Agenezia renala.

06-04-2015
e.stefan
Nu este medic/terapeut
e.stefan
am 23 de ani si abia acum aproximativ 3 ani am aflat ca nu am un rinichi. in urma unor controale generale s-a descoperit agenezia renala cat si o infectie la singurul rinichi de care m-am curatat (de doua ori pana acum). cum trebuie procedat astfel incat sa favorizez functionarea optima? exista posibilitatea transplantului?
4 comentarii
0
06-04-2015, ora 16:17
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
STEFAN din ce oras esti? eu am un singur rinichi din 2008, si pt ca el sa nu devina lenes trebuie sa beau minim 2 litri de apa zilnic sa merg la baie si sa vad daca urina este limpede ca apa asta inseamna ca functioneaza corect rinichiul si filtreaza bine.Din cat cunosc daca faci transplant este infara de medicamentele imunosuprozore(daca am scris corect), care se iau pt ca organismul tau sa nu necrozeze organul primit exista riscul ca dupa o perioada mai mica sau mai mare de timp sa fie respins ca asa vrea organismul tau.IN SUA medicii amesteca maduva osoasa de la donatorii decedati din coloana vertebrala si o injecteaza in sangele primitorului si astfel ca pastile se mai ia doar una la cei cu transplant de membre de exemplu, in loc de 10.
0
07-04-2015, ora 13:02
e.stefan
Nu este medic/terapeut
e.stefan
Brasov. nu suna deloc bine ce mi-ai scris..
0
07-04-2015, ora 13:50
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Daca ai putina grija de el poti trai fericit pana la adanci batraneti, eu cunosc mai multe persoane care au un singur rinichi, unii se pastreaza altii deloc cara greutate lucreaza in constructii, cunsuma alcool etc... fiecare cu obiceiurile si riscul care sil asuma singuri.
0
14-04-2018, ora 20:07
e.stefan
Nu este medic/terapeut
e.stefan
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: