Afectiune gingivala

02-03-2012
Nadia123
Nu este medic/terapeut
Nadia123
Buna ziua,
As dori sa imi atasez o coroana dentara din portelan, avand ca si punte un canin si o masea mai exact in partea dreapta, zona de sus a cavitatii bucale. Intre canin si aceasta masea am avut extractii dentare.
La aceasta masea am avut obturatie de canal dupa care aplicarea unei plombe.
Problema este ca in dreptul acestei masele gingia este inflamata, dar numai in partea exterioara nu si cea interioara. La canin nu am avut nici o problema medicala.
Mai exact deasupra acestei masele am o inflamatie, maseaua in sine nu ma doare la atingere, ceea ce ma doare este numai zona gingiei, de fapt este si putin inflamata iar la atingere ma doare.
Am facut radiografie si mi s-a spus de catre dl. doctor, ca aceasta masea s-a retras si din aceasta cauza s-a produs inflamatia la aceasta.
Intrebari : In timp, exista posibilitatea din cauza acestei inflamatii sa mi se extraga maseaua ?
In momentul cand imi voi atasa coroana din portelan, aceasta va exercita o anumita presiune in gingie mai precis in zona inflamata. Cum se numeste acesta afectiune -inflamatia gingiei-pe care o am de mult timp ?
Trebuie sa urmez un tratament medical pentru a disparea inflamatia gingivala ?
Va multumesc, si astept un raspuns din partea dvs.
1 comentarii
0
09-03-2012, ora 12:20
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Trebuie vazuta care ese cauza acestei inflamatii.

Daca este tartru, acesta trebuie indepartat.
Daca sint probleme parodontale, atunci se decide tratamentul in functie de gravitate.
Daca este granulom la virful vreuneia dintre radacini, atunci tratamentul endodontic trebuie refacut.
Daca este fractura verticala, atunci maseaua va trebui extrasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul