Tulburari psihice din adolescenta; dupa ce a nascut starea s-a inrautatit

26-08-2012
rebe.n3w
Nu este medic/terapeut
rebe.n3w
Pt a intelege situatia, am sa fac un scurt istoric:
Sora mea a avut inca din adolescenta tulburari psihice, fiind internata de 2-3 ori la un spital psihiatric. Dupa ce a nascut(la 25 de ani), starea ei s a inrautatit. In prezent, are 31 de ani, nu lucreaza, este sustinuta financiar de parintii mei, locuieste singura si prefera sa stea singura. Problema este ca daca incerci sa ai o dicutie cu ea, despre orice, nu intelegi ce spune.. efectiv nu intelegi. Vorbeste in niste termeni pe care eu nu i am auzit niciodata, dar niste termeni dificili, legat de atmosfera, medicina etc. Oricum fara noima. Daca ea spune ca e cald afara, si eu ii spun ca e frig, devine violenta, si daca cumva incerci sa o contrazici, devine foarte agresiva. Ca atare, daca nu i se da ce cere, ameninta cu moartea, sare la bataie. Efectiv mi e frica, sa o las cu copilul(tin sa precizez ca cel mic a fost infiat de ai mei, deci nu sta cu ea), mi e frica ca poate ia foc casa unde sta ea, mi e frica ca poate viseaza ceva sau isi imagineaza ceva si o sa puna familia mea in pericol. Acum 2 zile a lovit o pe bunica mea(87 de ani) cu piciorul in piept, iar pe matusa mea a strans o de gat, pentru ca au refuzat sa i dea bani. etc. NU poti discuta cu ea, incercam sa o evitam, dar stam intr o frica permanenta. La un alt acces de furie, tatal meu a chemat salvarea si politia, a dus o la spital ca sa fie internata, dar medicii au refuzat internarea ei, pe motiv ca ea nu este de acord.
M-am interesat si am aflat ca o solutie ar fi sa o pun sub interdictie judecatoreasca, ca apoi sa o pot interna. Singura problema e, ca mi e frica, ca atunci cand afla de initiativa noastra, sa nu vina acasa si sa omoare pe cineva.
Va rog, daca aveti vreo solutie, cum o pot interna, sau sa o pot declara incapabila, fara sa afle ea, sa ma sfatuiasca.
Multumesc frumos.
6 comentarii
0
26-08-2012, ora 17:42
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna! Din pacate, in Romania apartinatorii unei persoane bolnave psihice adesea se gasesc cu mainile legate la spate.Din moment ce ea a fost deja internata la spital banuiesc ca este trecuta deja in evidenta.Ceea ce eu nu inteleg de ce medicii nu au cooperat cu voi ca sa o tina internata macar pana o stabilizeaza.Din cate inteleg, o fi vorba de ceva tulburare psihotica, cu deliruri si posibile halucinatii, ceea ce e intr-adevar grav si necesita tratament.Din moment ce ea poate pune in pericol alte persoane sau propria persoana se poate efectua si internarea involuntara, chiar daca ea nu e de acord deoarece in acest caz se considera ca discernamantul ei este afectat si nu mai poate judeca.Asta tot ce stiu eu, nu sunt medic, de aceea, eu zic sa vorbiti cu medicul de familie sa vedeti cum se poate rezolva cat mai bine problema.Ce diagnostic are pe foaia de externare?A continuat tratamentul dupa ce a fost externata?
0
27-08-2012, ora 19:57
rebe.n3w
Nu este medic/terapeut
rebe.n3w
Traim in Romania, nimic nu e logic. Totul se lasa la latitudinea doctorilor. Probabil n-am cooperat cum trebuie, referitor la bani. Amanuntul pe care nu l am precizat este ca ea are sindromul HIV. Cand au incercat sa o interneze ultima oara, ea a spus doctorilor asta, stiind ca nu o sa fie internata. Cam din cauza asta, nu a fost internata. Discriminare, idiotenie, nici nu stiu cum sa o numesc.. Putina lume stie ca hepatita C se ia de 10 ori mai repede decat Hiv-ul. Cat despre tratament, nici macar nu i l a prescris, era evident ca nu o sa l ia.

Mersi pentru raspuns.
0
29-08-2012, ora 15:52
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Infectia cu HIV, netratata, poate duce la serioase daune neurologice si psihice, la infectarea unor posibili parteneri sau chiar, prin absurd, a celor apropiati, daca foloseste obiecte de igiena ca periuta de dinti, lama de ras, folosita de unele femei ca epilator...Trebuie sa mergeti la un spital ca Spitalul Victor Babes, Matei Bals, ca sa ia tratamentul anti retroviral, care va duce la slabirea manifestarilor psihice.Ideal ar fi sa o tina in spitalul de psihiatrie o perioada si sa faca consult interdisciplinar, cu un infectionist.Cred ca necesita tratament impotriva viremiei, HIV-ul atacand si creierul, dar si tratament psihiatric.Banuiesc ca s-a infectat din inconstienta, daca spuneti ca a ajuns in halul in care este.Vorbiti cu un infectionist si el va va indruma mai bine, eu v-am dat doua sugestii: Bals si Babes.Cu bine!
0
29-08-2012, ora 15:54
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
In fct de diagnosticul dumneaei cereti curatela de la primaria de care apartineti cu prezentarea actelor medicale.Din acel moment, aveti control perfect asupra a ceea ce se va intampla cu ea, dar e si o mare raspundere.Primaria este autoritatea tutelara, dar va trebuie si acte medicale de la medic in acest sens.
0
30-08-2012, ora 00:32
rebe.n3w
Nu este medic/terapeut
rebe.n3w
Multumesc pt informatii. Am sa ma interesez la primarie. Nu s a imbolnavit tocmai din inconstienta, asta e problema. S a imbolnavit la varsta de 14-15 ani intr un spital, prin refolosirea siringelor. Si asta a afectat o foarte mult. Cat despre tratament, l a luat o vreme, cat a fost insarcinata, insa i a fost foarte greu. Ea e face parte din procentajul minim al persoanelor al carui metabolism nu accepta medicamente. Se duce mereu la Babes si Bels, este inscrisa acolo. Ea traieste oricum in lumea ei, vreau doar sa stau linistita, sa stiu ca toata lumea e in regula, inclusiv ea.

Multumesc frumos pentru ajutor.
0
30-08-2012, ora 15:12
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Imi pare rau sa aud asemenea lucruri descalificante pentru personalul medical, eu facand parte din acesta.Obtineti curatela si mai vorbim.Daca isi ia tratamentul pentru HIV poate trai pana la adanci batraneti, cat ne permite Dumnezeu, iar tratamentul pentru suferinta psihica ii poate imbunatati si viata personala, daca e facut competent, de catre un medic priceput.Sa ne auzim cu bine!Daca obtineti curatele si o veti obtine, daca nu curatela, punerea sub interdictie judecatoreasca, veti putea lua masurile omenesti si umane in primul rand!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnale de alarmă ale unei posibile tulburări psihice
  • Monitorizarea activității creierului poate ajuta pacienții cu boli psihice
  • Metoda curentă de diagnosticare a bolilor psihice ar putea fi imprecisă
  •