Ajutor - papiloame pe gat, decolteu, axila, fata si maini

22-02-2009
gabitzaflo
Nu este medic/terapeut
gabitzaflo
Buna ziua
As avea si eu o problema. Mi-au aparut pe gat niste "alunite". Adica niste umflaturi care se tin de piele cu un piciorus. Cred ca sunt papiloame. Dar in afara de aceste papiloame, mai am pe pielea gatului, in decolteu, in axila, pe fata si pe maini niste formatiuni ce seamana cu o mica denivelare a pielii, rotunda, pare translucida si maro galbui deschis la culoare.
Am fost la dermatolog si acesta mi-a indepartat prin criogenare 2 papiloame mai mari pe care le aveam pe ploape. Restul au ramas pe loc.Problema e ca dl. doctor la care am fost e mereu grabit si nu pot sa discut cu dumnealui. M-am uitat si pe internet si mai mult m-a nedumerit ce am gasit acolo. De aceea as avea niste intrebari, daca ma puteti ajuta.
1. Ce cauzeaza aceste papiloame?
2. Sunt contagioase si daca da cum se transmit?
3. Pot sa mi le "mut" prin atingere si in alte parti ale corpului fata de unde sunt acum situate? - pe gat
4. Celelalte formatiuni pe care le-am descris ce pot sa fie?

Mentionez ca mi s-a recomandat de catre dermatolog sa dau pe papiloame cu ulei de ricin, dar parca de cand fac tratament s-au inmultit si crescut.
De asemenea iau imunostimulent dar se pare ca degeaba.
Daca aveti un raspuns va rog frumos sa ma ajutati pentru ca simt ca innebunesc vazand aceste formatiuni care par sa se inmulteasca pe zi ce trece si mi-e groaza ca le voi transmite sotului si copilului meu.
Si avand in vedere cate sunt, ar trebui sa fac baie in ulei de ricin, sa le acopar pe toate.
Va multumesc anticipat din tot sufletul.
Gabriela
51 comentarii 12 Înainte ›
0
22-02-2009, ora 22:26
valeria m
Nu este medic/terapeut
valeria m
Si eu am astfel de formatiuni pe piele, in special pe gat, pe si sub sani (unde transpir). Medicii pe care i-am consultat mi-au spus ca nu am de ce sa ma ingrijorez. Problema este ca se inmultesc.
0
24-02-2009, ora 18:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
1. Papiloamele sunt cauzate de un virus din grupul PAPOVA.
2.Sunt contagioase. Se transmit prin mici leziuni la nivelul pielii.
3.Da, puteti sa va autoinoculati.
4.Tot papiloame.
Papiloamele se trateaza prin anestezie locala si electrocauterizare.
0
24-02-2009, ora 21:46
gabitzaflo
Nu este medic/terapeut
gabitzaflo
Multumesc frumos pt. raspuns.
Sincera sa fiu m-ati speriat cumplit acum.
As mai avea o intrebare.
Daca nu exista leziune a pielii (eu prin leziune inteleg ca pielea nu e intacta) atunci nu se transmit, doar prin simpla lor atingere? Sau se transmit si prin simpla lor atingere?
Va rog sa imi raspundeti daca puteti, ca nu mai am liniste.
0
26-02-2009, ora 18:27
valeria m
Nu este medic/terapeut
valeria m
Am profitat si eu de acest raspuns. Multumesc. Dar ce sa cred? Ca este vorba de un sistem imunitar deficitar? Sunt foarte dezamagita ca in acest caz nu exista un vaccin sau un alt remediu nedureros impotriva virusului. Este greu sa apelezi la cauterizare cand papiloamele astea se inmultesc, si mai mici si mai mari. Le am de multi ani. Dar intotdeauna am sperat ca voi gasi un medicament impotriva lor.
0
26-02-2009, ora 19:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Papiloamele nu sunt contagioase la simpla atingere.
Nu este vorba despre un sistem imunitar deficitar ci doar despre inocularea unui virus in piele printr-o leziune de la nivelul acesteia.
Nu exista vaccin deoarece tratamentul este extrem de simplu, insa cu cat asteptati mai mult timp aparitia unui medicament minune, cu atat papiloamele se vor inmulti.
0
26-02-2009, ora 21:57
gabitzaflo
Nu este medic/terapeut
gabitzaflo
Va multumesc frumos. M-am linistit oarecum. Nu ma mai simt ca un sac de virusi care risca sa contamineze totul in jur. Mi-am facut programare la alt dermatolog, deoarece actualul insista sa dau doar cu ulei de ricin afirmand ca astfel vor disparea papiloamele.
0
01-03-2009, ora 01:14
valeria m
Nu este medic/terapeut
valeria m
Multumesc pentru raspuns. Va trebui sa-mi fac curaj. Recunosc ca-mi este frica de cauterizare.
0
03-03-2009, ora 18:08
gabitzaflo
Nu este medic/terapeut
gabitzaflo
Ma scuzati ca insist. Cum spuneam, mi-am facut o programare la un alt dermatolog pentru cauterizare. Mi-a cauterizat o parte din papiloame dar au mai ramas o multime. Pe de alta parte m-a speriat spunand ca se transmit prin atingere.
Nu mai stiu ce sa fac. Ambii dermatologi au tratat problema ca o bagatela pe care ar trebui cel putin sa o ignor, in timp ce eu nu mai stiu ce sa fac atat sunt de stresata caci mi-e teama ca atingandu-se copilul si sotul de papiloame le vor lua la randul lor. De asemenea am inceput sa folosesc alte prosoape separate de ale lor, caci mi-e teama ca daca se sterg in prosoapele mele se vor contamina.
Se poate ca atingand salul meu - papiloamele sunt pe gat - sau gulerele hainelor mele sa se imbolnaveasca sotul sau copilul, sau nu se transmit in acest fel?
Pur si simplu am ajuns in faza in care mi-e mie teama sa ma ating ca transport papiloame dintro parte a corpului in alta.
Mai voiam sa intreb daca aceste papiloame au ca localizare numai gatul si pieptul sau se pot instala oriunde?
0
03-03-2009, ora 18:47
valeria m
Nu este medic/terapeut
valeria m
Eu le am imprastiate si numeroase in locurile in care temperatura corpului este mai ridicata si transpir (gat, sub sani, sub brate, pe abdomen, la incheietura picioarelor. Din nefericire mai am si pitiriazis versicolor pe care il tratez in fiecare primavara sau la inceputul verii dar nu scap niciodata definitiv. Am un tip de piele care atrage foarte usor bolile dermatologice. De aceea am crezut ca este de vina sistemul imunitar.
0
05-03-2009, ora 16:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Papiloamele se pot instala oriunde pe corp (fata, gat, torace, abdomen, membre).
Repet : INOCULAREA VIRUSULUI SE FACE NUMAI PRIN LEZIUNI LA NIVELUL PIELII !!
Simpla atingere a acestor papiloame NU presupune transmiterea acestora !!
Aparitia lor in zonele care transpira mai mult este logica, deoarece transpiratia care nu este indepartata de pe piele produce macerarea epiteliului superficial si aparitia unor mici leziuni la acest nivel.
0
05-03-2009, ora 19:04
gabitzaflo
Nu este medic/terapeut
gabitzaflo
Multumesc frumos.
Imi cer scuze ca insist. Dar pur si simplu am devenit obsedata de aceasta problema. Si pur si simplu depasita de modul in care problema e tratata de doctorii la care am fost.
Nici nu va inchipuiti ce usurare imi produce faptul ca acest virus nu se transmite chiar asa de usor, prin simpla atingere.
Multa sanatate.
0
11-03-2009, ora 14:19
gabitzaflo
Nu este medic/terapeut
gabitzaflo
A trecut o saptamana de la cauterizarea unor papiloame si s-a vindecat frumos locul. Adica au ramas niste pete maro putin mai inchise decat pielea dar se estompeaza pe zi ce trece. Urmeaza sa ma programez la o nou asedinta.
Problema mea e ca as vrea sa le dau jos pe toate. Dar unele suntg atat de mici incat nu se vad decat daca le privesti foarte atent, ceea ce dl. doctor nu face sau nici nu le vede. Plus ca sunt anumite zone pe care nu le pot vedea singura - gen spate - unde chiar daca am eu nu le vad, si niciunul din cei doi dermatologi pe care am fost sa ii consult nu a manifestat curiozitatea sa vada daca in afara de papiloamele pe care le-am aratat eu mai sunt si altele.

Nu stiu cum sa procedez.
In plus mi-am pierdut increderea in amandoi, adica nu mai am convingerea ca isi dau seama de diferenta dintre papilom si alte semne, mai ales ca unele papiloame nu au aspect clasic - adica o umflatura prinsa de un piciorus ci sunt ca niste denivelari mici rotunde putin mai inchise la culoare decat pielea. Mi-e teama ca acestea de fapt nu sunt papiloame si mai ard din greseala negi.

Mai voiam sa intreb, daca as cauteriza toate papiloamele, mai exista posibilitatea sa reapara?

La Valeria ii recomand sa meraga sa-si cauterizeze papiloamele. Nu doare aproape de loc. maxim ca o piscatura mai serioasa, dar atat.
0
13-03-2009, ora 18:36
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din ce localitate sunteti?
0
16-03-2009, ora 17:40
gabitzaflo
Nu este medic/terapeut
gabitzaflo
Arad.
0
17-03-2009, ora 20:08
gabitzaflo
Nu este medic/terapeut
gabitzaflo
M-am programat vineri din nou la dermatolog, sa imi cauterizeze papiloame. Puteti sa imi dati un sfat, in sensul de cum as putea sa deosebesc papiloamele de nevi? M-am uitat pe internet si mai mult rau mi-am facut. Adica pana acum credeam ca alunitele -nevi au doar culoarea maro iar acum am citit ca pot fi si de culoarea pielii. Tot incerc sa ma linistesc ca de aia e domnul doctor domnul doctor sa stie sa faca deosebirea dintre nevi si papiloame. Dar nu va suparati pe mine, cand auzi cate se intampla deoarece medicilor nu le pasa, nu pot sa nu fiu ingrijorata.
Va rog frumos daca puteti sa imi raspundeti pentru ca sunt speriata, adica vreau sa scap de aceste papiloame, dar nici nu as vrea din cauza unei afectiuni care e mai degraba inestetica decat periculoasa sa imi pun viata in pericol.
Va rog sa ma ajutati ca nu stiu unde sa ma indrept si nici nu pot sa bat din usa de dermatolog in usa de dermatolog.
Si daca as reusi sa ii indepartez toate papiloamele, mai exista riscul reaparitiei lor?
0
24-03-2009, ora 15:40
lucia1
Nu este medic/terapeut
lucia1
buna gabitzaflo.se pare k amandoua avem aceeasi pb.si io sambata trecuta am fost iar la electrocauterizare.mie mi-au aparut enorm de mult exact sub ochi si chiar bagate "in oki".ma chinui cu pb asta de vreo 2 ani.plus k e f scump sa le elimini mai sunt si f dureroase.pe gat le-am avut oribile.aratau ca niste tepi.pe fata is ca niste mingiuti.prima data dermatologul mi-a zis sa iau echinaceea..chipuriile nu mai aparuse asa de multe.dar tot n-am scapat.acum mi-a zis sa iau isoprinosin si sa ma duc din nou dupa paste.papiloamele astea pe langa faptu k sunt inestetice sunt chiar dureroase daca le ai de ex pe gat sau oki, zone care inevitabil intri in contact cu ele.deci tine cont de 2 ani ma tot chinui sa le cauterizez si se plictiseste saraca dr :)) fiin mii.pup si astept vesti de latine.
0
04-04-2009, ora 18:23
anemar09
Nu este medic/terapeut
anemar09
Buna ziua ! Se pare ca "invazia" de papiloame (negi?) e la "ordinea zilei" ! Am 54 de ani de de 4 ani sunt la menopauza; imediat ce au aparut simptomele de menopauza, am remarcat si aparitia unor mici puncte rosii pe diferite parti ale corpului care in timp isi modificau culoarea in maro. Mi s-a spus ca sunt alunite si acest lucru se intimpla o data cu inaintarea in virsta. De aproximativ un an am observat aparitia altor formatiuni, in special sub sini si intre sini, care cred ca sunt mai degraba papiloame, unele plane, altele cu "piciorus", care in ultima perioada tind sa se inmulteasca si imi produc mincarimi. Citeva papiloame plane sunt plasate sub sani chiar pe linia sutienului si sunt usor itritate. Precizez ca transpir destul de mult, si din cauza bufeurilor dar si la schimbarile de temperatura sau la emotii, fac dusuri si utilizez un burete de corp din plasa (e posibil ca acesta sa produca microleziuni ale pielii si, in consecinta, autoinoculare ?). Folosesc uneori si uleiuri de corp, pentru ca pielea este deshidratata dupa baie. Problema este ca in ultima perioada am remarcat in partea de jos a toracelui si pe abdomen un fel de iritatie, care privita intr-o oglinda care mareste pare de fapt o "invazie" de micropapiloame plane, ceea ce ma sperie foarte tare ! Si mincarimile persista ! Iar la pipait pielea pare usor aspra. Intentionez sa ma duc si la dermatolog, dar vreau sa cunosc si parerea dumneavoastra. Va multumesc.
0
09-05-2010, ora 15:54
clau1948
Nu este medic/terapeut
clau1948
Buna ziua,
Papiloamele de pe git nu dispar decit prin cauterizare?
0
10-05-2010, ora 14:49
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
Buna ziua,

Si eu am mai multe papiloame pe gat si decolteu(si mai mici si mai mari).cele de pe gat se irita(de la gulere, cercei, firele de par) si ma dor. Vreau sa scap de ele.mi s-a spus ca se pot inlatura cu electrocauterul(dar e necesara anestezie pt fiecare papilom) sau cu azot lichid( in acest caz, ele cad dupa cateva zile)
Doresc sa aflu daca cineva si-a inlaturat papiloame cu azot lichid si daca procedura este eficienta si suportabila.
O intrebare pt Dl DOCTOR care raspunde aici: se pot inlatura si cu lasser?
Dupa parerea dvs, care ar fi procedura cea mai buna si cea mai suportabila?
Multumesc mult!

Alice Pop(Brasov)
0
10-05-2010, ora 14:53
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
RUGAMINTE.ASTEPT UN RASPUNS URGENT!

Imi poate indica cineva un cabinet dermato(in Bucuresti sau Barsov) unde sa-mi pot inlatura papiloamele in conditii sigure de sanatate si igiena?
Va multumesc!

Alice Pop(Brasov)
0
16-05-2010, ora 12:21
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru clau1948:
Pot disparea si prin torsionare in propriul ax.
0
16-05-2010, ora 12:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Alice-bv:
Se pot indeparta si cu laser. Orice procedura este la fel de suportabila.
0
17-05-2010, ora 10:54
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
intrebare pt Dl dr:

Daca se foloseste laserul, mai este nevoie de anestezie?
Multumesc!
0
17-05-2010, ora 14:50
clau1948
Nu este medic/terapeut
clau1948
multumesc midorin42
0
31-05-2010, ora 02:42
cecy
Nu este medic/terapeut
cecy
Ma bucur tare ca am dat de acest forum pt ca intr-un fel m-am mai linistit citind despre problemele altora. Am 51 de ani si ma chinuiesc de peste 20 de ani cu aceste formatiuni inestetice care se inmultesc pe zi ce trece. Pot sa va spun insa ca nimeni din familia mea nu le-a luat nici sotul nici cele 4 fete. Dar, iata exista un dar, imi amintesc faptul ca tatal meu s-a luptat si el cu ele toata viata si scapa de ele cu un leac babesc: le lega cu fir de par, iar pe cele la care nu ajungea ma punea pe mine sa i le leg si acum imi dau seama ca asta poate fi cauza pentru care le-am luat si eu, dar pe vremea aceea nu se stia ca sunt transmisibile.Dupa cum va spuneam am incercat o gramada de metode sa scap de ele, cu laserul este foarte eficient si aproape nedureros la cele mai mari insa se simte un oarecare inconfort suportabil. Se videca ft repede si nu ramine semn, nu mai apar niciodata in acelasi loc dar apar alaturi, astfel incit intr-un timp nu prea indelungat in zona curatata ai altele. Acum vine intrebarea mea pt dl doctor: pot deveni canceroase? Daca da in ce conditii?
0
14-06-2010, ora 21:06
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aceste papiloame nu sunt cancerigene.
0
14-06-2010, ora 21:58
clau1948
Nu este medic/terapeut
clau1948
toata stima pentru dumneavoastra domnule doctor Mihalache!
0
12-07-2010, ora 12:40
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
buna si eu ma confrunt cu o astfel de problema
cam cat costa electrocauterizarea si unde anume se poate face?
multumesc
0
18-07-2010, ora 09:00
123sdfghj
Nu este medic/terapeut
123sdfghj
Buna ziua,
Eu pana de curand am avut aceste papiloame si le-am indepartat prin electrocauterizare (pentru me_67: la un cabinet dermatologic si ma costat 150 ron) ;si ca forma de protejare impotriva lor administrez de 2 ori pe an ISOPRINOSINE ca stimulent imunitar.


P.S :Sa vad rezultatele ca abia am inceput tratamentul
0
19-07-2010, ora 12:28
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
multumesc frumos pentru informatie 123sdfghj
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •