Ajutor! - Tulburare bipolara la copil 14 ani - am nevoie de sfaturi! | Forumul Medical ROmedic

Ajutor! - Tulburare bipolara la copil 14 ani - am nevoie de sfaturi!

04-09-2013
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
Buna,
am tot citit pe forum.si sunt bulversata maxim... am nevoie urgenta de sfaturi!
Baiatul meu de 14 ani, diagnosticat cu adhd, afectiune care i-a afectat rezultatele scolare..un copil dificil, dar nu am avut pretentii la rezultate scolare si am considerat ca timpul e cel mai bun medicament...in fine...a terminat clasa a VIII si a intrat la un liceu. dar nu la liceul la care si-a dorit ( vrea acolo din motive de gasca, colegi, fete...bla bla)
Dupa ce a aflat de liceul unde a fost admis, dupa 3 zile de nesomn si agitatie, manifestari de usoara agresivitate.am ajuns la spital la Obregia, pavilion 5, unde a fost diagnosticat cu TAB, episod maniacal, fara elemente psihotice.
Tratamentul recomandat : depakine 500mg si rispolept 1mg (pe zi) si-a revenit bine, am stat 5 zile in spital apoi am fost in concediu, relativ normal...isi mai amintea de liceu...dar il temperam cumva.acum se apropie inceperea anului scolar si lucrurile se cam precipita.
Problema e ca musai si neparat la acel liceu, unde oricum media de intrare este cam mare pentru el...desi i-am explicat ca se poate legal acest lucru doar dupa semestrul I cu medie la nivelul clasei unde vrea el...cand intelege, admite ca merge la liceul unde a fost admis, face un efort sa ia note si se va transfera, cand nu. ideea lui fixa e ca se poate aranja cu bani, ca stie el pe unii care asa au procedat si nu reusim sa ii demontam asta nici pace. De cateva zile e ff insistent cu asta, are momente. in rest e un comportament normal, joaca afara, prieteni, tv, net, isi i-a medicatia, mergem la terapie...cand revine la subiectul 'liceu'... incerc sa conduc discutia in alte zona, discutam cate in luna si in stele si asa reusesc sa il linistesc, ca sa zic asa..
Nu sunt din Bucuresti, local am inceput o reflexoterapie cu o dna care e si psiholog, am mers si la un psiholog. Rezultate inca nu vad.
Ce sa mai fac pentru el? Alta medicatie? o recomandare la un psihiatru infantil ?
Va multumesc,
Carmen
19 comentarii
0
04-09-2013, ora 10:43
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Buna ziua,

Sunteti sigura ca e vorba de TAB?
Poate a fost vorba numai de o reactie de stres, mai ales ca nu a avut elemente psihotice.
Vis-a-vis de dorinta de a intra intr-un anumit liceu, este normala si fireasca pina la a face o fixatie pe tema asta, este vorba de teama de a nu fi singur, cand gashca lui este la celalalt liceu. Poate chiar acest lucru il sperie si il face sa reactioneze usor agresiv.

Cred ca este indicata interventia unui psiholog bun pentru copii, abordarea este diferita.

Sanatate multa!
0
04-09-2013, ora 10:47
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
multumesc pentru raspuns, sincer...nu am incredere in diagnostic...dar unde sa mai cer alta parere? unde gasesc acel psiholog bun?
0
04-09-2013, ora 11:26
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Buna ziua,

V-am dat detalii pe pm. Sper sa va ajute!
0
05-09-2013, ora 07:13
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua, nu putem spune că există cu adevărat o tulburare afectivă bipolară, decât PROBABIL un episod...maniacal, mult spus. Nu comparaţi relatările de pe forum cu simptomele fiului dvs.
Din ceea ce descrieţi nu reiese decât că băiatul şi-a exprimat nemulţumirea într-un mod insistent şi probabil a devenit mai agitat decât de obicei.
Nu ştiu dacă psihologul vă ajută cu adevărat, ţinând cont că practică reflexoterapia, ... o metodă total inutilă pentru cazul de faţă. Eu am lucrat cu cazuri similare, şi sunt specializat în psihoterapie şi psihiatrie infantilă.
Vă doresc mult succes.
0
06-09-2013, ora 00:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca are tab (ceea ce nu cred; nu am intalnit niciodata tab la copil de 14 ani in ultimii 19 ani de experienta cu boala), iesirea din episodul maniacal se face in 4-8 saptamani de la instaurarea tratamentului de iesire din episod.
Trebuie sa aveti rabdare sa isi faca efectul medicatia. Oricum i-a dat doze mici.

Pacaliti-l ca o sa luati in calcul si ideea lui si ca o sa va apucati sa strangeti banii pina iese complet din episod, daca asta ar constitui una din ideile care tin strict de episod.
0
28-09-2013, ora 18:13
carmen 1967
Nu este medic/terapeut
carmen 1967
Din fericire copilul si-a revenit destul de bine..ideea cu liceul persista, dar e mult mai ponderat si intelegator, accepta si alternative.continuam tratamentul..speram sa fie totul bine!
Multumesc pentru interventii !
0
01-10-2013, ora 21:54
Psiholog Popa Anca
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Popa Anca
Buna ziua,
Dati foarte putine detalii in legatura cu comportamentul problematic. Care au fost manifestarile care l-au dus catre internare?
Este normal ca un adolescent la varsta lui sa isi arate nemultumirea fata de cele intamplate.
Inteleg totusi ca aveti niste metode prin care incercati sa il linistiti - care sunt acestea?
0
27-12-2013, ora 00:28
kitkat86
Nu este medic/terapeut
kitkat86
Buna seara. AS avea nevoie de ceva sfaturi daca se poate. Am un var, la care tin foarte mult, diagnosticat cu TAB. El a fost in Anglia 2 ani si problema este ca nu stim ce s a intamplat acolo, cu siguranta ceva traumatizant i a declansat boala. A venit in octombrie cu chiu cu vai in tara ( l au sedat in aeroport pt k era violent) si a avut manifestari violente verbale la adresa parintilor lui si a unor amici. El a practicat K1 si a avut anturaje dubioase, ff dubioase, ilegalitati stress etc. Prea multe nu stim noi familia. A fost internat la Obregia doar 2 saptamani sau 3. Ideile lui fixe sunt foarte nasoale, legate de o carte cu tente sataniste pe care a citit o, ritualuri, vrea bani, e nemultumit in viata personala, o persecuta pe mama lui, o terorizeaza. Eu personal am observat acum 1 an pe vremea asta knd ne am intors in tara de sarbatori ca este incoerent. E posibil ca boala sa se fi declansat de atunci? Dupa internarea la obregia a primit un tratament : 200 picaturi haloperidol pe zi ( 100 dimineata, 100 seara), distonocalm, romparkin, levopromazin sau ceva de genul, si o injectie din cand in cand nush cu ce si inca ceva dar nu am retinut. Cum vi se pare tratamentul?Este ca o leguma, mi s a rupt inima in mine cand l am vazut azi..adormit, dezorientat, vai de el :( a stat 1 ora si s a dus sa doarma. Oare isi va reveni din starile astea? Cu mine personal se comporta normal, afectuos k inainte...Chiar si inainte de internare. Insa cu parintii lui a avut ceva episoade nasoale. Va mai fi ca inainte? Nu mi vine sa cred k a patit asta..nu as fi crezut vreodata :(
0
27-12-2013, ora 00:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ kitkat86

Trebuie sa stiti ca tab este o boala cronica, adica va trebui sa ia toata viata tratament. Deocamdata nu s-au inventat terapii care sa vindece tab.
Tratamentul trebuie schimbat. Haloperidolul este un antipsihotic vechi cu efecte secundare f mari.
Va recomand sa cereti dr. injectia cu Rispolept. Merge f bine la baieti. Se face o data la doua saptamani.
Trebuie ca parintii sa ii faca asigurare medicala (in jur de 400 lei) ca sa poata fi internat oricand si sa poata lua medicamentele pe numele lui. Presupun ca acesta e motivul pentru care ia Haloperidol. Ca nu are asigurare.

Cel mai bun tratament pentru tab este insa litiu (care se procura din strainatate).
Sa mearga la dr. sa ii schimbe tratamentul, dupa ce isi face asigurare.
0
27-12-2013, ora 00:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ kitkat86

Ideea e ca baiatul sa fi iesit complet din episod in momentul plecarii din spital.
Astfel el nu se va mai certa cu parintii si nu va mai avea nici un fel de delir.
Problemele pe care le povestiti dv. tin de episodul maniacal.
Tab este o succesiune de episoade maniacale si episoade depresive, combinate cu stari in care pacientul se simte ok (dar nu are rezistenta si puterea de munca si de concentrare a unui om normal).
Este o boala dificila, destul de greu de tinut sub control, dar cu un medic bun, va reusi.
Nu are voie sa intrerupa tratamentul nici macar o singura zi. Sunt cazuri de intrerupere o singura zi in care au refacut episodul maniacal (certuri, delir, nervozitate, cheltuieli exagerate). Din acest motiv trebuie monitorizat atent de familie sa isi ia medicatia,
0
27-12-2013, ora 19:20
kitkat86
Nu este medic/terapeut
kitkat86
@clara, multumesc mult pentru raspuns. Totusi sper ca viata lui sa fie cat de cat normala...vad din ce am citit pe forum ca sunt oameni cu job si familie care sufera de TAB. Este groaznic cand vezi un om ca un munte, fost luptator K1, ca o leguma. Ce ar trebui sa facem noi cand intra in maniile lui? Cu mine personal este f afectuos, ca inainte, isi exprima dorinta de a fi normal de a avea o iubita etc. Eu ma comport normal cu el si incerc sa il vad zilnic, pt k am inteles k are nevoie de suportul familiei dar daca ar intra in maniile acelea nu stiu ce ar trebui sa fac.
0
28-12-2013, ora 10:44
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Nu sunt medic si nici pacient TAB, insa mi-a sarit in ochi sutele de picaturi de haloperidol?!
Acesta este un antipsihotic de veche generatie cu foarte urate reactii adverse, unele ireversibile. Cereti sfatul si altui medic, poate cineva mai tanar care sa inlocuiasca acest medicament.

Din cate stiu, dupa iesirea din episod maniacal si evitarea depresiei, daca isi continua tratamentul poate duce o viata absolut normala.

Sanatarte multa!
0
28-12-2013, ora 23:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ kitkat86

In principiu nu intra in manie daca isi ia tratamentul. Sa nu il uite o singura zi, caci poate intra iar.
Sa il treaca pe antipsihotice de noua generatie cat mai repede posibil. Nu e bun haloperidolul pe termen lung. Pentru asta ii trebuie asigurare medicala (400 lei + ulterior 40 lei, lunar). Antipsihoticele moderne costa in jurul la 3-4-5-6 milioane vechi.

Sa isi ia tratamentul. Atat.
In legatura cu o relatie sentimentala, in momentul in care este capabil din toate punctele de vedere sa intretina o familie. Plus ca exista posibilitatea de a transmite boala. De vazut evolutia. Unii pot lucra cu tab, le este foarte greu dar lucreaza, unii nu. Unii doar pina la o anumita varsta. Fiecare om e un univers. Nu stiti cum lucreaza Dumnezeu.

Sa isi ia tratamentul si o sa fie bine.

In timp somnolenta va trece. Organismul se va obisnui cu medicatia.
0
29-12-2013, ora 00:16
kitkat86
Nu este medic/terapeut
kitkat86
VA multumesc din inima! Mama lui a sistat haloperidolul, oricum il avea decat pana azi de luat. Ramane cu celelalte pastile. Face si niste injectii la 2 saptamani parca. O sa o indrum spre un alt psihiatru pentru o a 2 a opinie. Oricum el nu este din Bucuresti si nu il poate duce la obregia mereu. AZi l am vazut si era mai bine. Adormit, dar mult mai bine, cu chef de glume. Multumesc mult! Va tin la curent! Doamne ajuta si sanatate.
0
29-12-2013, ora 16:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ kitkat86

Haloperidolul este un antipsihotic, asa cum e el vechi, dar e antipsihotic.
Medicatia lui trebuie sa contina un antipsihotic, altfel vireaza, face episod maniacal.
Medicatia nu se opreste de catre mama.
Repet: tab este o boala cronica, trebuie sa ia medicamente toata viata.
Numai doctorul poate inlocui sau poate sa il sfatuiasca sa renunte la un medicament.
In nici un caz la antipsihotic.
0
29-12-2013, ora 19:24
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@clara_p

Ce faci, Clara, ai citit si stii despre M-theory? Esti o simpla bolnava de TAB care freaca menta de ani buni de zile pe forumul Romedic, in timp ce face brainstoring pe ideile mele si ale altora ca mine de pe alte forumuri, "mai putin" romanesti? Un om este un Univers? Ai citit alchimie si altele, stii ca un microcosmos este un macrocosmos si mitologia numai stiu caror popoare stravechi care denumeau principala zeita a lor drept "cea cu fusta de stele"... etc.? Oare ce inseamna toate astea? V-am spus eu pe undeva ca Egiptul antic considera cosmogonia avand loc in urma unui act de masturabare a zeului creator???

Adica mie mi se INTERZICE sa mai intru pe Romedic si alte forumuri pe care le-am frecventat in trecut, ca sa puteti voi sa va desfasurati liberi FARA stiinta mea pe aici????
0
29-12-2013, ora 19:30
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
VOi stiti prin CATE am trecut ca sa aveti voi cunostintele pe care le aveti in ziua de azi?? Si inca sunt amenintata cu unele din cele mai groaznice lucruri!!!!!
0
29-12-2013, ora 19:50
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Viata mea era in cercetare si mi-am irosit-o pe niste tampenii si pe tampenile voastre cu filmul de 2 parale...

@kitkat86

Nu era cazul sa va duceti fiul la psihiatrie. La psihiatrie se apeleaza in ultim caz. Mai bine il lasati sa se duca la liceul la care vrea el, chiar daca dati niste bani.. Mare lucru. Tot aia invata... Nici eu nu m-am omorat cu tocitul in liceu si tot am ajuns un geniu de care isi bate lumea joc...
0
09-01-2014, ora 19:30
Verbina
Nu este medic/terapeut
Verbina
Eşti o persoană cu mari resurse creative, the_eye

Îţi urez ca noul an să fie generos cu tine. Iar Dumnezeu să-ţi împlinească cel puţin o dorinţă :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul