Ajutor: in urma cu 5 luni am suferit de un puseu de dureri articulare

04-08-2011
llorellay
Nu este medic/terapeut
llorellay
Buna ziua. Am 36 de ani si in urma cu 5 luni am suferit de un puseu de dureri articulare (in special in zona genunchiului). Am fost la consult la reumatologie pt ca durerea a persistat mai mult de 2 saptamani. Am facut analaizele specifice: ASLO, VSH, acidul uric...toate mi-au iesit in limite normale. Medicul mi-a spus ca e posibil sa fie un inceput de artroza asa ca am urmat un tratament cu SopArtroz Ultra si Arcoxia pentru durere. Dupa apr o saptamana durerile au cedat. Timp de 3 luni nu am mai avut nici cea mai mica problema. In ultimile 2 saptamani durerile au reaparut. De data asta mi-a fost prescris XefoRapid si din nou Arcoxia. Durerea cedeaza, dar doar temporar. Urmeaza ca peste 3 saptamani sa incep niste proceduri la o clinica din oras. Problema este ca nu stiu inca de ce anume sufar si ce anume ar trebui sa fac mai exact pt ca durerea este foarte deranjanta si persistenta. Mi-am facut din propria initiativa si o radiografie la genunchi dar medicul spune ca nu se vede a fi nici o problema.
Trebuie sa mentionez ca acum 5 ani am avut streptococ betahemolitic pe care l-am tratat (desi probabil ca ar fi trebuit sa fac mai mult moldamin). Am repetat si acum exudatul faringian pt ca stiu ca acest streptococ da dureri reumatice datorita toxinei streptococice. Exudatul a iesit negativ. Intr-un cuvant toate analizele sunt foarte bune doar ca eu ma simt rau :). daca ma puteti ajuta cu un sfat...va multumesc.
9 comentarii
0
04-08-2011, ora 18:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Reumatismul articular acut, cel care apare post-streptococic, afecteaza doar pasager articulatiile si nu determina reaparitia durerilor, in schimb afecteaza puternic inima.
Prin urmare, suferinta actuala este de alta natura.
Trebuie sa gasiti un reumatolog care sa va diagnosticheze clinic si nu numai pe baza analizelor: deseori maladiile reumatologice (poliartrite de tip inflamator-autoimun) evolueaza cu analize perfect normale, ceea ce nu exclude prezenta bolii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-08-2011, ora 19:03
llorellay
Nu este medic/terapeut
llorellay
Va multumesc pt raspunsul promt. Am uitat sa precizez ca articulatiile imi "pocnesc" foarte usor, la miscari bruste.daca asta are vreo semnificatie.
0
04-08-2011, ora 19:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate nu am inteles singurele elemente esentiale: sexul, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice metabolice, reumatologice-inflamatorii hepatice, vasculare, si de alta natura etc.
Simptomele descrise nu au o mare semnificatie, existaand nenumarate persoane cvasi-normale cu aceste simptome, cel mai adesea benigne.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
04-08-2011, ora 19:14
llorellay
Nu este medic/terapeut
llorellay
Sun femeie, am 36 de ani, inaltimea 1, 70, greutatea 67 kg, sunt functionar (sedentar), nu practic nici un fel de sporturi (din pacate nu am timp), fumatoare. Nu am avut antecedente traumatice de nici un fel...de fapt in afara streptococului si a unor raceli minore, nu stiu sa fi avut vreodata alte boli. Uneori, la schimbarea de vreme, ma mai dureau incheieturile, dar foarte slab si pt foarte scurt timp.
0
04-08-2011, ora 19:52
tema
Nu este medic/terapeut
tema
llorellay, cred ca nu ai cautat streptococul unde trebuie. sau cum trebuie.
Dupa simptome, mai mult ca sigur ca este ceva vaginal -streptococ, e-coli sau enterococ, cred eu. Are mare importanta si cum te pregatesti pentru analiza. In primul rand nu trebuie sa fi luat antibiotice cu cel putin 10 zile inainte, nu trebuie sa faci spalaturi in vagin (in caz ca le faci) si nici sa ai contact sexual cel putin 48 de ore inainte.
Pentru exudat faringian si nazal, pentru ca si acolo ar putea sa fie, nu trebuie sa te speli in gura sau in nas, nici macar sa bei apa inainte de recoltare. Te chinuiesti si tu putin intr-o dimineata..si scapi repede.
Si ce este mai important, sa-ti faci analizele la un laborator care face antibiograma.
Daca nu ai grija sa respecti aceste cateva reguli, posibil sa iti iasa rezultatul fals negativ. Cu siguranta este o infectie, iar cu pastilele pentru durere cu glucozamin o sa te cam si ingrasi, dar nu ajungi la cauza problemei. Trebuie sa tratezi cauza, nu efectul.
Daca iese ceva vaginal si eu cred ca da, ai sa vezi ca, dupa a treia pastila (+ ovul, evident), deja o sa te mai lase durerea.
Bineinteles ca, si tratamentul are mare importanta. Trebuie sa iei antibioticele la ore fixe si sa nu intarzii nici macar cu un sfert de ora, ca poate deveni bacteria rezistenta. Doctorul iti va spune ce si cate zile sa iei - dar oricum, tratamentul trebuie sa dureze cel putin 10 zile neantrerupt. Multa sanatate!
0
04-08-2011, ora 19:58
llorellay
Nu este medic/terapeut
llorellay
Multumesc pentru sfaturi. exudatul l-am facut si pe cel faringian si pe cel nazal asa cum scrie la carte, inclusiv cu antibiograma. La partea ginecologica nu m-am gandit...ultimul papanicolau mi l-am facut acum 3 ani si a iesit "ca de fata mare", a spus medicul, dar o sa-l fac pt ca orticum e timpul. Apropo de luatl in greutate, sa stii ca m-am ingrasat 1, 5 kg si nu stiam de ce. :D
0
04-08-2011, ora 21:52
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu ma refeream la papanicolau ci la analiza de - secretie vaginala cu antibiograma - e cu totul altceva, ai grija.
Papa este pentru depistare cancer de col uterin, e alta analiza.
Si da, glucozaminul ingrase foarte rau si mai face si alte chestii..cu diabet etc Cauta pe net si ai sa vezi dar, mai multe gasesti pe site-uri straine...
0
05-08-2011, ora 12:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, aveti perfecta dreptate:
- antibioticul este profund daunator si trebuie oprit imediat. Antibiotierapia se justifica numai in preznta semnelor clinice de infectie microbiana, coroborate cu examene bacteriologice profesioniste;
- nici un medicament, nici macar glucozamina, nu determina crestere ponderala (nu ingrasa). Cresterea ponderala este determinata 100% de alimentatia excesiva. Obezitatea inseamana 100% exces alimentar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-08-2011, ora 12:29
llorellay
Nu este medic/terapeut
llorellay
Nu am folosit antibiotic pentru ca nu am considerat ca e nevoie, atata timp cat la exudate nu mi-a iesit nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ruptura de ligamente la genunchi - primul ajutor
  • Hipermobilitatea articulară (laxitatea ligamentară)
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile articulare la sportivi
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Embolizarea arterelor geniculare (GAE) - operația pentru osteoartrita genunchiului ce poate diminua durerea
  •