Ajutor ! Dureri de coloana si coaste infernale.

28-10-2011
luminita61
Nu este medic/terapeut
luminita61
Sunt disperat ! De ceva timp am niste dureri groaznice de oase, care tin cam de 2 ani. Inainte, ele se repetau la cateva luni si nu erau asa de intense, dar in ultima luna am avut 4 asa zis crize, 2 chiar intr-o singura saptamana. Criza dureroasa debuteaza cu frisoane, febra mare dupa care durerile de coloana, bazin, coaste sunt insuportabile.Toate organele interne sunt contractate si f. dureroase. Ma doare ficatul, stomacul, uterul, diafragma ( nu pot respira ). Am fost la multi medici, am facut RMN la toate segmentele coloanei si nu am cancer osos ( cel putin in Ianuarie 2011 nu aveam ) Sunt speriata rau de aparitia unei noi crize. Am senzatia ca daca nu rezolv problema asta, am sa o iau razna cu capul. Am uitat sa va spun ca totdeauna crizele sunt nocturne, febra dureaza doar in acea noapte. A doua zi nu mai am febra sau frisoane, am doar durerea intensa de oase care dispare si ea a treia zi. Asta pana la urmatoarea criza.Rugamintea mea este, daca stie cineva ce poate sa fie, sa ma indrume si pe mine catre un medic bun care sa-i dea de capat.Am fost la multi medici, de multe specialitati, am facut fizioterapie dar degeaba.Sufar si de tiroidita autoimuna, uter fibromatos, ficat gras, . Poate vreo una din aceste boli sa declanseze asa simptome?
Va multumesc si va raman recunoscatore.
Sunt din Iasi
2 comentarii
0
30-10-2011, ora 10:06
tema
Nu este medic/terapeut
tema
luminita61, daca spui ca ai febra si frisoane din cand in cand, probabil ca ai ceva infectios.
Vezi sa nu fie ceva vaginal. Ti-ai facut o analiza de secretie vaginala cu antibiograma? Poate sa fie e-coli, streptococ sau enterococ. Mai pot fi si altele.
Deasemenea poate sa fie o infectie urinara - aici ar trebui sa vorbesti cu medicul urolog sa faci o urocultura cu antibiograma si poate iti mai da ceva analize, pentru -micoplasma, ureaplasma..vorbeste cu doctorul.
Poate ai ceva la rinichi - trebuie sa te vada.
Antibiograma sa o faci ca sa vezi la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile care se gasesc.
Pentru secretia vaginala, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare, ca poate sa iasa rezultatul fals negativ.
Inainte de urocultura sa nu bei diuretice ca spala vezica si mai se elimina din bacterii - asa ca risti sa iasa fals negativ rezultatul.
Chiar si in timpul tratamentului. daca va fi nevoie, daca iei diuretice, se elimina des urina si antibioticul nu mai are timp sa isi faca efectul prea bine.
El trebuie sa stea un timp in vezica pentru a fi eficient, iar diureticele il elimina prea repede.
0
30-10-2011, ora 10:44
luminita61
Nu este medic/terapeut
luminita61
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi, aceste analize chiar nu m-am gandit sa le fac vreodata. Sigur acum am sa le fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.