ciob" nu e radacina, am o radiografie, si se vede ca e "ciob" si ma doare in jurul aceluia gingia.nu cred ca ar putea fi imfectie, asa brusc. Nu fac cu aceeasi medic implantul. Implantul il fac in Tg Mures la o clinica.
0
16-03-2010, ora 13:48
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Am alta problema, ieri am fost de mi-a scos "ciobul" acela de care vorbeam, intr-adevar era o bucatica destul de mare care a ramas in gingie, dupa extractie, in fine s-a rezolvat cu o anestezie, si cu o lama.
Acum am o alta intrebare: se poate face vre-o analiza, sau mai bine zis ce analize as putea sa fac ca sa vad ce nu este in ordine cu dintii, maselele mele, ca am ajuns la concluzia ca nu raspund al nici un tratament, nici pe canal, nici cu nervul scos, nici cum, tot timpul acuz dureri. Va rog sa imi oferiti cateva detalii despre analize. Multumesc
0
16-03-2010, ora 20:23
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna Agikad. Nu exista pacient care sa nu reactioneze pozitiv la un tratament corect facut. Nu este normal sa aveti dureri dupa o obturatie/ tratament de canal facute corect. Ati putea sa faceti un OPT (o radiografie la toata gura) pe care se vede si daca aveti carii sub plombe si daca obturatiile de canal sunt sau nu corect facute
0
16-03-2010, ora 20:27
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Va multumesc, ptr detalii.
0
17-03-2010, ora 20:43
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Buna seara,

Din nou va stresez cu intrebari, v-am spus ca am fost luni la dr de mi-a scos acel "ciob" din gingie, si pana azi am tot simtit un discomfort acolo la gingie, dar am pus pe seama "interventiei suferite" dar acum ma uit si mi-e unflata gingia, si mi-e alba, poate fi vorba de puroi? trebuie sa merg la din nou la dentist? intr-o oarecare masura simt si o durere. ce e de facut?
0
17-03-2010, ora 20:57
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Dupa extractie, in alveola se formeaza un cheag care practic face parte din procesul de vindecare, ce reface osul. E normal sa aveti un oarecare disconfort dupa extractie. Pentru a fi sigura ca s-au scos toate resturile, faceti o radiografie
0
17-03-2010, ora 21:03
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Dr AS extractia am suferit-o in noiembrie acum mi sa extras doar un ciob, si locul e deja vindecat. asta e problema.
0
17-03-2010, ora 21:07
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu are importanta ca extractia a fost facuta in noiembrie. Asa cum a ramas acel "ciob" si medicul l-a lasat acolo in ideea ca o sa iasa, la fel putea sa ramana un rest radicular. Ati facut radiografie inainte de scoaterea acelui ciob si era doar atat?
0
17-03-2010, ora 21:14
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
da am, facut si nu era altceva!
0
17-03-2010, ora 21:30
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Acum vad ca ati specificat mai sus ca era o bucata destul de mare de dinte si s-a folosit si lama pentru a o scoate. In situatia asta, probabil gingia a fost mai mult/mai putin traumatizata. mi-e greu, doar din descrierea pe care o faceti, fara sa vad concret situatia, sa ma exprim. Cel mai bine va poate explica medicul dvs. despre ce este vorba. Cert este ca, daca nu aveti nici un rest ramas, nu poate fi ceva serios(ex. infectie). Puteti sa descrieti mai exact (gingie umflata si alba??)
0
17-03-2010, ora 21:33
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Nu stiu sa folosesc termeni specializati in domeniu ca nu sunt in domeniu, deci am gigia si in jurul gingii mi-e umflat si e asa un roz foarte deschis spre alb, simt asa un fel de nod, in jurul acelui loc.
0
19-03-2010, ora 08:41
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Daca pe radiografie nu se vede nimic intraalveolar, probabil este doar ceva la nivelul gingiei,. Repet, medicul va poate spune, el va vede si clinic
0
27-03-2010, ora 21:51
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Buna seara,

Din nou va stresez cu intrebari.
Medicul stomatolog mi-a lucrat la molarul1 de pe partea stanga miercuri, mi-a scos nervul cred pe canal a lucrat cu acele alea subtiri, (am avut niste dureri insuportabule )miercuri sunt programa din nou, dar e sambata seara si durere persista simt dintele mai mare cand calc pe el e insuportabil durerea, nu pot nici macar sa inchid sa apropiu partea inferioara cu cea superioara! E normal acest lucru? Mie groaza deja de dr am avut atatea probleme, si acceasi problema mi se intampla la fiecare masea, si sub tratamentul diferitilor medici, crezand ca ei sunt de vina.
Ce as putea face pana miercuri, e normal sa persiste asa mult durerea? Deja nu pot lua analgezice ca am luat foarte multe in ultima vreme si nu isi mai fac efectul.

VA ROG AJUTATI-MA CU UN SFAT!
0
28-03-2010, ora 13:39
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Dupa ce se scoate nervul este normal sa aveti o usoara jena cand atingeti dintele. In situatia in care durerea este asa puternica fie nervul nu a fost scos in intregime, fie este o infectie pe radacina cu/fara depasirea varfului radacinii. Nu asteptati pana miercuri, facetio radiografie si mergeti la medic. Pentru durere puteti lua antiinflamatorii 2 pe zi.
0
28-03-2010, ora 14:07
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Multumesc maine dimineata o sa merg sa fac o radiografie, daca merg fara bilet de la dr se poate faceradiografia?
Nu mai suport aceasta durere e tot mai intensa. Infectie nu cred ca e ca saptamana trecuta am luat 20 capsule de ampicilina.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •