Ajutor! Dupa avort inca mai am scurgeri urate!

25-03-2007
Nour
Nu este medic/terapeut
Nour
Buna ziua,

As dori daca se poate sa ma ajutati dandu-mi un sfat cu ce este mai bine sa fac. Undeva in luna noiembrie (pe data de 28 noiembrie dupa datele date de doctorita care m-a vazut) am ramas insarcinata. Nestiind ca sunt insarcinata am facut cateva radiografii la masele si o radiografie la plamani. Dupa acestea am aflat ca sunt insarcinata si am observat mici pete maronii dupa contactul sexual si uneori chiar si in zilele fara. Nelocuind in Romania am mers la o doctorita care m-a consultat si mi-a spus ca sarcina arata bine si ca nu am de ce sa imi fac griji. La scurt timp apoi, vazand ca acele scurgeri se intensifica am mers in Romania la dna doctora la care mergeam intotdeauna si s-a terminat prin a face un avort. Dupa avort in primele 2 zile nu am avut nici o sangerare dupa care am inceput sa am pentru aproximativ 8 zile. Inainte de a pleca din Ro am mers din nou la control si dna doctora pentru ca inca mai sangeram mi-a spus sa iau inca 5 zile de Augumentin. Dupa terminarea tratamentului nu am avut nici o problema... la o luna si 5 zile mi-a venit prima menstruatie care a durat cu cateva zile mai mult decat de obicei dar fara nici o problema.
Cam in perioada imediat ianinte de menstruatie am observat ca urina este putin mai intensa la miros. Am considerat ca poate am racit si nu am bagat in seama mentinand o mai buna igiena intima... dar dupa cateva zile au inceput sa apara usoare pete maronii dupa contactul sexual.
Acum fiind in America am incercat sa caut un medic unde sa pot merge sa imi fac un control, neavand asigurare. Mi s-au spus niste preturi exorbitante (circa 3000-6000 de dolari pe consultatie). Vazand ca aceste scurgeri persista am mers la un medic. Dna doctora s-a uitat la cervix si a spus ca totul arata ok, a luat din acea scurgere si a spus la fel ca totul este ok, mi-a facut analiza la urina si a spus ca nu a iesit nici o infectie, mi-a refacut test de sarcina si a spus ca nu apare hormonul respectiv si ca nu am de ce sa ma sperii.
Dupa acest control, acum 2 zile am observat o scurgere extrem de urata ceea ce nu am mai avut niciodata pana acum. E o scurgere de un maroniu inchis inchis si nu foarte lichida, ceva mai consistent daca ii pot spune asa. Nu stiu de ce apare din moment ce dna doctora mi-a spus ca nu am nimic dupa toate acele analize facute... ce credeti ca ar trebui sa fac?!?!? Ce imi recomandati? Va rog ajutati-ma pentru ca in ultima perioada deja ma simt deprimata din cauza asta.. Trebuie sa precizez ca in apropierea zilelor fertile am avut contact neprotejat cu sotul meu... iar menstruatia ar trebui sa imi vina poimaine dar cum eu am un ciclu foarte neregulat nu ar fi nimic ciudat sa imi vina peste o saptamana.
4 comentarii
0
25-03-2007, ora 00:00
dila
Nu este medic/terapeut
dila
Parerea mea este ca ceva nu este in regula, eu am trecut prin multe, nu am timp sa-ti povestesc.Ce ma ingrijoreaza, sangerarile care leai avut in timpul sarcini, daca vrei sa ai in viitor copii te sfatuiesc sa-ti faci analiza de toxoplasmoza(eu am suferit enorm din cauza ei pe scurt am pierdut 4 sarcini pana in 4 luni)a fost cumplit. Iar de surgerea aparuta dupa avort, nu ai specificat nimic de miros asta e important.daca e urat mirositoare e clar vb de infectie si nu pierde nici o clipa sa nu mergila dr. Nu stiu cat te-am fost de ajutor dar ma bucur sa aud de bine.
0
25-03-2007, ora 00:00
Nour
Nu este medic/terapeut
Nour
Multumesc mult de raspuns DILA!
In timpul sarcinii am avut acele sangerari datorate radiografiilor facute care intr-o oarecare masura au afectat si sarcina.
Acum despre aceste sangerari pe care le am dupa avort, nu au nici un miros si nici nu fac temperatura. Si eu m-am gandit la o infectie... dar nici aceasta scurgere nu este o sangerare... este o scurgere maroniu inchis... nici nu pare a fi sange mai vechi.
Imi este foarte greu momentan sa ajung la medic pentru ca sunt turist in State pentru o scurta perioada de timp si nici nu am asigurare, iar consulatia la medic est eextrem de scumpa.
DILA... toxoplasmoza carui fapt se datoreaza? Ca rog dati-mi un sfat cu ce as putea face pana ajung la un medic
0
26-03-2007, ora 00:00
dila
Nu este medic/terapeut
dila
Tind sa nu cred ca de la radiografii, deoarece si eu am facut si nu au fost probleme de genul asta in schimb toxoplasmoza mea dat mult de furca mai ales ca la noi in Sibiu(nu se fac analize de calitate ), acum eram slab pozitiva dupa tratament indelungat eramintes pozitiva. Eram disperata cum nici nu-ti poti imagina. Toxoplasmoza o fac 80% din femei dar important este cand si sa aibe anticorpi formati, parerile sant oricum impartite, ca in orice boala, un dr.imi zicea ca nu-i de la toxoplasmoza altul ca este, de efectiv amajuns sa disper.Am avut ocazia si am plecat in Germania unde am facut analize amanuntite si au zis ca am anticorpi formati deci nu mai am probleme. Toxoplasmoza se ea de la pisici, sau din alimente. Mai clar te potii interesa pe google eu nu cunosc termeni. Daca acum nu este posibil ca esti plecata cum revi in tara sa-ti faci analize, eu cred ca asta este acum ramane de vazut.Dar mare atentie unde le faci si asta o spun din experienta.Sper sa ma ti la curent poate iti pot fi de ajutor. Nu vreau sa mai treaca nimeni prin ce am trecut eu.
0
05-03-2014, ora 19:03
GyaGeorgiana
Nu este medic/terapeut
GyaGeorgiana
Buna ziua ! Am si eu o intrebare..Am facut intrerupere de sarcina pe data de 27.02 pe data de 01.03 am fost la control doctorul mi-a spus ca totul este ok.tin sa mentionez ca in primele 3 zile mi-a curs foarte putin sange iar dupa ce doctorul ma controlat jos am inceput sa am sangerari mai abundente...deja este a7-a zii in care am sangerari...nu foarte exagerate dar ma ingrijoareaza faptul ca am mai citit pe net si majoritatea spun ca sangerarile sunt in jur de 3-4 zile.Ajutati-ma va rog cu o parere..nu mi-asi dorii sa mai ajung la control :( imi este foarte frica.este primul avort si am reactionat foarte urat in timpul intreruperii de sarcina cu toate ca mi sa facut anestezie totala nu am simtit nimic, am fost foarte agitata pana m-am trezit din anestezie... doctorul mi-a spus ca am facut urat...Va rog spuneti-mi daca este ceva grav sangerarea aceasta.Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina după avort
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •