Ajutor! Cancer diagnosticat fara biopsie?

01-09-2013
bibbby
Nu este medic/terapeut
bibbby
De curand mi s-a spus ca am o tumora situata pe pancreas si alte tumori la ficat dupa ce am facut un examen CT iar apoi medicul mi-a spus ca este vorba de cancer pancreatic. Intrebarea mea este : e posibil sa se puna diagnosticul de cancer fara sa se faca o biopsie iar analizele de sange sunt foarte bune in afara de vsh marit care nu indica neaparat cancer ci ar putea indica si o infectie pe care stiu sigur ca o am?? Va rog raspundeti-mi. Va multumesc anticipat.
8 comentarii
0
01-09-2013, ora 11:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, este posibil, dar intr-adevar nu cu o "siguranta de 100%"; diagnosticul DEFINITIV nu se poate pune decat prin biopsie, lucru care ar trebui incercat sa se faca, fie printr-o punctie ghidata CT, prin peretele abdominal, fie prin endoscopie, fie, la o adica, chiar printr-o operatie clasica sau laparoscopica, daca ai o stare generala buna, care permite acest lucru. markeri tumorali ai lucrati, printre acele analize ? ce optiuni ti s-au prezentat ?
0
02-09-2013, ora 11:17
bibbby
Nu este medic/terapeut
bibbby
Nu, nu am facut analize pentru markeri tumorali. Vad ca doctorii sunt cam rezervati, nu imi spun prea multe doar ca este foarte grav. Daca am metastaze inseamna ca se afla in stadiul IV? Chiar nu se mai poate face nimic? Singura solutie este prelungirea vietii cu 6luni-1 an?
0
02-09-2013, ora 11:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca nu s-a putut sau nu se poate face o biopsie, atunci markerii tumorali sunt cu siguranta indicati, ba chiar nu se poate trece peste aceasta etapa. ei sunt utili chiar cand se face biopsie ! pentru ca intr-adevar, in cazul unui cancer de pancreas stadiul IV (cu metastaze), prognosticul este foarte rezervat, de aceea trebuiesc facute demersuri cat mai complete pentru a pune acest diagnostic. ai vorbit cu un oncolog ?
0
03-09-2013, ora 15:55
bibbby
Nu este medic/terapeut
bibbby
Inca nu am facut biopsia deoarece mi s-a spus ca mi se va preleva o proba cand ma voi opera pt a rezolva alte complicatii. Nu mi s-a spus nimic de markerii tumorali, la inceput mi s-au facut doar analize si mi s-a spus ca sunt perfecte in afara de VSH marit iar apoi au vazut tumorile la tomograf. De aceea intrebam daca nu cumva este posibil sa se fi inselat iar tumorile sa fie benigne. Nu am vorbit inca cu niciun oncolog, voi fi pusa in legatura cu unul dupa aflarea rezultatelor biopsiei. Inca mai sper sa nu fie vorba de cancer...
0
03-09-2013, ora 21:20
Nina.
Nu este medic/terapeut
Nina.
Buna ziua Dle doctor Raul,
Cu toate ca nu mai postez de ceva vreme, inca mai urmaresc acest forum si mai ales cazuri asemenatoare cu al nostru, provocat de neo de pancreas.
Citind cele relatate de Bibby, in acest stadiu in care se presupune a fi boala, ar trebui sa fie prezente si simptomele dureroase si scaderea in greutate pronuntata/timp scurt?din experienta avuta cu tatal meu in stadiul IV nici macar morfina nu mai era suficienta..
Sper din suflet sa nu se verifice acest diagnostic ca fiind unul real...
Mult succces Bibby.
0
03-09-2013, ora 22:40
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si noi ii uram la fel !
0
04-09-2013, ora 09:06
bibbby
Nu este medic/terapeut
bibbby
Am slabit dar nu mult..am slabit la inceput 10 kilograme in conditiile in care nu am mancat timp de vreo luna deoarece ma doare stomacul tare (sunt infectata cu helicobacter) iar eu fiind supraponderala dar dureri nu prea am in afara de disconfortul din stomac. Multumesc mult pentru cuvintele frumoase dl.Raul si dna.Nina.
0
05-09-2013, ora 14:02
Nina.
Nu este medic/terapeut
Nina.
Buna Bibby,
Sa ne tii la curent cu vestile primite, speram noi sa fie bune.
Tatal meu avea senzatii de grata foarte accentuate si dureri ce iradiau in coloana, insa asta probabil ca nu e un sablon, lucrurile diferind de la un individ la altul.

Mult succes, si ii multumim Dlui DR Raul pentru dedicarea sa fata de noi, cei ce avem nevoie de mai multi medici care sa incerce macar sa "il imite" ca si profesionalism.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.