Afecteaza ovulele Cervugid menstruatia fatul ?

22-07-2011
MihaelaAlexandra
Nu este medic/terapeut
MihaelaAlexandra
Buna ziua. In urma cu o luna am inceput un tratament: 2 saptamani de augmentin 2/zi si 2 saptamani (dupa terminarea augmentinului si trecerea menstruatiei din luna trecuta) de ovule Cervugid.
Luna aceasta mi-a intarziat ciclul - (trebuia sa vina in ziua de 16) (precizez ca pana in aceasta luna ciclul imi era regulat max o zi in + sau -).
Am facut test de sarcina acum 3 zile - negativ, dar totusi inca nu mi-a venit menstruatia.
Este posibil sa fiu insarcinata sau menstra intarzie din cauza tratamentului?
In cazul unei sarcini, pe care as dori sa o pastrez, fatul poate fi afectat de aceasta medicamentatie.
Va multumesc mult pentru raspuns.
1 comentarii
0
24-07-2011, ora 09:14
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Menstruatia nu poate interzia din cauza tratamentului. Fie intarzie din cauza afectiunii insesi pentru care tratamentul a fost prescris, fie e vorba de o sarcina, fie din alte cauze. Un test de sarcina e indicat si e primul lucru care trebuie facut.

2. Nu, nu poate fi afectat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul