Ajutor! Bulina neagra si cateva albe pe gingie!E ceva rau?

21-05-2010
trutza
Nu este medic/terapeut
trutza
Buna ziua!
Rog sa ma ajute cineva cu o parere sau cu un sfat daca stie ceva despre ce mi se intampla sau a trecut prin asa ceva.
De un timp mi-a iesit pe gingia dreapta a mandibulei, imediat dupa ultima masea, un grup de buline mici albe sub pielea gingiei, de parca ar fi o acumulare de grasime. Pe partea opusa, in partea stanga a mandibulei, la fel dupa ultima masea, a iesit un singur punct-bulinuta mica. Aceste chestii le-am vazut in gura pe la inceputul lunii Mai, insa ieri, deasupra bulinei albe de pe partea stanga, mi-a aparut o bulina neagra cam de 1 mm. Nu o pot studia prea bine, dar privind-o in oglinda o vad neagra, desi s-ar putea sa fie un rosu intunecat aproape de negru. Sunt speriata si nu stiu ce mi se intampla.
La fel de ceva timp, des imi crapa colturile gurii, cu "zabalute" mici, cand intr-un colt, cand in altul. Le-am dat cu o crema antifungica, si au disparut pentru o saptamana-doua, iar ieri din nou dadea sa iasa, si am uns-o din nou cu unguent. Am observat ca pielea din jurul colturilor gurii, pare usor iritata, si parca ar fi mai intunecate ca pigment si parca ar avea alta textura. Azi am simtit ca buza superioara a gurii, pe latura unde se lipeste cu buza de jos, are o textura mai ciudata. Uitandu-ma in oglinda am remarcat niste mici-mici puncte, la fel parca sub piele, care dau aceasta textura usor denivelata, dar care nu se observ cu ochiul liber.
Mentionez ca prin 20 aprilie am facut un tratament contra candidozei vaginale, cu ketokonazol, si pastila vaginala Gine-Canesten 500 mg. In aceiasi perioada am simtit usoare dureri in gat, de parca mi-as fi fortat coardele vocale, si am mentionat ca limba era usor albicioasa cu papilele gustative mici putin marite ca niste buline rosii, iar pe limba in partea stanga imi aparuse o bulina alba. Am crezut ca am facut si candidoza bucala, si am tinut tratamentul de ketokonazol 10 zile, facand gargare local cu apa si bicarbonat de sodiu. Dupa acele 10 zile de ketokonazol, am luat local pe limba un unguent antifungit Daktarin. L-am folosit 2 zile vazand ca nu prea avea mare efect. In aceiasi perioada, deci cam la inceputul lunii Mai, am observat acest grup de buline albicioase sub pielea gingiei, imediat dupa ultima masea, care nu a disparut pana in ziua de azi. Ba mai mult, mi-a aparut si aceasta bulina neagra. Dupa ce am incetat sa folosesc crema antifungica pentru cavitatea bucala, am tinut sa fac intensiv gargare cu bicarbonat de sodiu, peroxid de hidrogen, si cu tincturi de coada soricelului si galbenele. Cand am inceput sa fac gargare cu aceste 2 ierburi, limba si-a revenit, capatand aspectul ei normal.
Sunt confuza, panicata si disperata...nu stiu ce mi se intampla, si daca se poate cumva trata acest lucru.
Dau mai jos niste linkuri cu poze la acea bulina neagra, acel grup de buline albe si textura de pe buza.

http://xs.to/image-B8F3_4BF699A0.jpg
http://xs.to/image-4FE4_4BF699A0.jpg
http://xs.to/image-6F03_4BF699A0.jpg

Multumesc in avans.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.