Ajutor! Melanom malign cu metastaze

04-09-2013
inaiolanda
Nu este medic/terapeut
inaiolanda
Buna ziua!
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat. In luna mai 2012 mama mea a fost operata de melanom malign in stadiul IV cu metastaze in zona ganglionilor inghinali. Au urmat alte doua operatii. Prima a fost cea de evidare ganglionara in partea stanga. Ulterior la aproape un an distanta, a aparut o metastaza cerebrala in lobul parietal stang, ce a fost operata cu succes la Bucuresti. Acum are o metastaza in zona abdominala si una in lobul parietal drept, ambele operabile. Am discutat cu medicul oncolog si ne-a sugerat sa nu mai efectuam operatiile si sa administram Vemurafenib. Am aflat insa, ca dupa o perioada de aprox 8 - 10 luni de la administrare, Vemuafenibul nu mai are efect si ca metastazele vor creste din nou. Ce ma sfatuiti sa fac. Sa o operez si sa mai aman momentul administrarii Vemurafenibului sau sa il administrez acum si apoi sa raman fara variante de tratament.
Multumesc din inima!
8 comentarii
0
04-09-2013, ora 12:52
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
personal si oncologic vorbind, daca metastazele sunt operabile si s-a facut un examen CT ca lumea cap, torace si abdomen, care NU arata nicio alta metastaza, v-as recomanda sa le operati! desigur ca cel mai util ar fi un examen PET/CT facut foarte repede, spre a se vedea daca chiar NU exista alte metastaze inoperabile si prin alte parti. daca exista, atunci v-as recomanda sa incepeti tratamentul cu Vemurafenib. exista foarte multe controverse in ce priveste tratamentul in aceasta etapa a acestei boli, formatorii de opinii de la nivel mondial inca dezbat, cerceteaza si se lupta sa afle care e solutia cea mai buna, dar inca nu exista ceva "NET MAI BUN" sau un standard de abordare cu adevarat superior. ca atare opinia mea si a multor alti oncologi este ca acolo unde se poate proceda in conditii bune la operatie (deci cand se poate scoate "tot ce se vede" si neajunsurile/sechelele sau riscurile de la operatie sunt acceptabile), sa se procedeze, cat se poate inainte de inceperea unui tratament sistemic.

altfel: ca tratament sistemic, prima etapa standard este chimioterapia cu dacarbazina. de asemenea, daca nu ati facut pana acum, si iradierea cerebrala dupa operatie trebuie luata in calcul.

ca intrebare personala: cum aveti acces la vemurafenib ? il platiti sau v-a fost propus in cadrul unui studiu clinic ?
0
04-09-2013, ora 14:11
inaiolanda
Nu este medic/terapeut
inaiolanda
Multumesc mult pentru sugestiile si informatiile oferite. In legatura cu Vemurafenib din pacate studiile clinice s-au incheiat. Mai exista cateva studii in Europa, insa numai pe Vemurafenib in combinatie cu alte medicamente. Singura varianta este sa il achizitionam de la Roche.
O zi frumoasa!
0
05-09-2013, ora 14:56
maryyana46
Nu este medic/terapeut
maryyana46
De unde sunteti? Cred ca la Cluj inca se mai face tratamentul in combinatie cu alt medicamente..cel putin sotul meu l-a facut. la clinica Mediprof.o clinica cu oameni de exceptie.
0
05-09-2013, ora 15:21
inaiolanda
Nu este medic/terapeut
inaiolanda
Buna ziua!
Eu sunt din Iasi si am auzit de clinica Mediprof din Cluj Napoca, insa din pacate nu mai au pe studiu Vemurafenibul. Din cate stiu eu, la Timisoara ar mai fi ceva studii, dar cu o durata de doar 2-3 saptamani. Cum se simte sotul dvs dupa ce a luat Vemurafenib? Au mai aparut alte probleme? Cat timp l-a luat?
Multumesc!
0
22-02-2014, ora 11:03
simona si
Nu este medic/terapeut
simona si
terapia gerson are rezultate exceptionale in tratamentul melanomului malign.
0
22-02-2014, ora 11:23
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, nu are !
0
22-02-2014, ora 11:30
simona si
Nu este medic/terapeut
simona si
sunteti doctor, nu-i asa?
0
22-02-2014, ora 19:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, sunt doctor.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: