cartilagiile oaselor de la rotula sunt macinate si are niste dureri insuportabile | Forumul Medical ROmedic

cartilagiile oaselor de la rotula sunt macinate si are niste dureri insuportabile

15-01-2009
Dice
Nu este medic/terapeut
Dice
Buna ziua, sunt nou pe forumul acesta pentru ca nu am avut niciodata nevoie de asa ceva.
Acum insa bunica mea are o problema foarte grava, cartilagiile oaselor de la rotula sunt macinate si are niste dureri insuportabile.
Nu este batrana are 60 de ani dar din cauza ca la piciorul stang a avut 7 operatii in tinerete la pus la munca pe cel drept iar acum se vad urmarile.
Am aflat de o injectie care costa 8 milioane odata la 6 luni, acum poate suntem dispusi sa dam 8 milioane dar cine stie daca peste 6 luni vom mai avea banii acestia.
Deci acum cautam un alt remediu...

multumesc anticipat.
3 comentarii
0
15-01-2009, ora 20:28
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Se pare ca bunica D-voastra prezinta gonartroza de tip primitiv (artroza genunchiului se manifesta prima data la nivelul articulatiei femuro-patelare).
Cat despre injectiile de care ati aflat, este vorba despre o teorie privind viscosuplimentarea (adaos de lichid articular); teoria ar fi seducatoare daca n-ar fi extrem de scumpa pentru beneficiile aduse.
Eu sunt reticent la orice injectie articulara, ca unul care a vazut multe complicatii ale acestor injectii.
Sfatul meu este sa gasiti un ortoped specializat in chirurgia genunchiului si sa va sfatuiti cu el. Exista solutii conservatoare sau chirurgicale: osteotomii, artroplastii (proteze articulare) etc.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
www.chirurgiapiciorului.ro
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
08-02-2010, ora 09:25
alina_dodo_83
Nu este medic/terapeut
alina_dodo_83
buna ziua am si eu un baetel de doua luni de cand lam nascut are o pata alba pe retina aproape de lumina ochiului daca la maternitate nu miau zis nimic mam gandit ca nu am de ce sa imi fac griji si ca cu timpu se curata dar au trecut deja doua luni si tot acolo e va rog sa imi spuneti daca este ceva grav si la un oftalmolog daca merg mie sa nu imi spuna ca e prea mic pt ami da un raspuns clar nu stiu ce sa fac daca aveti un raspuns pentru mn -*
va multumesc.


(*modificat de administrator)
0
08-02-2010, ora 12:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa va adresati pe sectiunea dedicata oftalmologiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • Câmpul magnetic È™i hidrogelurile ar putea fi utilizate pentru creÈ™terea de cartilaj nou
  • Proprietățile unice ale È›esutului cartilajului, explorate în cadrul unui nou studiu
  • De ce te dor picioarele - cauze È™i tratament
  • Cartilaj artificial creat cu ajutorul imprimantei 3D
  •