Afecteaza cu ceva tratam. cu clotrimazol ovule de doar 3 zile inaintea unei fecundari?

27-01-2012
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
afecteaza cu ceva oare tratamentul cu clotrimazol ovule (canesten) de doar 3 zile inaintea unei posibile fecundari ?? l-am facut ca sa previn o candida, adica acum termin ovulele si peste 5 zile sunt la ovulatie si sper sa nu ne mai protejam, aveti idee? afectetaza cu vreo ceva? imi doresc tare mult un copil... si nu mai vreau sa astept..vreau sa ne apucam de luna asta..ca pana acum am stat 2 luni pe bara pt ca pana mai acum 2 sapt am terminat un tratament cu ofloxacin pt infectie cu mycoplasma.:(off:(.
4 comentarii
0
28-01-2012, ora 23:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Canestenul nu afectează sarcina in curs, cu atat mai putin sarcini viitoare.
Ofloxacinul poate afecta sarcina in curs, dar nu sarcinile viitoare.
0
29-01-2012, ora 17:12
cristinne1983
Nu este medic/terapeut
cristinne1983
va multumesc din suflet pt raspuns!!!

maine ma duc sa refac analiza de mycoplasma... sper sa imi fi trecut si sapt viitpoare cand voi fi la ovulatia sa prind si momentul prielnic conceperii!
PS: scuze de intrebarile poate idioate dar poate stiti:
Daca am terminat ovulele vineri si luni ma duc sa refac analiza de mycoplasma(care se recolteaza din vagin cu betigasul, adica secretie), e afectata/modificata cu vreoceva analiza secretiei din cauza ovulelor canesten luate cu 2 zile in urma? repet: recoltez pt mycoplasma, sa vad daca am scapat de ea.

cu deosebita stima!
0
29-01-2012, ora 23:13
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Rezultatul la analiza pentru Mycoplasma nu este afectat de utilizarea recentă a Canesten-ului.
0
04-03-2012, ora 06:54
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Ptr anumite probleme legate de imunitate (am suferit o interventie de micsorare a amigdalelor in toamna)acum urmez schema cu bronho-vaxom, 10 zile pe luna 3 luni consecutiv si 3 luni pauza am terminat deja prima schema(primele 3 luni acum sunt in pauza de 3 luni, apoi 3 luni din nou.)
Intrebarea mea este afecteaza cu ceva unei posibile sarcini daca raman insarcinata in timpul tratamentului??si daca afecteaza la cat timp dupa terminarea tratamentului este bine sa raman insarcinata??este nevoie de o pauza dupa terminarea tratamentului si o eventuala sarcina??
Astept cu nerabdare un raspuns!!
Multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: