Aerosoli copil 7 ani

21-04-2013
Grevio
Nu este medic/terapeut
Grevio
Ce medicamente se pot folosi pentru un aparat de aerosoli in cazul unui copil care prezinta tuse seaca fara expectoratii constanta si rinoree ?
7 comentarii
0
21-04-2013, ora 16:45
Remicade
Nu este medic/terapeut
Remicade
In principiu nu au efect aerosolii pentru ca trebuie inhibat centrul tusei. Daca dureaza de prea mult timp mergeti la medic sa nu fie astm.
0
21-04-2013, ora 18:04
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna seara. Tusea este permanent seaca? Copilul prezinta si rinoree? Are dificultati de respiratie? Ce diagnostic are? Terapia cu aerosoli este recomandata de catre medic?
0
21-04-2013, ora 18:42
Grevio
Nu este medic/terapeut
Grevio
Buna seara!
Medicul prescrie ca diagnostic cand traheobronsita, cand laringotraheita. A facut tratament acum o luna cu fortum injectabil intravenos, hidrocortizon si altele. Mentionez ca atunci a facut si febra. Dupa terminarea tratamentului a inceput sa tuseasca, nu-mi dau seama cum (cand sec, cand cu expectoratie) si sa ii curga nasul; am intrebat medicul daca pot sa ii fac aerosoli, mi-a spus ca da cu 1/2 fiola acc si ser fiziologic. Am constatat ca a fost singurul remediu pentru tuse si rinoree. Dupa o saptamana, iar a racit, iar ii curge nasul si tuseste, dupa cum va spuneam, cand sec, cand cu expectoratie (dar nu prea abundenta). Nu as vrea sa mai recurg la antibiotice, de aceea as incerca aerosoli despre care am citit la multe mamici ca dau rezultate. Multumesc pentru rabdarea dumneavoastra pe care inca nu am intalnit-o la un consult. Am uitat sa mentionez ca este predispus la bronsite si pneumonii. Pneumonie a facut acum un an, iarna. Multumesc anticipat!
0
21-04-2013, ora 18:49
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Multumesc pentru informatii. In aceste conditii, copilul poate beneficia de tratament cu aerosoli. Opiniez pentru a administra la interval de 8 ore cate 1 ml ACC + 2, 5-3 ml ser fiziologic.
Este recomandabil sa fie examinat de catre medic pentru evaluarea clinico-evolutiva. Multa sanatate!
0
21-04-2013, ora 19:08
Grevio
Nu este medic/terapeut
Grevio
Eu va multumesc mult! Nu pot sa-i administrez la interval de 8 ore deoarece merge la scoala si nu este timp. Astazi i-am facut la ora 13.30. Credeti ca as putea sa-i mai fac o data asta seara? Multumesc! Si scuze ca revin cu intrebari.
0
21-04-2013, ora 19:11
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Inainte de culcare efectuati o sedinta de aerosoli. Si maine dimineata ar fi indicata o administrare. Toate cele bune!
0
21-04-2013, ora 19:17
Grevio
Nu este medic/terapeut
Grevio
Va multumesc din suflet! Am reusit sa ma linistesc si sa nu cred ca fac rau cu aerosolii. Va doresc numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: