Ajutati-ma cu un diagnostic prezumtiv

28-05-2011
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
Buna ziua

Revin pe acest forum cu aceeiasi problema.la inceputul lunii mai m-am simtit foarte rau--dureri cap, stari voma, lipsa (complet) pofta mancare, am slabit 3 kg intr-o saptamana, dureri la urinat, urinat des, dureri in nervii--muschii de la picioare si maini, dureri in gat(nu foarte puternice.dar erau) dureri de spate...fara febra(mi-am luat temp. zilnic si era intre 7.2 si max. 7.5)...ah si am uitat sa mentionez...imi aparuse ca o mancarime la anus...dar din cate am citit nu era herpes...era o zona rosiatica la intrarea in anus...mancarime (eu sunt mai tot timpul constipata...si m-am gandit ca e de la asta).am fost la dr. m-a consultat mi-a dat o crema pentru hemoroizi si mi-a zis ca s-ar putea sa fie un virus si ca am nevoie de odihna la pat si sa consum multe lichide...
eu am intrat in panica si a doua zi am revenit la cabinetul medical si am cerut testul HIV.nu mai scriu ce saptamana de cosmar am avut pana la aflarea rezultatului (am scris in alt topic), , , rezultatul este negativ...m-am mai linistit putin.mi-au facut atunci si analiza saliva si analiza urina dar au zis ca sunt ok
bun...intre timp mi-a revenit pofta de mancare(chiar nu-mi explic ce s-a intamplat la inceputul lui mai..nu m-am simtit asa rau niciodata)..dar...mai am dureri de cap, stari de voma(dimineata si dupa ce mananc...indiferent ce mananc), dureri foarte puternice in membrele inferioare(si uneori furnicaturi de-a lungul nervilor), urinez des...cantitate putina, dureri dupa ce urinez ca o arsura in interior, dureri de spate, senzatia de picioare grele...si zilele trecute mi se umflasera sfarcurile si erau atat de dureroase de nu le puteam atinge(menstruatia trebuie sa-mi vine peste 2 saptamani...sindromul premenstrual imi apare 2-3 zile inaintea menstruatiei ).scurgeri- nici nu stiu ce sa zic...uneori am o scurgere alb-galbuie nu este in cantitate mare.nu miroase(urat).problema este ca simt mereu nevoia de a urina.
am revenit la cabinet joi (26.5).am facut un consult ginecologic...medicul a zis ca ovarele sunt ok...nu sunt inflamate, mi-a recoltat secretie pentru testul de clamydia si pentru bacterii (testul clamydia l-am facut in sept anul trecut si cu papa-nicolau si au iesit bune.am acelasi partener de 2 ani de zile), analize de sange pentru depistarea unei eventuale infectii a rinichilor si analiza de urina.. i-am explicat ca cu vreo 3-4 zile inainte de consult mi-a aparut iarasi o mancarime in zona vaginala si ca o eczema la intrarea in vagin...el a verificat si a zis ca e o iritatie(totusi cam ciudat sa-mi apara in aceeasi luna si la anus si la vagin--mentionez ca respect normele de igiena stergere dinspre vagin spre anus...si folosesc un gel de dush cu ph neutru recomandat de ginecolog anul trecut)...astept analizele pe 3.6.sa vedem ce iese daca iese ceva...nu sunt in Ro si aici este foarte greu cu sistemul medical.nu sunt cabinete particulare (prin zona...sunt f. f. rare..sa nu mai zic si f.f. scumpe) numai cele de stat si nu accepta sa-ti faca analizele pe care le soliciti...ci cele care considera ei (am cerut analizele pentru sifilis si gonoree si au zis ca nu este nici un motiv ca sa le fac)...
ma gandest la bola inflamatorie pelvina...sau la vreo infectie urinara...SAU vreo infectie mai veche netrata corespunzator.
istoricul meu medical nu este prea roz.am avut mereu probleme cu vaginite, anexita, cistita.sau ma rog...la fiecare medic care mergeam...punea alt diagnostic (in Ro)...si alt tratament.am avut un avort spontan acum vreo 8 ani.si anul trecut am facut un avort medicinal (imi doream bebelu dar din pacte nu era momentul potrivit), , , , acum 2 ani am fost in Ro si am facut ecografie vaginala.si un alt dr. mi-a zis ca as avea ovare polichistice.si mi-a recomnadat Jasmine.le-am luat doar 2 luni de zile ca ma simteam rau de la ele.dupa care m-am intors aici am fost la control si am schimbat pe Gestoret (pe care le-am intrerupt la inceputul lunii mai--cand am inceput sa ma simt rau)...ma gandesc sa nu fie vreo infectie din trecut care nu a fost tratata corect.dar de ce nu apare la analize.(am cerut acum ultima data trimitere pentru o echografie vaginala si la fel mi s-a raspuns ca el nu vede nici un motiv intemeiat pentru ecografie)...
sunt foarte suparata, epuizata (si psihic si fizic-ma simt obosita mereu) si disperata..oare cand voi avea un diagnostic.?!
incerc sa vad ce rezultate primesc vinerea viitoare...eu oricum m-am hotarat sa vin in Ro la inceputul lunii iulie (sper sa rezist pana atunci)...si sa-mi fac analize in Ro.ce analize mi-ati recomanda pe baza celor descrise mai sus?
toate sfaturile si indicatiile sunt binevenite. multumesc anticipat.
8 comentarii
0
28-05-2011, ora 22:44
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
am uitat sa intreb...in luna septembrie anul trecut cand am facut testul de candida (negativ) si papa nicolau daca era vreo alta infectie de exemplu trichomanas sau vreo infectie bacteriala iesea la testul papa nicolau (care la fel mi-au zis ca e ok)?
ma enerveaza la culme ca nu imi elibereaza nici o hartie cu rezultatul...la nici o analiza...nici la pap. nici la urina, nici la sange (habar n-am ce scrie la rezultate sau ce analize de sange mi-au facut)...doar imi comunica verbal medicul cum au iesit rezultatele (pana acum toate bune si frumoase zice medicul...si eu tot ma simt rau:((( )
si o intrebare despre sifilis.eu nu am avut simptome de sifilis primar sau secundar...dar iau si varianta cu sisfilis in calcul.simptomele mentionate de mine mai sus pot fi cauzate de sifilis)...ahh...si este vreo analiza de sange care poate evidentia herpesul genital? (vreau sa le fac ambele cand vin in Ro ca aici nici o sansa)...multumesc
0
29-05-2011, ora 14:56
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Buna Carla
Nu mi o lua in nume de rau dar tre sa vezi un psihiatru
0
29-05-2011, ora 15:27
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
ai scapat de stresul cu HIV si incepi cu sifilisul.tu n-ai nici-o boala, ti-am spus in alt post, te rog consulta un pshiatru, psiholog, ce vrei tu.NU ESTI BOLNAVA, decat in inchipuirea ta.iti doresc multa sanatate, ai grija de tine.
0
29-05-2011, ora 16:06
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Aceeasi recomandare: sa va programati la psihiatru; cel putin pentru o evaluare. Vizita la psihiatru nu se soldeaza obligatoriu cu un tratament, decat daca acesta este necesar.
0
29-05-2011, ora 16:59
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
mda...multumesc pentru.recomandari..eu merg in continuare cu consultatiile si cu analizele...imi cunosc destul de bine organismul ca sa stiu ca ceva nu este in regula...si nu este vorba de nici o problema psihica..sunt o persoana echilibrata.
eu am cerut un sfat in legatura cu ce analize mi-ati recomanda pe baza simptomelor descrise mai sus.e usor sa arunci cu vorbe (psihollog, psihiatru sau mai stiu eu ce)..si nu in ultimul rand ar trebuii sa luati in considerare ca este recomandat 1 consult general anual cu analizele uzuale...ce e aSA CIUDAT( faptul ca doresc sa-mi fac niste analize medicale pentru ca am niste simptome ciudate de vreo luna de zile pe care nu mi le pot explica)?

in fine..e mai bine sa previi decat sa tratezi.

sanatate.
0
29-05-2011, ora 17:20
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Stiam c o sa te superi, majoritatea o fac.Pe mine cand m au trimis, nu m am suparat pe ei dar nici nu i am ascultat, pe acei ce m au trimis la psihiatrie.Din inima iti doresc multa sanatate si te rog ascult o pe doamna doctor caruia ii multumesc inca o data pentru sfaturi, si totusi doamna doctor atunci de la valeriana mi a fost rau.Sunt pe un teren anxios si acea planta a acutizat starile.Si acum ma mir ca mai functionez dupa asda o tensiune crescuta brusc
Scuze Carla ca m scris aici
Citeste un prospect de la o planta care calmeaza numita pasiflora si ai sa vezi legatura psihicului cu urinatul des, pe bune Carla nu mai cheltui timp si bani pe la alte cabinete, mergi acolo
0
29-05-2011, ora 21:24
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Orice este posibil termina. Studiile despre plante sunt aproape inexistente. E la fel de posibila presupunerea mea din postarea pe care v-am trimis-o cat si posibilitatea de a avea un efect secundar de la valeriana. Nimeni nu poate garanta care din variante este cea care v-a dat starea de rau. Putem doar sa presupunem.
0
02-06-2011, ora 13:11
user101940
Nu este medic/terapeut
user101940
termina
nu cred in tratamentele naturiste, tratamente alternative si leacuri babesti
nu cred ca vreo planta ma poate ajuta in situatia in care sunt acum.simptomele sau inrautatit pe parcursul ultimei

saptamani de aproape nu mai pot merge (dureri lombara care iradiaza in coapse si in memebrele inferioare),

ameteli(vad negru in fata ochilor, trebuie sa ma asez tot timpul pentru ca simt ca am sa lesin), senzatia de greata,

dureri de cap (presiune), uneori dureri in dreptul inimii, (scurte maxim 30 de secunde, vine din senin, simt cum inima imi bate foarte tare si doare-stiu ca e posibil sa nu aiba nici o legatura cu inima DAR asta este senzatia pe care o simt), urinat des -putin, uneori cu dureri mici, alteori fara dureri, si dureri de sani (si sfarcuri-de sunt momente de nu le pot atinge).

nu cred ca starea mea de sanatate are vreo o legatura cu vreo problema psihica...sunt o persoana echilibrata, cu o viata de familie fericita, fara griji, fara probleme psihice anterioare.
chiar as dori un sfat de la persoane cu competente in medicina: ce analize sunt recomandate pe baza simptomelor descrise mai sus.
maine 3.6 am din nou programare la medic(doare ca am probleme de comunicare cu medicul meu--in primul rand limba si in al doilea rand medicii de aici au o alta mentalitate--intotdeauna te trimit acasa pentru 1-2 saptamani si daca simptomele se mentin dupa aceea incep sa-ti faca analize )
ce analize as putea sa-i cer medicului? ce analize uzuale (anuale) imi recomandati la intoarcerea in Romania?

multumesc anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Urinarea nocturnă, redusă prin limitarea aportului de sare
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  •