am 21 de ani si tensiunea arteriala mi s-a marit cu 1 an in urma..

12-04-2013
nanisi
Nu este medic/terapeut
nanisi
Am 21 de ani si tensiunea arteriala mi sa redicat cu 1 an in urma, vreau sa spun ca inca relatii sexuale nu am facut, ash vrea sa fac dar piretena nui gata inca la pasul acesta. poate sa fie din cauza lipsei de sex neregulat? am tensiunea 155/80 asta nui normal la virsta mea
4 comentarii
0
13-04-2013, ora 22:13
marigeo
Nu este medic/terapeut
marigeo
nu pur si simplu mergi la cardiolog..ai o problema nu are treaba cu sexul
0
14-04-2013, ora 10:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
155/80 poate fi o tensiune normala.asta a fost valoarea cea mai mare gasita la masuratori? Cate kg ai si ce inaltime ? Fumezi, bei zilnic cafea ? Iti place mancarea sarata ?Ai stat de vorba cu medicul tau de familie ? Sexul neregulat nu are legatura cu valoarea tensiunii arteriale..dar gandul la sex /actul sexual in sine asociat /nu cu stress actioneaza ca un afrodisiac psihologic si determina cresterea spontana si reversibila a valoarii TA..
0
16-04-2013, ora 00:11
nanisi
Nu este medic/terapeut
nanisi
am 70 kg, 1, 74 - 1, 75 m inaltimea, 21 ani.am putina burta la abdomen, nu am fumat si nici nu fumez, alcool foarte rar consum, mincarea sarata sau iute numi place, dechit normala, cafea consumam undeva 2 ori pe saptamana si cu lapte, dar de la o vreme nici cafea nu consum mam refuzat, cu inima nu am probleme parca, bataile la inima sunt de la 60 pina la 75 pe minut, toamna trecuta am inceput sa alerg seara chite 15km fara oprire, si dupa kiteva saptamini skazuse tensiunea pina la 125/70, dar peste iarna iar sa redicat, dar mai am probleme cu parintii ma mai inervez psihic dar nu strig, tin totul in sine pina trece, puteti sami spuneti daca are ceva legatura din ce vam spus?
0
21-04-2013, ora 14:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Tensiunea ta este normala, nu trebuie sa-ti faci griji..si nu are nici o legatura cu rapoartele sexuale ocazionale.In privinta parintilor, ce sa zic, de multe ori si din pacate, trebuie sa aiba mai multa intelepciune adolescentul decat parintele.trebuie sa-i intelegi ; si tu la randul tau, cand vei fi tata, vei fi la fel de autoritar, vei cere de la copilul tau sa te asculte ; incearca sa nu-i superi, isi fac griji pentru tine si pentru viitorul tau ; ca si o concluzie, intelege ca-ti vor binele... ; tu incerci sa le spui ca esti deja matur, dar nu-i chiar asa.Vorbindu-le, comunicand cu ei calm, se vor linisti si ei si tu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.