Ajutor!!!! posibila infectie HIV

02-06-2011
anxious
Nu este medic/terapeut
anxious
Salut!
Scuzati-ma ca te deranjez, dar am nevoie de cateva pareri si cu ceva bunavointa din partea dvs sper sa ma mai linistesc putin.
Acum o luna si cateva zile am apelat la serviciile unei prostituate si o paranoia ingrozitoare ma bantuie de atunci. Totul pleaca de la o mica taietura pe care o aveam la baza penisului (de la ras cel mai probabil) pe care am observat-o seara acasa cand deja era prea tarziu.

O rana mica dar deschisa cred ca e un motiv serios de ingrijorare intr-un asemenea scenariu. Cat de mari sunt sansele unei infectii cu hiv (asta in cazul in care tipa este seropozitiva ). Faptul ca m-am expus atat de mult ma distruge psihic, iar eu trebuie sa mai astept cel putin doua luni pentru un test HIV.
Desi nu este o centurista am motive serioase sa fiu ingrijorat, mai ales ca nu stiu in mod direct daca isi face analize si controale ce tin de siguranta. (nu pot decat sa presupun ca isi face, dar o simpla presupunere e praf in ochi)

Cat de relevant este un test hiv facut dupa o luna si aprox o saptamana?
As fii extrem de multumit daca ar elimina fie si 10 la suta din toate aceste dubii. Pur si simplu nu mai fac fata psihic, o posbila infectie ma ingrozeste, groaza e putin spus.

Inca o data va rog sa ma iertati pentru deranj, dar orice parere cred ca ma va ajuta.

Multumesc anticipat.
29 comentarii
0
02-06-2011, ora 06:18
mirela negoiu
Nu este medic/terapeut
mirela negoiu
Buna ziua, ma adresez dumnevoastra in speranta ca voi primi un raspuns care sa ma linisteasca sau care sa-mi arate o posibilitate.Am 31 ani sunt casatorita iar sotul este plecat in strainatate. De cateva luni(5luni) am un prieten cu care am avut contacte sexuale neprotejate dar nu duse la finalitate(nu a ejaculat)in urma cu un an am facut un tratament ptr o vaginita, de atunci nu am mai mers la ginecolog.Nelinistea mea este urmatoarea:partenerul meu sufera de o boala a carui nume nu vrea sa-l dea iar care mie din cele spuse de el si povestite pe parcurs imi arata toate semnele ca ar fi vorba de hiv(sistem imunitar scazut, oboseala, scadere in greutate, calmante, dureri abdominale si predispozitie la raceli, mentionez faptul ca are copil e casatorit, dar din cate stiu nu are relatii cu nevasta lui).Sunt foarte speriata deoarece in urma cu cateva ore adica vreo 10 am avut relatie normala neprotejata cu acest barbat dar de acesta data dusa la finalitate si fara nici o masura de contraceptie(nu o eventuala sarcina ma nelinisteste, nu sunt in perioada fertila)intrebarea mea este :ce pot sa fac? suspectez faptul ca am intrat in contact cu virusul hiv!ce pot face si ce pasi pot urma de urgenta?va rog sa -mi iertati interventia si astept orice parere.multumesc!
0
02-06-2011, ora 09:46
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua Mirela,

Chiar NU stiu ce sfat sa-ti dau,
roaga-te lui Dumnezeu sa NU fie asa cum...tot gandesti?!?

Intrebare:
- nimeni nu are dreptul sa judece pe nimeni;...deci N-O fac..;
- zici ca stiai, banuiai demult ca noul tau partener e...asa si asa..ca are..probabil..si NU vrea sa-ti zica...;
- DE CE, TOTUSI, ACCEPTAI SA AI RELATII INTIME CU EL???????????
- zici ca Nu esti tanara sau ca nu esti in perioada fertila...dar, ceeace te sperie...STIAI-zici...atunci, ma intreb, te intreb, DE CE ?

Iti doresc tot binele din lume si
sa fie asa cum iti doresti.

O zi minunata!
0
02-06-2011, ora 09:48
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua anxious,

as putea repeta mesajul pt.Mirela si in cazul tau.

Iti doresc sa fie asa cum vrei si, mai ales,

ATENTIE, ALTA DATA.

O zi frumoasa.
1
02-06-2011, ora 12:48
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
pentru mirela si anoxious

acum 1 luna de zile ma simteam foarte rau si aveam multe din simptomele caracteristice hiv-ului.eu in trecut am avut o viata sexuala mai libertina...plus lipsa educatiei sexuale si mentalitatea barbatilor romani de a nu folosi prezervativul...imi intrase ideea in minte ca as putea fi infectata cu hiv.a fost o saptamana de cosmar pana la aflarea rezultatului (am scris un alt topic despre asta).atacuri de panica si paranoia...bineinteles ca starea mea de sanatate accentua toate astea.
rezultatul a fost negativ.mi-a luat o piatra de pe inima.inca ma simt rau (aceleasi simptome care dureaza de la inceputul lunii mai)...am fost la doctor de 4 ori pana acum...probe peste probe.sper sa primesc un diagnostic cat mai repede..si sa nu fie grav, , ,...
simptomele hiv sunt comune multor (multor) altor boli.bineinteles ca istoricul fiecaruia dintre noi joaca un rol important psihic...de ajungem sa fim paranoici.
eu cred ca cel mai bine este ca cei care au dubii in privinta infectarii cu hiv sa citeasca cat mai multe informatii pe net.sa se informeze (existe tratamente cu care poti trai 20-30 de ani, poti face copii si duce o viata cat de cat normala)..eu una cu 1-2 zile inainte de aflarea rezultatului ma resemnasem..ganditi-va de asemenea ca sunt alte boli care pot provoca decesul in 2-3 luni.
infectia cu hiv are un impact psihic puternic.dar cu cat este descoperita mai devreme cu atat sansele de supravituire scad.
sfatul meu: testati-va pentru hiv si protejati-va pe viitor.
multa sanatate.
0
02-06-2011, ora 12:53
mirela negoiu
Nu este medic/terapeut
mirela negoiu
disperare!!!!asta simt!intrebarile cu de ce nu-si mai au rostul!am gresit, dar nu stiu cu ce atat de mult sa fiu pedepsita in halul asta!doar ce m-am intors de la ginecolog de la sanipid, mi-au facut analize la sange si am dat numele partenerului sa vada daca e in baza de date cu aceasta boala!trebuie doar sa astept!o asteptare in agonie apasatoare, si dorinta tot mai mare ca daca ar fi adevarat imi voi lua zilele!nu pot sa privesc in ochii copilului meu, sunt o nenorocita stiu..sunt cum vrea toata lumea, nu credeamca mi se poate intampla tocmai mie..si iata ca s-a intamplat!dorinta de iubire si nevoia de a fi iubita si dorita cum nu am fost niciodata m-au impins la asemenea lucru, poate si razbunare pe sotul meu care in ultimii ani a fost tot mai indiferent la nevoile mele, am vrut un barbat care sa ma faca sa ma simt femeie, nu un barbat caruia sa ii fiu mama.!daca e asa si se confirma voi divorta, apoi ma voi sinucide, e mai corect fata de toata lumea decat aceasta rusine, si fata de mine..mi-e sila de mine!Nu stiu ce a fost in capul meu nu stiu!m-am apropiat de acest barbat deoarece mi-a fost mila, si gandeam ca suntem amandoi neintelesi si in suferinta deoarece copilul meu are o boala genetica!nu vreau sa fiu compatimita, nu stiu ce sa fac!asteptarea ma omoara si nu vorbesc cu nimeni!e groaznic ce mi se intampla, parca stiu deja raspunsul asta simt!multumesc ptr tot, orice raspuns !
0
02-06-2011, ora 14:38
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
incearca sa ajungi la un centru care ofera consiliere pre-si post testare. din ce oras esti? te va ajuta mult..si nu mai gandi atat de negativ.stiu prin ce treci si te inteleg perfect...si eu am trecut prin aceeasi situatie.gandeste-te ca ai un copil care are nevoie de tine.motiveaza-te.o sa vezi ca rezultatul va fi negativ...
sanatate.
0
02-06-2011, ora 14:49
anxious
Nu este medic/terapeut
anxious
Am uitat sa prezizez ca acel contact sexual a fost protejat dar dupa cum v-am mai zis acea rana mica de la baza penisului este cea care ma sperie la nebunie, secretiile ei vaginale ar fi putut ajunge usor acolo. din ceea ce am citit eu despre acest virus stiu ca se transmite mai usor de la barbat la femeie si mai greu de la femeie la barbat, dar presupun ca dintr-un simplu motiv: la barbati se pot produce mai greu leziuni la nivelul penisului in timpul actului sexual, femeile si impicit vaginul fiind mai expuse din acest punct de vedere.

Insa eu cred ca sunt sunt dezavantajat din start in aceasta situatie.
Inca o data... este relevant catusi de putin un test hiv dupa o luna si aprox o saptamana?

Multumesc pt timpul acordat.
0
03-06-2011, ora 09:12
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Serologia pentru HIV se pozitiveaza intre 6 saptamani si 6 luni de la un contact sexual presupus infectant.
Daca testul facut la 6 saptamani este negativ el trebuie repetat dupa 3 luni.
Pana atunci nu puteti decat sa asteptati si eventual sa evitati contactele sexuale (chiar si protejate).
Numai bine,
0
03-06-2011, ora 11:26
mirela negoiu
Nu este medic/terapeut
mirela negoiu
multumesc doamna doctor ptr raspuns, as mai avea o intrebare daca e posibil:acest test facut acum la sange ce evidentiaza(deci a fost facut la 12-15 ore dupa contactul neprotejat)imi va arata daca e pozitiv sau negativ?e un test normal ca toate acelea care se fac in sarcina, sau cand te casatoresti?de evitat voi evita cu siguranta orice contact, frica mea e foarte mare deoarece am o rana pe uter de 2cm, deci posibila infectie e f mare, singurul lucru care ma linisteste este ca partenerul nu exista in baza de date cu acest virus(informatiile sunt confidentiale si le-am primit deoarece ar fi trebuit sa mi se aplice tratamentul de urgenta acela care se face in maxim 72 de ore!va multumesc
0
03-06-2011, ora 15:27
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Daca ati avut contacte sexuale cu persoana in cauza de 5 luni testul pe care l-ati efectuat s-ar putea sa fie relevant.
Intervalul de 6 saptamani - 6 luni de la un contact sexual infectant (fereastra imunologica) e necesar pentru formarea de anticorpi (acestia sunt prezenti sau absenti). Testul nu e ca la sarcina ci mai degraba ca la hepatita.
Daca persoana in cauza nu exista in baza de date parerea mea este sa va linistiti si sa va refaceti testul dupa 8 saptamani.
Numai bine,
0
03-06-2011, ora 20:08
mirela negoiu
Nu este medic/terapeut
mirela negoiu
multumesc din suflet!
0
07-06-2011, ora 18:11
euugen
Nu este medic/terapeut
euugen
buna ziua...am si eu nevoie de niste pareri..acum un an si cateva luni am facut sex oral si normal protejat cu o fata care practica sexul pe bani...cum am zis am folosit prezervativul insa dupa ce am terminat am atins prezervativul mai bine spus am tinut prezervativul in mana si dupa ce l-am aruncat cred ca am dus si mana pe la gura nu mai tin minte...intrebarea este: e posibil sa ma infectez cu hiv? mentionez ca persoana respectiva este posibil sa fie sau sa nu fie infectata cu hiv..
0
07-06-2011, ora 20:57
demi25
Nu este medic/terapeut
demi25
eugene, nu ai cum sa te imbolnavesti asa de usor cu hiv...si incearca ca sfat ca data viitoare sa numai faci amor cu persoane necunoscute, pana la urma ceva o sa se prinda de tine /./

relaxeaza-te...
0
11-06-2011, ora 12:25
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Nu cred ca sunteti infectat cu HIV dar, pentru linistea dumneavoastra puteti sa ve faceti un test.
Multa sanatate,
0
18-03-2018, ora 20:01
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Buna ziua.
În luna noiembrie am avut un contact sexual oral neprotejat si normal protejat.
După 1 luna si un pic mi-am facut un test hiv, rezultatul a fost negativ.
L-am repetat după 3 luni tot negativ mi-a iesit..testele au fost hiv 1 2 AgP24-0 21 C/SO-negativ, ELISA-negativ.


As putea sta linistit ca nu am nimic?
Multumesc frumos de raspuns.
0
15-08-2018, ora 15:38
cristian6523
Nu este medic/terapeut
cristian6523
Daca testul de generatie 4 a iesit negativ dupa 1 luna si cel de confirmare la 3 luni a iesit tot negativ esti cu siguranta inafara oricarui pericol de a fii infectat cu HIV.

Asta daca nu ai avut si alte contacte sexuale neprotejate in decursul celor 3 luni de zile.
Testele actuale pentru depistarea HIV sunt in proportie de 99, 97% sigure la 3 luni de la posibila expunere.
Doar un procent foarte mic de populatie, cazuri foarte rare nu dezvolta anticorpi pana la 3 luni, acestea sunt persoane care sufera si de alte afectiuni care le ataca sistemul imunitar foarte tare ca: diabet, lupus, cancer si urmezi tratament.
Dar nu cred ca este cazul tau.

Daca ai intretinut relatii sexuale neprotejate vaginale sau anale exista o destul de mare sansa sa iei o boala cu transmitere sexuala (nu neaparat HIV, dar nu este cazul tau din moment ce te-ai protejat).

Daca ti se face sex oral fara prezervativ sansele ca tu sa iei HIV de la ea sunt undeva aproape de 0.
Practic nu sunt inregistrate cazuri de infectare prin aceste practici sexuale ( cu alte cuvinte are mai multe sanse sa ia ea HIV de la tine decat tu de la ea.. asta in cazul in care unul din voi ar fii bolnav).

Pe de alta parte daca tu ii faci ei sex oral exista unele riscuri dar mai mici.
Daca tu ai rani proaspete in gura, periaj dentar mai fortat care sa provoace unele rani ale gingiei sau ai suferit unele interventii stomatologice recente sau daca ai afte bucale atunci ai un risc crescut de infectie. Iar daca aceasta fata a iesit de scurt timp din perioada de menstruatie riscurile cresc cu atat mai mult.

Iti doresc multa sananate si sper ca acest comentariu al meu ti-a fost putin de ajutor.
0
20-08-2018, ora 00:09
Adi9
Nu este medic/terapeut
Adi9
Buna seara,
In urma cu 14 zile am fost la o prostituata si mi sa facut sex oral neprotejat, acum 3 zile am fost la un dermatolog si cel mai probabil am herpes genital, ramane doar sa confirmam prin aparitia ulceratilor/analiza.
Intrebarea mea este, cand am luat herpes genital prin sexul oral neprotejat, ce sanse sunt sa fi luat si hiv?
Pentru ca daca am luat herpes genital inseamna ca avea si ea la gura herpes, si daca avea, inseamna ca avea leziuni/rani, daca avea rani, inseamna ca avea si sange, ceea ce ma face sa cred ca am luat si hiv.
O sa fac analiza pentru hiv, dar la 14 zile nu cred ca aflu sigur.
Am febra, am arsura pe o parte din capul penisului (locul prin care a intrat herpesul), am o pierdere in greutate (2 kg), nu am pofta de mancare, am transpirati nocturne.
Ce parere aveti?
Multumesc.
0
20-08-2018, ora 15:36
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Cristian


Am repetat testul și la 6 luni și la 8 luni și negativ.
In decursu acestor luni nu am mai avut contacte sexuale neprotejate.
Mulțumesc frumos de răspuns
0
24-08-2018, ora 20:03
cristian6523
Nu este medic/terapeut
cristian6523
Felicitari atunci, esti inafara oricarui pericol de a fii infectat cu HIV.
Multa sanatate si ai grija pe viitor.
0
24-08-2018, ora 21:43
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Mulțumesc frumos, multă sănătate și tie.
0
24-08-2018, ora 22:54
cristian6523
Nu este medic/terapeut
cristian6523
Draga Adi9.

In primul rand virusul Herpes se imparte in 2 categorii:
- HSV-1, este cel mai raspandit, aproape 50% din populatia globului este infectat de acest virus.( aftele bucale in traducere populara)
- HSV-2, este raspandit in proportie de 10-13% pe glob. ( Herpesul genital )

Herpesul genital se poate raspandii prin contacte sexuale neprotejate anale si vaginale... dar si orale.
Cele mai raspandite sunt primele 2.
Sansele ca tu sa fii luat herpes genital primind sex oral sunt relativ mici, asta ar insemna sa ai un sistem imunitar foarte slabit, deobicei organisme afectate de boli cronice.

Pe urma nu toate persoanele infectate prezinta simptome... undeva la 20-30% prezinta simptome.
Cele mai comune sunt ulceratiile in zonele genitale sau anale (sau orale).
De obicei prima aparitie( perioada acuta-infectarea) este foarte severa si dureaza mai mult decat episoadele de reaparitie si poate fii asociata si cu : febra, dureri musculare, dureri de cap si ganglioni mariti.

Acum daca medicul la care ai fost tu si te-a vazut a zis ca ai luat herpes genital.. eu nu pot stii daca este asa sau nu. De obicei asta se stabileste dupa un set de analize.. iar primele analize de sange care merita luate in considerare sunt dupa 12 saptamani.
Pana atunci pot aparea rezultate "fals negative" sau "fals pozitive"( asta in cazul in care tu ai HSV-1 si ai anticorpi prezenti iar testul ii considera ca fiind anticorpi HSV 2).

Iar acum sa raspund la intrebarea ta (cand am luat herpes ce sanse am avut sa iau HIV?)
Sansa de al lua HIV de la un prim act sexual neprotejat sunt in general mici ( spre exemplu undeva intre 0, 4 si 1, 4% (Astea sunt procente teoretice, practic poti lua HIV si de la un singur act sexual).

Dar avand si alte boli cu transmitere sexuala sansele de a lua HIV cresc de zeci de ori.

In cazul tau ar insemna ca aceasta fata sa fii avut sangerari gingivale sau de la afte.. iar tu sa fii avut mici fisuri pe capul penisului.
Totusi saliva are o actiune destul de majora asupra virusului HIV, nu il omoara dar il inactiveaza din cate stiu eu.
Nu cred ca nu ar fii posibil asa ceva dar totusi este putin probabil.( Rata infectarii cu hiv a celui care primeste sex oral este destul de mica..daca nu este chiar spre 0)

Prima analiza standard pt depistarea virusului HIV o poti face la 4 saptamani de la posibila infectare cu un test de generatie 4 care cauta atat anticorpii cat si antigenul p24 o proteina a virusului HIV.(nu toate laboratoarele fac aceste teste de generatie 4).
Unii medici (straini ce este drept) recomanda chiar o testare mai timpurie la 2-3 saptamani (conditia este sa se repete la 4 saptamani) cu acest test, chiar daca la aceasta perioada testul nu este unul foarte exact poate elibera din anxietatea acelei persoane sau chiar poate detecta o infectie timpurie.

Daca testul de generatie 4 este facut dupa 28+ de zile si este negativ atunci acea persoana are sanse foarte mari sa nu fie infectata (sanse de 90-95%). Pentru o confirmare a rezultatului este bine sa se repete testul la 3 luni pt avea certitudinea ca nu are HIV.

Acum faptul ca tu ai febra, transpiratii nocturne, lipsa poftei de mancare si o arsura pe capul penisului.. nu stiu daca simptomele aste pot diagnostica vre-o boala.
Pot intradevar sa sugereze o raceala (transpiratia nocturna), lipsa poftei de mancare poate fi data si de anxietate.. daca tu te gandesti toata ziua ca ai ceva.
Stresul (anxietatea, nelinistea) cred ca este cea mai periculoasa boala si poate provoca: dureri de cap, lipsa somnului chiar transpiratii nocturne, dureri musculare, lipsa poftei de mancare, slabirea sistemului imunitar, etc...

Faptul ca ai o arsura in zona genitala.. acea sensatie poate fii data si de o bacterie sau vre-o ciuperca pe care ai putut sa o iei de la acea fata.

Eu cred totusi ca nu ai luat nici Herpes genital si nici HIV, dar testarea este singura care iti poate spune cu certitudine acest lucru.

Sper sa te fii ajutat catusi de putin ceea ce ti-am spus eu.
Multa sanatate! Si astept sa imi spui daca intradevar ai luat ceva sau nu. (Dar mai mult ca sigur nu ai nimic).
0
25-08-2018, ora 00:23
Adi9
Nu este medic/terapeut
Adi9
Buna seara,

Iti multumesc frumos pentru mesajul detaliat. In momentul actual, la fix 18 zile de la incident, am doar capul penisului rosu la fel si pielea in jos iar aproape tot timpul simt pe o parte din cap o arsura/caldura. Nu au aparut ulcerati, ma dau cu fucidin 1 data pe zi si cu lomexin de 2 ori pe zi. Analiza pentru Chlamydia, gonorrhoeae, Frotiu Gram, Culturi bacteriene, Mycoplasma & Ureaplasma au iesit bune, a confirmat dr. dermato-venerolog. Da, ai dreptate in legatura cu semnele de febra, durere de cap usoara, transpiratie nocturna si pierderea in greutate alaturi de scaderea poftei de mancare, toate sunt pe baza stresului si anxietati, asa au spus si 2 doctori pe care i-am consultat. In ultimile zile mi-am mai revenit, doar usor racit sunt, asta si datorita aerului conditionat. Desi au spus ca exista sansa mica sa fie si datorita herpesului genital ce poate da aceste simptome.

Vreau ca in ziua 35 de la incident, sa fac aceste 2 analize:
Luni 10 Septembrie analiza https://goo.gl/dx8SbC & https://goo.gl/zFmLnv
Daca aceste 2 ies nedeterminat respectiv negativ, pot sa stau linistit? Oricum o sa fac la fix 3 luni cele pentru Hepatita B, C, Hiv 1+2 si ambele de Herpes.

Tu ce parere ai despre analiza de arn cantitativ, este 400 RON, nu prea ii am dar daca stiu ca este concludent dupa 4 saptamani ma strofoc si ii fac doar sa stau linistit.

Exista sansa sa fiu doar un mare speriat de viata si sa am doar o candida sau un fel de ciuperca, iritatie sau asa ceva.
Oricum ar fi, aceasta experienta imi va schimba si influenta enorm modul in care vad si imi traiesc viata, m-am gandit serios si vreau sa fiu un om mai bun in primul rand pentru mine dar si pentru cei din jurul meu, la urma urmei, dintr-un singur pas, exista sansa sa imi fi distrus atat propria viata, cat si sa fac un rau enorm tuturor celor dragi sau care au avut incredere in mine, lucru care ma speriat enorm, ca nimic altceva pana acum in viata mea, eu avand din nastere si 1 singur rinichi si fiind cand eram copil in spitale de stat unde am avut doar cosmaruri, acum pana la acest incident, eram intr-o stare foarte buna atat fizica cat si psihica, fac miscare zilnic, iau suplimente alimentare, magneziu, vitamina d3 si liv 52, nu mananc carne ca si asa nu am voie la 1 rinichi.

Multumesc, o seara linistita!
0
25-08-2018, ora 01:07
cristian6523
Nu este medic/terapeut
cristian6523
Salut Adi9.

Ma bucur ca ti-ai mai revenit.
Sincer nu am reusit sa intru pe link-ul pe care l-ai scris tu, asa ca nu stiu despre ce teste e vorba.

Testele ARN/PCR nu sunt destinate depistarii prematura a virusului HIV (adica nu este un test de rutina cum sunt cele pt depistarea anticorpilor)
Aceste teste cauta virusul in sange si in mod obligatoriu trebuie dublate de teste elisa (pt depistare aticorpi). Si au un procent de a da un raspuns fals pozitiv sau negativ destul de mare.

Sunt folosite pt depistarea unei infectii cu HIV in cazul bebelusilor (acestia avand un sistem imunitar foarte scazut nu reusesc sa devolte anticorpi suficienti pt a deveni vizibili pt testele clasice).
Si sunt foarte scumpe.

Eu iti recomand un test de generatie 4 (Anticorpi anti HIV 1+2+ AgP24+Confirmare), este un test destul de performant si care are un pret in jurul a 50 de lei.
Acest test daca il faci de la 28+ de zile si il dublezi cu unul la 8 saptamani in cazul in care esti tot stresat... si pe urma cu o confirmare la 3 luni este suficient.
Daca toate sunt negative, esti scapat.
Conditia este sa nu ai si alte relatii sexuale neprotejate in decursul celor 3 luni.

Si da este foarte indicat sa iti faci analizele si pt celelalte boli cu transmitere sexuala ( foarte multe persoane nu prezinta simptome clare care sa faca o legatura cu anumite boli).

Tot timpul invatam sa pretuim un lucru cand suntem pe cale sa il pierdem.
Cu totii gresim, nu ai de ce sa fii rusinat de asta.. ideea este sa invatam din greseli si sa nu le mai repetam de multe ori.

Multa sanatate si sper sa fie toate analizele bune :)
0
25-08-2018, ora 01:12
Adi9
Nu este medic/terapeut
Adi9
https://www.synevo.ro/hiv-1-arn-cantitativ/
Am citit pe forumuri in SUA ca daca la 4 saptamani iese bine poti fi aproape sigur.
Tot in ziua 35 vreau sa il fac si pe asta https://www.synevo.ro/anti-hiv12/
Dupa repet la 70 de zile https://www.synevo.ro/anti-hiv12/
Si la 90 https://www.synevo.ro/anti-hiv12/
0
25-08-2018, ora 13:55
IustinaM
Nu este medic/terapeut
IustinaM
Buna ziua.

Am nevoie de ajutor interpretare analiza facuta azi 25.08.2018 si de recomandari medicale:
Ac Anti-HIV 1/2
Nonreactiv (0.06 S/CO)

Inteleg ca este in regula, dar sunt permanent cu gandul ca nu e facut la 3 luni.

Mentionez ca data ultimului contact sexual a fost 05.07.2018, a fost neprotejat cu prezervativ (dar cu finalizarea in sine in afara corpului meu la scurt timp dupa), respectiv am permis cateva secunde de sex fara prezervativ pana la intreruperea contactului si finalizarea lui departe de corpul meu. Sperma nu am avut in mine din ce pot sti (nici nu am cum sti cum e, in afara de aceasta greseala am avut numai contact sexual cu prezervativ masculin sau intrerupt pentru a folosi prezervativ masculin cu mult inainte de ultimul moment), dar lichid preseminal nu am cum sti. Nu stiu daca acea persoana intr-adevar a avut analizele la zi, nu stiu daca intr-adevar a fost si este sanatos din toate punctele de vedere ca boli cu transmisie sexuala. Nu ma pot baza decat pe faptul ca exista mereu probabilitatea ca o persoana sa fie sanatoasa indiferent de cat de la zi e cu analizele si ca e posibil sa fi fost sanatos, prin prisma faptului ca si-a dorit copil in relatia anterioara. Nu stiu daca exista sau nu intr-o baza de date a persoanelor infectate cu orice. Orice urma de contact sexual cu acea persoana s-a terminat pe 05.07 si orice urma de contact intim (masturbare de catre acest partener) pe 13.07. De pe 13.07 nu am avut niciun fel de contact intim cu nimeni, nici a fi masturbata de cineva, nici macar a fi atinsa indiferent unde intim de cineva.

Intre timp, eu si prietenul meu cel mai bun (cu care nu am avut niciun fel de contact intim, nici macar sarut) am dori sa incepem o relatie (inclusiv intima), el vrea sa o incepem ca intima din prima zi (prima zi care ar dori sa fie candva acum pana la inceputul lui septembrie) si eu vreau doar ca el sa nu aiba de suferit cu nimic ca sanatate din cauza mea. El doreste sa nu foloseasca prezervativul, iar eu vreau doar sa stiu ca sunt sanatoasa si sa protejez cat pot de mult cea mai importanta persoana din viata mea dupa mama.

In caz ca ajuta la ceva restul analizelor: test sarcina negativ, test candida negativ, test chlamydia negativ, Ag HBs Nonreactiv (0.2100 S/CO), trichomonas test Veneris tip caseta cu banda de test colorata in roz foarte slab vizibila cu ochiul liber. Perioada ultimei menstruatii: 18-22.08.2018. Ciclu neregulat. Test vaginita bacteriana Gardnerella vaginalis pozitiv (test Veneris tip caseta).

Multumesc anticipat pentru raspuns.
0
25-08-2018, ora 18:12
arlia
Nu este medic/terapeut
arlia
Iustina, eu consider ca pana nu esti suta la suta sigura ca nu exista vreun risc, ar trebui sa faceti sex numai cu prezervativ, de asemenea, cand incepeti o relatie, este indicat ca ambii parteneri sa aiba analizele gen hepatita/ hiv si alte bts la zi. De ce sa stai cu un stres inutil?
0
26-08-2018, ora 22:37
cristian6523
Nu este medic/terapeut
cristian6523
Salut Adi9!

La Synevo din cate stiu poti face test doar pentru detectare anticorpi (de generatie 3), mai recomandat este un test de generatie 4 care cauta atat anticorpii cat si proteina p24 care apare inaintea anticorpilor.
De aceea se recomanda un test de generatie 4 la 4 saptamani si un test de generatie 3 la 12 saptamani.

Majoritatea persoanelor infectate cu HIV dezvolta anticorpi incepand cu saptamana 3-4, dar nu toata lumea.. de aceea este recomandat sa repeti testul la 3 luni.

Si da.. orice test care vine negativ este un semn bun.
0
26-08-2018, ora 23:23
cristian6523
Nu este medic/terapeut
cristian6523
Salut Iustina!

Un test HIV de generatie 3 realizat la 6-7 saptamani este un bun indicator, sanse de peste 90% sa nu fii infectata cu acest virus, dar ar fii indicat sa il repeti si la 3 luni.

Acum daca vrei sa interpreteze cineva analizele tale.. cred ca este destul de simplu:
- nonreactiv (adica negativ)- atunci cand ai facut analizele, acest test nu a depistat anticorpi HIV.

Asta poate sa insemne ca nu esti infectata cu HIV sau este vorba despre o infectare recenta iar organismul nu a produs anticorpi in cantitati suficiente sa ii poata depista.

-0, 06S/CO reprezinta o valoare a aparatului.
Atunci cand valoarea este intre 0 si 0, 9 inseamna ca esti negativ ( nu ai HIV)
Cand valoarea este cuprinsa intre 0, 9 si 1.. inseamna ca proba nu corespunde (apare o eroare, o contaminare a probei sanguine..etc) si trebuie repetat testul.
Cand valoarea depaseste 1 inseamna ca esti HIV pozitiv sau reactiv. De regula se repeta testul, nu se face diagnosticarea pe baza unui singur test.

Desi sunt rare cazurile pot exista si teste "fals pozitive", cand testul arata ca tu ai hiv dar defapt nu esti infectat.

Nu cred ca este un test care sa arate o valoare 0, de obicei sunt 0.06 sau 0, 15 sau 0, 24.. dar nu are importanta asta, ideea este sa fie sub 0, 9.

Contaminarile cu virusul HIV de la 1 singur raport sexual sunt relativ scazute dar nu imposibile.

Principalele cauze sunt rapoturile sexuale anale, vaginale si orale.
Masturbarea nu reprezinta un factor de risc pt a lua HIV.
Doar sa aiba rani sangerande la degete si sa le insereze in anus sau vagin ( poate or fii si astfel de cazuri cine stie, dar nu am mai auzit).
Si nici prin sarut nu se poate lua HIV.. doar sa iti musti buza sa iti sangereze si el sa aiba afte in cavitatea bucala.

Faptul ca ai facut un test si pentru celelalte boli cu tansmitere sexuala este de apreciat, mai ales ca tara noastra este campioana la Hepatita B si C.
Aproape 1, 3-1, 4 milioane de romani au hepatita cronica.
Iar Hepatita B se transmite chiar si de 50 de ori mai repede decat HIV.

Una peste alta nu cred ca ai HIV din ce ai descris tu mai sus dar testeazate la 3 luni sa fii tu linistita si incearca inainte sa te implici intr-o relatie sexuala neprotejata, sa cunosti si partenerul tau.
HIV poate avea oricine... cel mai bun prieten, vecina de la 2, femeia de servici sau cel mai bogat om de afaceri.
Deobicei acest virus nu da semne clare decat spre fazele terminale ale bolii, nu poti recunoaste o persoana suferinda doar uitandu-te la ea.

Iar pe langa HIV mai sunt si alte boli cu transmitere sexuala care iti pot ingreuna sau distruge viata.

Multa sanatate!
0
11-11-2018, ora 23:25
Adi9
Nu este medic/terapeut
Adi9
Buna seara,

Au trecut 17 saptamani de la incident, 4 luni si o saptamana, am facut toate analizele din nou, nu am absolut nimic, toate au iesit bine.
Singurul lucru pe care il am, ca si lucru nou de la prostia facuta, este faptul ca am o usoara roseata pe o portiune din capul penisului dupa fiecare act sexual. Fara nimic altceva, care trece de la sine in cateva zile.
Posibil sa fie o candidoza, insa nu a confirmat niciun medic pentru ca nu sa agravat niciodata pana acum, a fost doar aceasta roseata.
Vreau sa va multumesc tuturor celor care m-ati ascultat si care ati raspuns, imi pare rau daca v-am stresat sau daca am exagerat, apreciez ceea ce faceti, multa sanatate si succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.