Afta recidivanta

15-07-2015
amalia1986
Nu este medic/terapeut
amalia1986
Buna ziua,

Din martie anul acesta imi tot iese o afta in acelasi punct in varful limbii si am si o jena la inghitit pe partea stanga a gatului si intepaturi in urechi. Mentionez ca in ianuarie si in februarie am facut 2 tratamente cu antibiotic, una pt infectie de la un cos infundat si una genitala. Am fost la 3 medici ORL, toti din ei au considerat ca toate sunt in regula. Unul din ei mi-a dat o solutie Dermovate pt afta, cat si tratament pentru reflux gastroesofagian. Cand ma dau cu Dermovat, in 2 zile trece, apoi la cateva zile reapare. Un alt medic ORL din cei 3 mi-a dat Milgamma pt jena la inghitire, dar si pt afta. Mentionez ca acesta a observat si ca am osul mastoidian un pic mai crescut si spune ca e o nevralgie. Al treilea medic a zis ca nu am absolut nimic.
Sunt un pic stresata din cauza acestei afte, pt ca recidiveaza cred a 7-8 a oara din martie.
As mai vrea sa mentionez ca inIsoprinosine 5 zile/sapt, 2 sapt/luna, 3luni. Am mai luat sin naturiste din proprie initiativa cum ar fi: Cats Clow, Colostrum Prime Life, iar acum iau si Spirulina, dar si Complex de B-uri care nu continea si B12. Puteti sa-mi dati un sfat ?

Multumesc!
4 comentarii
0
15-07-2015, ora 21:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 faci consult la gastrologie si schimbi regimul alimentar ( gasest pe forum)
2 faci consult ginecologie ( varful limbii este zona reflectorie a organilor genitale)
0
16-07-2015, ora 13:46
amalia1986
Nu este medic/terapeut
amalia1986
Buna ziua dl doctor. Acum cateva luni am avut un erad pe colul uterin. Am HPV tulpina 6. Am facut si vaccinul silgard, 2 doze, mai am unul de facut in noiembrie. Mentionez ca am si tiroidita autoimuna cu hashimoto.
Acum cateva luni am facut si endoscopia la gastroenterologie. Am luat tratament cu motilium, omez si dicarbocalm.
0
16-07-2015, ora 21:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
toate bolile autoimune au aceiasi cauza.. confundarea proteinei animale cu propria proteina pe care organismul o ataca
ai 1 singura solutie corecta
devii Vegetariana.. renunti complet la Lactatele de vaca
se poate sa consumi dar 15% ceva carne slaba si peste.in rest legume si mai putine fructe
citeste carte STUDIUL CHINA
0
20-02-2018, ora 14:58
amalia1986
Nu este medic/terapeut
amalia1986
Buna ziua dl doctor. Am revenit sa va spun ca acea afta de pe limba de care aminteam este limba geografica. Asa s a diagnosticat la Institutul de boli ale limbii si mucoasei bucale. Iese mult mai rar. De altfel, viitorul meu sot cu care m am cunoscut la 3 ani de la aparitie are toata limba asa de mic copil. Mi s a spus ca aceasta limba geografica poate sa aiba sau nu eruptii de genul asta, dar in acelasi timp este strans legata de psoriazisul bucal, dar daca nu erupe mai mult sa l las asa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar aftele bucale?
  • Ce sunt aftele bucale și cum să le tratezi
  •