Afte in gat

14-08-2010
gabyz27
Nu este medic/terapeut
gabyz27
Buna ziua! Sunt un baiat de 15 ani, acum 4 zile m-am trezit rosu in gat am ignorat roseala si am baut apa rece seara am facut temperatura 39. a2-a zi cand m-am trezit nu puteam sa mananc nici sa inghit , mama mi-a dat un antibiotic Axycef se numeste si imi dadea in gat cu tinctura de propolis si un anesteziant cu glicerina facut la comanda la o farmacie.(Mama s-a uitat in gatul meu si a vazut ca am ceva alb acolo (afte) fratele meu avusese inainte cu o saptamana afte in gat iar lui in 5 zile cu tratamentul pe care il fac si eu i-a trecut ) si de atunci pana acum am mancat numai supe, am baut numai ceaiuri si am supt bomboane halls . dar ieri am constatat ca am niste pete rosii pe cerul gurii.

As vrea sa stiu daca am facut bine cu axyceful si tinctura si ce sunt acele puncte rosii.

Inca nu am fost la doctor fiindca doctora mea de familie este in concediu iar prin zona pe la mine nu sunt cabinete medicale.
2 comentarii
0
14-08-2010, ora 19:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aftele bucale.. sunt rezultatul unei iritatii locale sau la distanta..
TRe sa tii regim alimentar fara bauturi acidulate, fructe citrice si acre, fara muraturi si salate cu otet.
fara dulciuri !!!
gargara cu apa de gura sau cu ceiuri l acare adaugi 5 pic de alcool iodat, faci badijonari cu ce ai mai facut.. si cam atat.
0
14-08-2010, ora 21:51
gabyz27
Nu este medic/terapeut
gabyz27
si cam ce regim alimentar ar trebui sa mananc ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •