Ajutor ! durere/usturaturi in zona vaginului

19-05-2008
mysteriously
Nu este medic/terapeut
mysteriously
Buna seara. Am o mare problema si v-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati putea ajuta. Am avut un contact sexual (protejat) cu prietenul meu acuma o luna de zile. Peste 4 zile dupa acel contact trebuia sa imi vina ciclul. Nu mi-a venit. Asa ca am recurs la un test de sarcina. L-am facut la 9 zile dupa acel contact sexual. Si a iesit negativ (nu sunt insarcinata). Am mai vorbit cu o doamna despre asta si mi-a spus ca e normal sa iti mai intarzie ciclul cateodata. Pana aici totul ok, mi-am luat de o grija. In urma cu 4 zile am avut din nou un contact sexual cu prietenul meu. De aici a intervenit problema mea. A doua zi am avut senzatii de greata. Azi simteam durere/usturaturi in zona vaginului, fapt care facea sa ma duc la baie din 5 in 5 minute. Aveam o senzatie foarte ciudata. Nu stiu ce se intampla cu mine. Maine doresc sa ma duc la un medic ginecolog. Dar totusi vreau sa aud si parerea dumneavoastra in legatura cu aceasta problema.

Va multumesc mult de tot,
1 comentarii
0
19-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Usturimile si durerea in zona vaginului nu puteau fi date de o eventuala sarcina...Cel mai probanil in cursul ultimului contact sexual s-au produs mici leziuni (din cauza unei lubrefieri insuficiente) care iti dadeau acele simptome, inclusiv senzatie de urinare. La 9 zile de la contactul sexual era prea repede pentru un test de sarcina. Testul se pozitiveaza dupa cel putin 10 zile de la fecundarea ovulului. Atentie! Fecundarea poate avea loc si a doua zi dupa contactul sexual, intrucat spermatozoizii traiesc 48 ore. Deci si un contact sexual produs cu o zi inainte de ovulatie poate genera o sarcina. Practic tu puteai fi in a 8-a zi de sarcina cand ai facut testul.si putea fi negativ chiar daca erai gravida. Era bine sa-l repeti.sau poti sa o faci acum. Toate bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.