Ajutor. Insuficienta cardiaca sau nedezvoltare?

13-02-2011
maria1212
Nu este medic/terapeut
maria1212
Buna ziua, prefer sa imi pastrez identitatea secreta. O sa ma rezum prin a spune ca prietena mea cea mai buna (cea mai importatna persoana din viata mea) are o problema.
Nu am inteles exact ce pt ca am evitat ep cat posibil sa evit subiectul, insa prima data mi-ar fi zis ca este o afectiune cardiaca. Insa, intr-o alta zi cand am pus diverse intrebari am ajuns sa inteleg ca, de fapt, ce are ea se refera la o nedezvoltare a cutiei toracice. Nu stiu ce sa va spun, dar sunt f. ingrijorata pentru ea si chiar doresc informatii cu privire la acest subiect. In primul rand vreau sa stiu daca se poate trata acest lucru, fie cu un transplant, fie cu orice. Pentru ca vreau sa ma lupt si sa demonstrez multora ca daca ai pe cineva altaturi poti invinge!
Va rog, spuneti-mi, exista vreo posibilitate de a o aduce pe linia de plutire?
Cel mai grav este ca mi-a zis acum vreo 2 luni ca a fost la 5 medici diferiti si ca toti i-au dat in jur de 2-3 ani. Crizele cardiace au inceput sa se agraveze in ultimul timp asa ca am sfatuit-o sa mearga la un control. Saptamana trecuta am aflat ca din 3 ani au devenit 6 luni.. Este posibil sa intoarcem parerile medicilor? Sa-i dam o sansa? putem face ceva? Va rog, ajutati-ma, ajutati-ne!
6 comentarii
0
13-02-2011, ora 11:05
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Maria, din datele pe care le comunici (nedezvoltarea cutiei toracice) nimeni nu poate intelege nimic si, implicit, nu-ti poate da vreun raspuns. Trebuie sa existe un diagnostic mai precis, care este acela ?? In ce consta crizele de inima ?
Cum arata prietena ta - ca si constitutie corporala ? Torace lung si ingust, cu stern adincit, miini exagerat de lungi si subtiri, degete boante ? Figura prelunga, ochi usor exoftalmici ?
0
13-02-2011, ora 12:56
maria1212
Nu este medic/terapeut
maria1212
Uliana, fata este destul de slabuta si mignona (deci nu f. dezvoltata). Mainile nu par lungi, iar degetele arata normal. Are ochii putin putin scosi din orbita. Din pacate, nu va pot comunica exact ce are, pt ca m-a rugat sa nu o ajut, cu toate astea vreau sa caut un mod de a o ajuta, pt ca stiu ca-mi va multumi mai tarziu daca reusesc.. Acestea fiind zise, nu mi-a dat nici ea prea multe informatii fiindca stie de ce sunt in stare..
Crizele de inima, imi spunea ea, constau in dureri uneori lungi, alteori f. scurte de inima, dar extrem de profunde. Intr-o zi a trebuit sa mergem la un spectacol impreuna, si pe drum, a apucat-o brusc, ii era greu sa mai mearga, se albise la fata, si s-a oprit si a zis "au, ma doare." Probabil or fi batai in numar f. mare. Am numai 17-18 ani, tocmai de aceea nu ma pot pronunta cu privire la ce are exact. Tocmai de aceea am apelat la acest site, ca sa-mi pot explica in primul rand mie ce se intampla si apoi sa gasesc ajutorul de care are, am si avem nevoie.
Tin minte sa-mi fi spus, in putinele dati cand am vorbit despre asta, pe un ton ironic (pt ca incearca, astfel, sa treaaca de probleme) ca prefera sa zica ca are o "inima mare" in loc sa creada ca inima ei se sufoca neavand "spatiu".. Nu stiu, eu asta am inteles. Imi pare rau..
0
13-02-2011, ora 14:05
uliana
Nu este medic/terapeut
uliana
Maria, te agiti de pomana, mai ales daca prietena ta nici nu vrea sa fie ajutata. Explicatiile sint atit de vagi incit nimeni nu-ti va putea da nici cel mai banal sfat. Singurul lucru pe care poti sa-l faci este s-o convingi sa mearga la doctor si sa se trateze.
0
13-02-2011, ora 15:51
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Medicina interna, Galati
Dr. Ionescu-Marcu Anda-Doinita
Datele anamestice sint extrem de vagi...Poate este vorba de un prolaps de valva mitrala...Megeti cu ea, totusi, la un cardiolog!
0
13-02-2011, ora 17:42
maria1212
Nu este medic/terapeut
maria1212
Mi-a zis ca a fost la diferiti medici, sper insa ca n-a zis-o ca sa scape de gura mea, si toti i-au zis acelasi lucru cu perioada scurta de timp.. Dar voi incerca s-o conving pe viitor.
0
13-02-2011, ora 17:42
maria1212
Nu este medic/terapeut
maria1212
Va multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.