Cum as putea scapa de o placa si 9 suruburi din picior pentru ca ma jeneaza?

05-01-2015
arturov
Nu este medic/terapeut
arturov
Cum as putea scapa de o placa si 9 suruburi din picior pentru ca ma jeneaza? Ce risc daca o scot inainte de consolidarea fracturii s-au prin faptul ca stau cu ea asa si este proeminenta la nivelul pielii pe o portiune mica si un surub imi impinge pielea si se vede ca o umflatura mica? Este pusa la platoul tibial. Se poate scoate in alt loc decat cel unde a fost pusa, eventual inlocuita? Nu o mai suport.
3 comentarii
0
05-01-2015, ora 13:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca veti incerca sa scoateti placa inainte de consolidarea fracturii (nu stiu ce ortoped din lume ar accepta asa ceva), riscati deplasarea fragmentelor focarului de fractura.
Placa se scoate exact prin incizia pe unde a fost montata.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-01-2015, ora 14:38
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ARTUROV esti rus?????? numai acolo exista si in china si tailanda medici care accepta ca unui pacient sa i se rupa picioarele pt a i se lungi cu circa 2 cm maxim, sau se fac operatii pe placul pacientului chiar daca nu sunt tocmai normale.
0
06-01-2015, ora 00:04
poly1990
Nu este medic/terapeut
poly1990
Buna ziua! As dori sa va adresez o intrebare.Am suferit o fractura maleolara peroniana am fost operat si a fost pusa o tija cu 7 suruburi. Primul surub si cel mai lung, am inteles ca se va scoate prin anestezie locala sau intravenos.Bun, dar celalalte 6 si tija? Ce fel de anestezie e nevoie? Care ar fi riscurile daca le as lasa acolo? Imi este foarte frica de rahi anestezie.Am chinuit de la ea :(.Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.