Ajutor !.. am o tuse seaca

22-10-2011
ChristianoRolando
Nu este medic/terapeut
ChristianoRolando
Buna, am 18 ani si de ceva timp am o tuse seaca ( am fumat pana acum cateva zile, timp de 3 ani ).E ca si cum as avea ceva in gat ( mai adanc, dar nici in piept) care ma zgarie sau ma gadila cateodata si trebuie neaparat sa tusesc, altfel nu ma lasa in pace.Am si nasul infundat (mare parte din zi ) si de aceea respir mai mult pe gura(asta de cateva zile, probabil ca am racit putin..)Ce ma sperie este faptul ca atunci cand trag aer in piept, deschid gura si dau din umeri se aude un sunet foarte foarte ciudat..nu pot sa"l explic exact.Asta de mult timp ce-i drept,.Repet, tusea este seaca si fara niciun fel de sputa, si uneori daca este putina este incolora..Cand expir si uneori si cand inspir si este liniste in camera se aude si un usor, dar extrem de usor fluierat, fara sa simt mare lucru.
Ultima data cand mi'am facut analizele((de baza), undeva pe la sfarsitul lunii mai) au iesit absolut perfecte(tuseam de atunci dar am lasat asta in seama tigarilor ).aaa si se mai intampla atunci cand ma fortez tare tare pentru a tusi cat mai puternic sa mai simt si o mica vibratie in piept.

1.Este posibil sa am vreo boala grava (cancer, tbc, etc) ?
2..Pot avea vreo boala chiar si cu acele analize perfecte ?
3.Sa ma grabesc spre un medic ?

Multumesc anticipat !
1 comentarii
0
27-10-2011, ora 18:16
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Probabil ca nu ai facut analizele care trebuiau.
Este posibil sa ai o sinuzita si ar fi bine sa faci un - exudat nazal cu antibiograma.
Ar trebui deasemenea sa te asculte un doctor la plamani, poate iti da sa faci si o radiografie.
La exudatul nazal, sa ceri sa se faca antibiograma neaparat, ca in caz ca iese ceva, sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Altfel, risti sa te tratezi cu un antibiotic la care bacteria este rezistenta.
Nu mai amana, acum ca s-a facut frig, se poate inrautati starea de sanatate si poti sa faci complicatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.