poliartrita reumatoida si marti mi sa facut punctie mi sa scos 20 de ml de lichid...

11-04-2013
Diana Irina
Nu este medic/terapeut
Diana Irina
Buna ziua, am poliartrita reumatoida si marti mi sa facut punctie mi sa scos 20 de ml de lichid, am 22 de ani, azi am luat rezultatul analizelor care nu este bun...daca se poate sa imi explicatice se intampla..Proteina C reactiva este 122, 6.VSH este 92, trombocite 468, hemoglobina 11, 2.hematocrit 35, 2..si abea marti trebuie sa merg la spital mati putea ajuta cu o explicatie pt a stii despre ce e vorba..va multumesc din suflet
14 comentarii
0
11-04-2013, ora 18:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pe scurt, poliartrita reumatoida este o afectiune reumatologic-inflamatorie ce consta intr-o imunitate crescuta, iar sistemul imunitar ajunge sa distruga celulele propriului organism.
Este o boala a intregului organism, dar prezinta si o afectare a articulatiilor (care sunt distruse foarte repede in absenta unui tratament de fond corespunzator).
Asa dupa cum v-am precizat in topicul precedent
http://forum.romedic.ro/prod/Va_rog_am_nevoie_de_un_raspuns_077744.html
afectiunea este gestionata de catre reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-05-2013, ora 18:26
Diana Irina
Nu este medic/terapeut
Diana Irina
Buna ziua...revin cu probleme...din pacate...am facut inflitratii in genunchi cu diprofos..o singura injectie.si tratament cu vimovo in tot acest timp, anaiize peste analize, mia scazut foarte bine proteina c reactiva pot spune ca analizele sunt acum bune, dar de 3 zile am incetat sa mai iau vimova iar astazi de dimineata nici nu am putut sa ma ridic din pat durere in genunchi si picioru drept jos laba piciorului aproape ca nu pot calca pe eaa si ultimele 3 degete de la picior umflate...mentionez ca la ultimul control acum 5 zile in urma aveam dureri suportabile dar domnu doctor mia sp ca nu isi poate da seama depre ce e vb...sa termi cutia de vimovo si sa numai iau, imi puteti spune despre ce este vorba sau ce se inttampla tinand cont ca analizele sun bune, sau ce analiza ar trebui sa fac pentru a descoperi despre ce e vb.Va multumesc
0
14-05-2013, ora 00:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va raspund punctual:
- nu am inteles, aveti sau nu poliartrita reumatoida???? In cazul in care aveti poliartrita, este obligatoriu tratamentul de fond de tipul Metothrexat, Leflunamida sau agenti biologici etc.
- poliartrita reumatoida se diagnosticheaza prin examinare clinica si nu prin analize, care sunt de obicei perfect normale.
- infiltratiile articulare cortizonice sunt total contraindicate la nivelul genunchiului, putand provoca complicatii gravissime.
- prin urmare, nu se pune problema analizelor, ci de a gasi un reumatolog capabil sa va diagnosticheze prin examinare clinica si sa va administreze rapid tratamentul necesar, pana cand articulatiilor nu sunt distruse iremediabil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
18-05-2013, ora 14:53
Diana Irina
Nu este medic/terapeut
Diana Irina
Buna ziua1in prima faza mi sa spus ca am poliartrita reumatoida, dupa la externare diagnosticul a fost artrita genunchi stang, iar medicul mia sp ca nu stie din ce cauza mi sa inflamat genunchiu si acum din ce cauza mi sa inflamat laba piciorului, imi puteti sugera un medic, un profesor o clinica pentru a putea face investigatii?aici in zona vad ca nu se poate, sunt din Slanic-Moldova, si tratamentul si spitalizarea a fost la spitalul judetean Bacau, si as vrea sa merg mai departe, va multumesc!
0
18-05-2013, ora 15:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va pot face asemenea recomandari, cu conditia sa-mi scrieti pe email (este vorba despre regulile site-ului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-12-2014, ora 12:04
Diana Irina
Nu este medic/terapeut
Diana Irina
buna ziua...as dori sa intreb ce inseamna complement c 3 ridicat?va multumesc
0
24-12-2014, ora 11:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Modificarile acestui parametru sunt tipice afectiunilor reumatologice de tip auto-imun, dar pot apare in multe afectiuni.
In sine, aceasta analiza nu inseamna nimic daca nu este interpretata in context clinic, de catre reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirug ante-picior
0
29-01-2015, ora 13:11
ailoaiviorica
Nu este medic/terapeut
ailoaiviorica
buna ziua, am 21 de ani.Ma dor oasele, articulatii mai ales de la genunchi, si imi trosnesc toate articulatiile(sterno-claviculaa, glenohumerala..toate)unde sa ma adresez, si ce sa fac ? Am fost la medicul de fam si mi-a prescris : calci-o santos, sermion vimovo. (cica, ca sa vedem cum reactionez) sunt fff ingrijorata, nush ce sa fac...si pe langa toate acestea am dureri de stomac si intestinale...(mi-e frica sa nu le agravez si mai tare) Stiu ca am un calciu mic si tensiune mica...va rog ziceti-mi ce sa fac...Multumesc mult
0
29-01-2015, ora 13:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele descrise nu au nici o legatura cu "calciu si tensiune mica" si nici nu pot fi ameliorate prin tratamentul descris.
Mai curand trebuie cautata cauza suferintei. Din pacate, nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: greutate/inaltime, status ocupational si eforturi sportive practicate, antecedente traumatice, metabolice, inflamatorii-reumatologice etc.
Asteptam date relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirug ante-picior
0
29-01-2015, ora 18:15
ailoaiviorica
Nu este medic/terapeut
ailoaiviorica
Am 47 kg si 1, 62 inaltimea, sunt studenta, nu fac nici un fel de sport (acum in sesiune stau si invat, oricum durerile le am de ceva timp.)IN general imi place si fac miscare (cu exceptia sesiunii, sunt studenta la medicina, probabil intelegeti ce presupune o sesiune). Nu tin si nu am tinut niciodata o cura de slabire sau ceva de genu, dar ma stardui sa mananc sanatos.In ultima vreme mananc f des(la 2 ore) deoarece incep sa tremur...Antecedente traumatice, inflamatorii-reumatologice nu am avut, deci ar trebui sa nu iau ce mi-a prescris medicul?Multumesc frumos
0
29-01-2015, ora 19:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Mda, este destul de greu de spus ce se intampla.
Eu va propun sa consultati un reumatolog.
Tinem legatura.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirug ante-picior
0
29-01-2015, ora 20:12
ailoaiviorica
Nu este medic/terapeut
ailoaiviorica
Am fost la reumatolog in vara doarece imi pocneau articulatiile, aveam dureri atat de oase cat si de articulatii dar nu atat de grave.Imi facusem mai intai niste analize si aveam calci 4 si magneziu la fel scazut.Mi-a precris synotabs care nu si-a avut efectul...
0
29-01-2015, ora 20:16
ailoaiviorica
Nu este medic/terapeut
ailoaiviorica
eu cred ca este o problema de asimilare, caci pe langa toate mai mananc si lactate zilnic, ce analize amanuntite ar trebui sa fac ca sa imi dau seama exact sau la ce fel de medic sa ma adresez..? Multumesc
0
29-01-2015, ora 21:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Un reumatolog priceput nu tine cont neaparat de analize, ci mai ales de examinarea clinica.
V-as sugera sa cautati un reumatolog cu buna experienta clinica, capabil de un diagnostic clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirug ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul