Ajutor! sarcina gemelara- infectie urinara klebsiella pneumoniae- riscuri ???

24-11-2015
Maria Ionut
Nu este medic/terapeut
Maria Ionut
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 23 de saptamani cu gemene.
Am o infectie urinara cu klebsiella inca de la inceputul sarcinii pe care am tot incercat sa o tratez dar nu am reusit. Am descoperit-o la 6 saptamani de sarcina (odata cu sarcina ), la indicatiile ginecologului am urmat tratament cu Zinnat - 7 zile ( dupa antibiograma- era sensibila la cefuroxime). In a 7 zi fix am repetat urocultura (tot la recomandarea ginecologului) si a iesit fals ( probabil un fals negativ avand in vedere ca eram inca sub efectul antibioticului). La o luna de zile am refacut urocultura si infectia era prezenta din nou acolo. Medicul ginecolog imi sugera ca ar fi bine sa descoperim focarul acestei infectii pentru a ne da seeama cum sa o tratam. Pt asta am facut analizele urmatoare: urocultura la sot ( negativa!), coprocultura ( negativa), exudat faringian ( negativ), cultura de secretii vaginale: negativa la klebsiella, urocultura mie: pozitiva la infectie- din nou.
Am fost si la un medic urolog care mi-a spus ca avand in vedere sarcina gemelara avansata (23 sapt) nu putem sa incercam sa descoperim focarul infectiei deoarece asta ar presupune sa ma supuna unor proceduri incompatibile cu sarcina, printre care si iradierea. Singurul lucru pe care mi l-a recomandat a fost sa repet urocultura si la nevoie, sa iau antibiotic cu acordul medicului ginecolog.

Intrebari: 1. caror riscuri sunt supusa, atat eu cat si fetitele avand in vedere ca infectia nu este tratata?
2. Pot sa tratez cumva acesta infectie sau doar dupa nasterea fetitelor?
va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.