Afectiuni ale gingiilor

17-12-2010
scrib
Nu este medic/terapeut
scrib
Buna tuturor, imi sangereaza gingiile de o bucata buna de timp, am incercat ceva remedii care mai decare, dar oricum sangerarile continua in plus sau mai adaugat dureri de dinti si sensibilitate sporita, Imi periez dintii de 4-5 ori pe zi ma gindeam ca o gingivita ar fi exclusa, dar acum citeva zile am abservat si asa zisa alungire a dintilor, intrebarea e: ar putea periatul drea des sa-mi creeze aceste simptome sau e gingivita? Si daca e gingivita care sunt remedile? mentionez periez dintii minim de 4-5 ori pe zi minutios.
6 comentarii
0
17-12-2010, ora 08:36
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Poate fi periaj incorect, poate fi gingivita, poate fi parodontopatie, poate fi un semn al unor probleme de sanatate generala.
Mergeti la stomatolog pt diagnostic si tratament.
0
18-12-2010, ora 01:58
scrib
Nu este medic/terapeut
scrib
Buna, merci mult d-na Nicoleta Grosu, dar din pacate sunt in afara tarii, si in medicii chinezi nu am incredere :) puteti totusi sa-mi recomantati ceva ? Poate niscai remedii in conditii de casa ?
0
18-12-2010, ora 08:12
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Fara un diagnostic nu se prea pot da sfaturi.

Singurul lucru pe care il pot face este sa va dau citeva recomandari de igienizare corecta a dintilor.

1. Ata dentara (e suficient o data pe zi: seara): rolul ei este sa curete acele suprafete ale dintilor unde periuta nu ajunge, si anume intre dinti. Mai usor de aratat decit de explicat in scris cum se foloseste. Un filmulet e aici, dar se pot cauta si altele pe youtube: http://www.youtube.com/watch?v=N7TJevl2RVo. Ideea e ca ata dentara introdusa intre dinti sa curete suprafetele celor 2 dinti si sa nu raneasca gingia.

2. Periaj corect: vertical dinspre gingie spre marginea dintilor (periajul de seara este cel mai important).

3. Timp de 3-4 saptamini, de 2 ori pe zi: apa de gura cu clorhexidina (produse gen corsodyl). A se clati minim 1 minut. Atentie: a se folosi dupa aproximativ o ora de la periaj.

Atentie: periajul frecvent si agresiv poate duce in timp la subtierea smaltului.
0
19-12-2010, ora 02:57
scrib
Nu este medic/terapeut
scrib
Merci, mult Dr. Nicoleta Grosu, numai bine si sanatate.
0
22-12-2010, ora 14:25
Emanuelle
Nu este medic/terapeut
Emanuelle
salutare,

vedeti ca e musai sa mergeti la stomatolog, pentru a vedea exact ce aveti. sangerarile astea pot trada o parondontoza urata. la mine asa a fost si mi-a recomandat domn doctor sa iau piascledine 300, ca sa tin boala sub control. aveti grija, nu stati asa prea mult. o igiena ok nu ajunge.

bafta multa
0
22-12-2010, ora 23:28
scrib
Nu este medic/terapeut
scrib
merci Emanuelle
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • Compusul din ceai verde ce ar putea reduce sensibilitatea dentară
  • E normal să sângereze gingia?
  • Sângerarea gingiei - cauze și tratament
  • Bacteriile cauzatoare de boli ale gingiilor folosesc microorganismele bune pentru a se înmulți
  • Sângerarea gingivală poate fi semn al unui deficit de vitamina C
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Cum protejăm gingiile și ne ferim de gingivită
  • Dinți sensibili
  •