Ajutor! Fisura anala acum o luna!

11-12-2011
mella74
Nu este medic/terapeut
mella74
buna seara!Sotul meu a fost diagnosticat cu fisura anala acum o luna de zile.Am fost foarte surprinsi deoarece nu ne asteptam la un asemenea diagnostic.Stiam ca are hemoroizi cu care s-a pricopsit in armata si am hotarat ca ar fi momentul sa faca ceva in legatura cu ei deoarece toata vara l-au deranjat(dureri in timpul si dupa scaun)asa ca am mers la o clinica particulara unde ni s-a promis ca o sa se rezolve totul fara sa se ajunga la operatie.Bineinteles ca am acceptat imediat cu gandul ca vom evita operatia.dr.ne-a dat o alifie produsa de clinica respectiva si ne-a spus sa faca bai de sezut dimineata si seara iar apoi sa introducem alifia, iar in paralel ne-a prescris detralex.am facut intocmai urmand ca dupa o luna sa mergem la control.problema este ca dupa 2 saptamani de tratament 'minune'a inceput sa sangereze aproape in fiecare dimineata.sotul a intrat in panica, nu vrea sa mai continuie tratamentul si nu stiu ce sa fac.Precizez ca nu are dureri iar sangerarile sunt de cantitate mica(doar cand se sterge se ia pe hartie).As dori sa stiu de ce sangereaza?de la fisura sau de la hemoroizi?este posibil ca prin introducerea alifiei in sezut(cu degetul aratator)sa se produca o agresiune asupra hemoroizilor si sa favorizeze spargerea lor?ce ar putea lua ca sa nu mai sangereze?P.S.sotul are 43 ani.Va multumesc
8 comentarii
0
12-12-2011, ora 10:44
ancatoderean
Nu este medic/terapeut
ancatoderean
Buna ziua, anul trecut am fost si eu diagnosticata cu 2 fisuri anale, si am urmat si eu tratament cu detralex si o crema care avea o chestie speciala prin care iesea crema direct, dar eu dupa 2 saptamani am fost bine, si tin sa precizez ca eu am sangerat mult, si aveam dureri mari..si acum uneori simt un fel de usturime, ideea e cand merge la toaleta sa nu se forteze, nu sunt medic, dar eu cred ca din cauza hemorizilor e asa..eu o am pe mama care sangereaza asa mereu, zi de zi, e o pb pe care multa lume o are, si o cunostina acum de o luna s-a operat la cluj din cauza hemoroizilor si are 34 de ani, sangera si avea pb mari...crema ce am folosit-i mi-au spus sa o folosesc cateva luni, cred ca apr 3 luni am folosit-o..si am doar 25 de ani, eu va sfatuiesc sa mergeti la un medic internist si sa vb despre ce pb are sotul dvs, poate va va explica ce se intampla..Multa sanatate..!!!
Ultraproct se numea crema..acum am cautat sa vad ce am folosit,...
0
12-12-2011, ora 12:04
mella74
Nu este medic/terapeut
mella74
multumesc mult pt. sfaturi.o sa incercam si noi crema sa vedem daca da rezultate va multumesc mult si multa sanatate
0
12-12-2011, ora 17:01
ancatoderean
Nu este medic/terapeut
ancatoderean
Nu aveti pentru ce, multa sanatate, sa se faca bine, sa ma anuntati si pe mine care este evolutia, numai bine.
0
24-12-2011, ora 18:47
mella74
Nu este medic/terapeut
mella74
am folosit crema indicata de dumneavoastra si a avut efect imediat.nu mai are dureri si nu mai sangereaza.acum mai are probleme cu un hemoroid extern care nu vrea sa se retraga nu-l supara dar speram sa scape de el.pt. asta face zilnic bai cu ceai de marul lupului, speram sa aiba efect.Oricum multumesc din suflet pt.sfat, chiar ne-a fost de ajutor.multa sanatate si sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
0
24-12-2011, ora 18:54
ancatoderean
Nu este medic/terapeut
ancatoderean
Ma bucur din suflet ca e mai bine, stiu cat de mult mi-a folosit si mie, am folosit-o pe termen mai lung, 2 3 luni nu stiu exact, si sa se faca dupa fiecare scaun, am uitat sa mentionez asta, va doresc multa multa sanatate si va doresc un Craciun Fericit alaturi de cei dragi!!!
0
02-08-2012, ora 00:26
cristi741
Nu este medic/terapeut
cristi741
Este bine sa va feriti de iluzii si sa nu tratati cu superficialitate problema. Am trecut prin asa ceva. Nu ma mai durea si credeam ca s- a vindecat, dar mai tarziu am aflat ca se infectase si ulterior a urmat o fistula perianala ingrozitoare (am suferit 6 operatii si in final dl dr Sorin Andrei de la Mediproct m-a vindecat). Asa ca nu va jucati cu aceasta problema. Eu am peste 2 ani de cand nu mai am probleme dar gandul ma infioara. Mergeti la un medic care intelege ce vede si stie ca face!
ps. atentie ca noi ne plangem suferintele si pe forum au aparut si paraziti care-si fac reclama - este unul care-i multumeste unui doctor ca l-a vindecat in 8 luni, timp in care a facut naveta Constanta Bucuresti. Eu cand am fost operat cum trebuie m-am vindecat in 5 saptamani.
0
09-04-2013, ora 13:45
mary2013
Nu este medic/terapeut
mary2013
Buna ziua!
Am fost operata de fisura anala, hemoroizi si polipi anali acum o saptamana!
Dar din pacate am dureri si sangerez in timpul defecatiei!
mi s-a recomandat hemorzon si bai de sezut cu pelin si galbenele!
In-afara de asta ma confrut si cu un scaun destul de tare, chiar daca tin regim consum lichide ciorbe nu mananc carne nu inteleg de ce!
Ma adresez tuturor celor care au trecut prin asa ceva, daca ma puteti ajuta cu un sfat ca sa pot trece mai repede peste perioada postoperatorie!
Va multumesc!
0
04-02-2014, ora 19:17
marius12345
Nu este medic/terapeut
marius12345
ma numesc marius si de 5 ani de zile ma-m chinuit cu o fisura anala de numai stiam ce sa fac aveam dureri crunte eram disperat aproape ca cedasem si psihic fiind inscris la clinica proctomed (hotii hotilor)nu faceau altceva decat sa-mi dea crema si sa-mi ia toti bani, am platit o mie de euro la ei fara nici un rezultat.intrun final spunandumi ca imi trebuie o interventie chirurgicala am zis hai so fac si pe asta.mi-a facut injectie in fund cu xilina durea fff tare si sa apucat de treaba dureri de neimaginat fara rezultat.dupa 2 saptamani ma-m dus iar ca numai puteam sa stau de durere.doctorul spunandumi ca nu am tinut regim cum trebuia.si ca nu ma dau bine cu crema lor.mi-a facut iar injectia cu xilina si sa apucat iar de treaba, era a doua operatie tot fara succes a urmat si a treia in o luna de zile aveam 3 operatii fara succes eram disperat nici nu mai puteam sa nici sa merg eram ca o leguma vazanduma familia in halul asta mau urcat in masina si ma dus direct la bucuresti la doctorul sorin andrei.dupa un control la dansul aveam multiple fisuri anale, tromboza, ciuperca nustiu de care si numai stiu ce hemoroidal.operatia a durat maxim 30 min.durerile nu au fost nici pe jumatate cum erau la tampitii aia de la procto.dupa operatie durerile sunt foarte mici si in maxim o luna se vindeca complet.toti cei care aveti probleme ducetiva la doctori de specialitate si nu la hoti care au peretii plini cu diplome false si nui intereseaza decat banii vostri.mult succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: