CT fara recidiva locala dar cu determinari secundare pulmonare, limfatice si hepatice

04-12-2013
mony 20
Nu este medic/terapeut
mony 20
Buna ziua, tatalui meu i-a fost extirpat rinichiul stang in sept 2013 avand o tumora maligna.A facut ieri un ct iar rezultatul este fara recidiva locala dar cu determinari secundare pulmonare (in campul pulmonar stg ), limfatice (mediastinale si hilo-bronsice de partea dr ) si hepatice.De astazi a inceput tratamentul cu sutent dar am auzit ca sunt multe reactii adverse si as vrea sa imi spuneti ceva sfaturi si cam cat timp se poate trai cu acest medicament fara sa se agraveze boala?
8 comentarii
0
04-12-2013, ora 18:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
fata de situatia in care nu ar face niciun fel de tratament, cu sutent el poate castiga luni de zile in plus, in total poate chiar ani de zile de viata relativ normala. este lucrul corect de facut, deci. va urez mult succes ! altfe sfaturi nu sunt de dat inafara de acela de a urma recomandarile medicilor, in special ale oncologului care ii conduce tratamentul.
0
04-12-2013, ora 22:44
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
SI eu am avut rinichiul extirpat, acum am recidive si acest medicament este singurul capabil in acest stadiu( la mine tumora este neoperabila) ca sa dizolve tumora si sa impiedice o eventuala recidiva.
Cunosc cazuri de pacienti care au trait peste termenul dat de medici cu acest medicament si cu ani nu luni.

FELICITARI DOMNULE DOCTOR CA INCERCATI SA ALINATI SUFERINTA BOLNAVILOR CARE INTRA PE ACEST FORUM DACA AR FI MAI MULTI CA DUMNEAVOASTRA AR FI MAI USOR SI PENTRU NOI.


MONI vezi ca ti-am trimis mesaj pe privat si am si postat unde ai scris.
SANATATE tatalui si incredere.Eu lupt cu aceasta boala din 2008 si am o viata normala cu familie si copii.
0
05-12-2013, ora 11:59
mony 20
Nu este medic/terapeut
mony 20
Tatal meu a facut un ct in septembrie atunci am descoperit ce are de fapt. Cu cateva luni inainte a inceput sa tuseasca f rau dar el zicea ca ii o raceala netratata si a refuzat sa mergem la medic pana in august cand am insistat si pana la urma a acceptat sa mearga.Eu vreau sa va rog sa imi spunei daca metastazele au mai crescut din sept de la primul ct pana la al 2-lea ct facut acum in 02.12.2013 pentru ca nu inteleg atunci interpretarea ii in cm iar acum ii in mm, sau ultimul ct ii detaliat si celalalt nu.
Va scriu interpretare ct-ului din 12 sept: Ganglioni mediastinali grup paraortic, loja Barety, fereasta aorto-pulmonara, subacrinar cu diametrul maxim de 2.5 cm.
La nivelul hilului drept se remarca o imagine hiperdensa (30 HU ), nodulara, bine delimitata cu diametrul 4.63.8 cm care comprima bronsiile si arterele pulmonare adiacente, omogena care capteaza discret substanta de contrast ( 32 HU) si se intinde interscizural Cativa nodului mici si medii apical drept si in lobul inferior stang bazal cu diametrul cel mare de 1.9 cm.
Ficat : hipodensitate subcentrimetrica bine delimitata in seg VII
Rinichi stang: masa tumorala voluminoasa, polilombata polar superior, extinsa in spatiul perirenal posterior pe care il ocupa in intregime ajungand la nivelul peretelui toraco-lombar ( rinichiul i-a fost extirpat in data de 25.09.2013 )
Dupa operatie sa recuperat binisor avand si pofta de mancare si cred k a luat in 1-2 kg in greutate.
Interpretare Ct 02.012.2013: Ficatul prezinta in LHD trei-patru leziuni hipodense, hipocaptante cu dim cuprinse intre 4 si 8 mm suspecte de determinari secundare hepatice.LOja renala stg ocupata de anse intestinale si coada pancreasului ( asta este de bine sau de rau k nu inteleg ).si fara recidiva tumorala locala.
Prostata cu dim axiala de 36/33 mm si microcalcificari centrale ( inseamna k este ceva si la prostata)?
Noduli pulmonari de 5 si 10 mm centrati de ax vascular situati in segm anterior LSS si alti doi noduli pulmonari cu aceleasi caracteristici unul de 13 mm localizat bazal extern LIS altul de 17 mm bazal posterior Lis
Micronodul pulmonar fibros de 6 mm apical dr.
Adenopatii mediastinale de pana la 14 mm (infracarinar) si in hilui drept cu dim 20si 47 mm, cea mai mare cu aspect necrozat ( asta inseamnca ca s-a oprit din crestere ? ) Minima reactie scizurala in piciorul anterior al scizurii obice dr.
Am facut dosar pentru sutent si s-a aprobat incepand de ieri prima cura.
Am vb cu el de dimi si mi-a zis ca il doare piciorul st, simte ca il arde ceva la degete.Pofta de mancare inca este si sper din suflet sa nu se piarda. Crede-ti ca tusea care o are se poate opri de la sutent (acum ia codeina 2/ zi ).Astept rasuns va rog sa inteleg si eu cam cat de grav este. Multa sanatate
0
05-12-2013, ora 20:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cred ca ai mai postat asta in alta parte.
0
13-01-2014, ora 23:25
petry85
Nu este medic/terapeut
petry85
Va rog sa ma ajutati! Pacient 44 ani, sex m cu tumora grawitz de 3 cm T1N0M0. As dori sa stiu si eu daca in interventia chirurgicala i se va scoate tot rinichiul drept Si ce sanse de recidiva poate avea! Va rog urgent!
0
14-01-2014, ora 14:19
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sansele de recidiva sunt mici cu o operatie facuta complet si corect, daca examenul histopatologic ulterior va arata ca ganglionii care se vor scoate chiar NU sunt invadati, nici macar microscopic. despre daca i se va scoate sau nu tot rinichiul, asta tine de pozitionarea exacta a tumorii si de ce constata chirurgul mai ales intraoperator. T1 inseamna sub 7 cm si fara invazie in jur; dar asta poate sa insemne evident oricat, fie 6 cm, fie doar 1; tumora poate fi situata pe unul din polii rinichiului, sus sau jos, fie central, aspecte care influenteaza posibilitatea de a face o rezectie "radicala", deci a intregului rinichi, sau una conservatoare. in orice caz e clar ca trebuie operat intr-un centru cu experienta in asemenea probleme.
0
14-01-2014, ora 23:18
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Ani de recidiva sunt 1 an 3 ani si 5 ani si daca trece de 5 ani sansele scad sub 40% dar nimeni nu poate spune cu certitudine daca si cand va aparea o recidiva numai Dumnezeu stie, conteaza foarte mult de fiecare individ, de organismul fiecaruia, de factorii de stres, de locul de munca de ce mananca si altele.
Eu am aflat ca o scintiografie osoasa poate evidentia o recidiva si cu 7-9 luni mai devreme de aparitie a tumorii.
Eu tin legatura si cu alti pacienti eu am 37 de ani si ei intre 40-55 si in stadii diferite ale bolii si cred ca te putem ajuta macar cu opinii pt ca acum trebuie sa tii legatura cu medicul oncolog care il opereaza noi putem doar sati transmitem ce facem noi fiecare reactionam diferit.
SANATATE MAXIMA SI REFACERE USOARA.
0
15-01-2014, ora 08:40
petry85
Nu este medic/terapeut
petry85
Multumesc din tot sufletul pentru incurajari! In urma studierii tomografului de catre Dr Manea Ioan Florinel si Dr Sinescu Ioanel au decis sa ii indeparteze doar tumora si nu tot rinichiul. Operatia va avea loc la spitalul Fundeni. Eu de spitalul Fundeni nu prea stiu multe imformatii. Stiu ca si in Cluj exista o clinica de specialitate. Orice informatie imi e de folos. Multumesc frumos!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectuarea tomografiilor computerizate la copii îi supune riscului de cancer (studiu multinațional)
  •