Ajutati-mi copilul, va rog, dureri abdominale

13-11-2010
Lena-Unches
Nu este medic/terapeut
Lena-Unches
Fetita mea care in decembrie implineste16 ani acuza de o perioada de timp(aprox. 1, 5 ani) dureri abdominale.Anul trecut in luna octombrie a fost operata de apendicita si am crezut ca problemele de sanatate s-au rezolvat. De la inceputul anului are dureri abdominale foarte mari, la inceput mai rare, iar acum f dese.Dupa tot felul de analize: ale singelui, ecografe abdominale, helicobacter care au rezultate bune, in luna octombrie i s-a facut o endoscopie in urma careia a reiesit ca are un inceputde gastrita. A urmat un tratament, dar fara rezultat. La inceputul saptaminii a fost dusa la urgente si internata pentru dureri epigastrice. In urma examinarii dupa ce a baut bariu (nu stiu cum se numeste) ni s-a spus ca are ulcer.Din biletulde iesire va citez:
Tranzit baritat:
Esofag liber, stomac in cascada antero-superioara, usor alungit;Fete, curburi libere.Pliuri de mucoasa sterse.Lichidde hipersecretie in cantitate moderata.Evacuare gastrica lenta dupa compresie prelungita.Spasm piloric.Bulb inomogen la virf, mai intolerant la nivel mare.Cadru duodenal spastic.
S-a instituit tratament cu: ampicilina 3 gr/zi, No-spa, dicarbocalm 3cp/zi, nexium1 cp/zi.
Evolutie favorabila
Acum urmeaza cu urmatorul tratament:
- nexium 1 comprimat dimineata inainte de masa
- no-spa - cite 1 comprimat la 8 ore, triferment de 3 ori pe zi in timpul meselor, venter cite 1 comprimat pe zi, si tine regim alimentar f strict.
As vrea sa imi spuneti va rog (avind in vedere virsta) daca i s-a facut un diagnostic corect, daca mai trebuie alte investigatii medicale si daca tratamentul prescris este corect. Multumesc din suflet.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul