Ajutor!!! fetita mea are 3 ani si 12 kg

25-03-2008
la_ura
Nu este medic/terapeut
la_ura
Sint disperata fetita mea are 3 ani si 12kg.Maninca foarte rau si am adus la disperare.Poate imi puteti recomanda un tratament naturist...homeopatic ptr.ca alte medicamente si chimicale nu vreau sa ii dau.Va multumesc anticipat.
O MAMICA DISPERATA
9 comentarii
0
25-03-2008, ora 00:00
flivi
Nu este medic/terapeut
flivi
buna, si fetita mea care acum are 11 ani la fel a fost..nici acum nu e mai grasa...dar la fel de prost minca.si eu am incercat cu toate acum ai dau cavit cum era pe vremea noastra...si ai mai dau un sirop vi-sol...sant bune...incercati...oricum singura mea sansa a fost sa-i dau tot timpul numai ce vrea ea...adica cartofi prajiti...pitza...ce sa-i fac? acum 3 ani a facut ulcer din cauza ca nu manca..si tot timpul are probleme cu stomacul. nu stiu ce sa zic...incercati cu vitamine injectabile ca sant mai eficiente. si eu am fost la fel pina am avut hepatita la 11 ani...si atunci de la vitaminele care mi le-au facut in spital am inceput sa manc bine.bafta si multa sanatate
0
25-03-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Daca tot vreti sa optati pentru remedii naturiste, eu va recomand Vitamina C cu propolis (se gaseste in farmacii) si tinctura de propolis 2-3 picaturi ( nu mai mult pentru ca e f f f concentrata) in ceai sau suc. Stimulleaza eficient apetitul - testat si la pacienti, dar si la copiii mei cu care am avut aceeasi problema.
0
25-03-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
Nu e nevoie numai sa ii cresti pofta de mincare trebuie sa incerci si sa vezi cauza pentru ca mai mult ca sigur e o cauza din care nu maninca, fiind destul de rare cazurile in care nu maninca din cauza ca sint mofturosi.La virsta de 3 ani copii ce au probleme cum ar fi colici abdominale, constipatie, enterocolite parazitare etc se apara de durerile abdominale prin refuzul alimentatiei.Scrie-mi ce simtome iti mai acuza:cum iese afara, dca acuza dureri de burtica sau de cap, varsaturi, daca are o paloare a fetei, daca are pielea uscata etc si incerc sa te ajut cu un sfat competent.
0
25-03-2008, ora 00:00
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
am si eu o fetita de 1 an si 5 luni care m-a imbolnavit si pe mine. Nu mai stiu ce sa mai fac, nu vrea sa-mi manince aproape nimic, am fost la medic in n rinduri si de fiecare data mi-a spus ca nu ma crede ca nu maninca pentru ca arata foarte bine! Toata noaptea papa lapte -aprox 700 ml, dimineata maninca orice doar 2-3 linguri si in rest cite o inghititura dintr-un fruct sau leguma toata ziua si ceai. In ultimul timp are probleme si cu constipatia, dupa scaunul cu tipete pe care-l are zilnic face si prolaps rectal( asa cred ca se cheama). As vrea sa-i fac niste investigatii insa nu am gasit deocamdata nici un medic care sa-mi recomande cu ce sa incep caci o problema exista si vreau sa o descopar cit mai repede. Este foarte energica, alearga 7-8 ore/zi, uneori mi se pare ca e putin palida, alte simptome vizibile nu are, dar de ce nu maninca?
0
26-03-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
pt. pirina-daca are un indice normal pe care il calculezi impartind greutatea in kg la inaltimea in metri inmultita cu ea insasi(de ex are inaltimea 1, 03 m inmultesti 1.03 cu 1.03)si daca indicatorul asta e intre 19-24, 9 nu trebuie sa iti faci griji, dar daca e sub 19 copilul e sub greutatea normala.Rezolva-i in primul rind constipatia ca e posibil si asta sa ii reduca pofta de mincare.daca vrei alte sfaturi scrie-mi -*


(*modificat de administrator)
0
06-04-2008, ora 00:00
spider8
Nu este medic/terapeut
spider8
tot pentru pirina :
-cred că o problemă este reprezentată de cantitatea de ceai pe care o bea fiica ta, la ce intervale de timp şi cât de dulce este acel ceai;
-astfel, dacă ceaiul nu are niciun îndulcitor în el, ceea ce nu cred, înseamnă că problema nu este de aici;
-dacă acest ceai este dulce, indiferent de motiv (că aşa este cumpărat, câ îl îndulceşti cu miere sau cu altceva) iar fiica ta bea cantităţi mari (ceea ce este relativ, depinzând şi cât de mult este îndulcit) este posibil ca ea să-l considere ca o mâncare, având în vedere şi faptul că în mod cert după ce îl bea se simte mai bine, din cauza zahărului, care este absorbit foarte repede de corp;
-tot acest zahăr îi dă şi starea de energie care face ca deşi nu mănâncă aproape nimic să alerge foarte mult ;
-cred că înainte de a încerca alte tratamente mai complicate ar fi foarte simplu de făcut un experiment, constând în eliminarea totală a ceaiului şi înlocuirea lui cu apă simplă; în acelaşi timp, ori de câte ori cere ceai dă-i, tot prin biberon, lapte simplu (la fel ca noaptea) lapte cu fulgi sau altă mâncare pentru bebeluşi, dar care să fie tot dulce şi foarte apoasă, adică să se poată trage uşor prin biberon;
0
08-04-2008, ora 00:00
pirina
Nu este medic/terapeut
pirina
ceaiul pe care-l dau fetitei este facut din plante culese cu mina mea, nu din comert cu indulcitori si nu-i adaug zaharuri de nici un fel, doar la citeva zile 1 lingurita de miere si nu este dependenta de el, cum bea ceai asa si apa; problema este cu laptele pe care nu-l vrea decit simplu. Dulciuri nu maninca aproape deloc, are o alimentatie sanatoasa si bio insa refuza totul
0
12-04-2008, ora 00:00
spider8
Nu este medic/terapeut
spider8
Atunci îmi pare rău, dar nu ştiu care ar putea fi problema.
0
08-08-2008, ora 00:00
valia
Nu este medic/terapeut
valia
Ce fel de plante contine ceaiul ?
Daca copilul mananca toata noaptea, probabil ca ziua stomacelul lui vreau sa se odihneasca. Poate ati putea rari, chiar elimina, laptele noaptea (incercati cel putin sa-l inlocuiti cu apa) ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea copilului de 1 an
  • Evaluarea copilului de 18 luni
  • Evaluarea copilului de 3 ani
  • Servirea meselor după o anumită oră seara - mai mult decât un mit!
  • Fructul întreg vs. sucul natural din fructe pentru o greutate sănătoasă
  • Administrarea glucocorticoizilor și creșterea în greutate (Studiu)
  •