Ajutor ! Durere ultima masea stanga sus, cu pivot si lucrare metalo-ceramica

12-03-2012
Moninna
Nu este medic/terapeut
Moninna
Buna ziua, Monica din Bucuresti sunt si am 24 de ani. Va scriu pt ca sunt DISPERATA, mi-este ff teama. Probl cu dintii am de mica, carii netratate, dar am indurat de frica. in urma nasterii ( de acum 4 ani ) usor usor mi s-au erodat toti, dinti, masele. Am ajuns la dentist acum un an si planul de tratament a fost - partea de sus lucrare metalo-ceramica formata din 13 dinti, pivoti am vreo 8 sau 9 in gura sus, si niciun dinte de al meu sau masea. In timpul tratamentului pe canal, obturatie si nervi scosi, , ultima masea a inceput sa doara, cea din stanga sus, ultima. Obtura, a scos nervii, are vreo 4 canale am inteles, sau 3, e destul de mare. A spalat..am facut radiografie la ea...ea durea insa d-na stomatolog nu a gasit nimic la radiografie. Ma mai lasa durerea, mai tare era dupa o perioada cu capul in frig ( precizez ca tratamentul a fost in lunile noi-dec, deci in frig). A mai lasat-o doar cu pansament, mai durea la apasat, sau la mers alert, alergat. Apoi dupa cateva zile-sapt. m-a mai lasat, a inchis cu pasta de canal dupa ce a mai bagat ace pe el si l-a mai frecat putin si apoi dupa cateva zile pivot. A fost ok...poate cand si cand unele dureri, insa insignifiante. Acum cateva zile, in data de 8 martie, a fost gata lucrarea mea, si cimentata provizoriu. O am in gura in acest moment, azi fiind in 12 martie. Cand a pus-o in gura, pe pivoti si a apasat ca sa se inchege cimentul acela, nu a durut pe nicaieri, nici acolo la masea. Insa din acea noapte a inceput sa doara, usor usor, la apasat, la calcat dintii, la mestecat, la muscat, chiar si cand mestecam in dreapta ma durea acolo, ca apasa lucrarea, ea fiind atat de mare. Primele zile m-a durut tare, mai ales la apasat pe ea. Precizez ca mi-am facut si o radiografie sinusala, in februarie, si mi-au gasit sinusul stang cu puroi. Mi-este teama, ce poate fi ???? Doar o reactie a maselei ca este sub sinusul afectat ?Ce pot face?? Am luat augmentin si in decembrie si in februarie, tratament total, de 2 sapt. Ce mai pot face, ca nu vreau sa pierd lucrarea sau pivotul sau sa fac punctii. Mi-este f teama. Va trece? Tin sa precizez ca mai doare, insa nu asa tare...e doar o perioada de obisnuinta a gurii..sau ce? Ast raspuns, va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul