Adolescenta, intrebari si dileme

10-04-2014
delia.lavinia2
Nu este medic/terapeut
delia.lavinia2
Buna, am 16 ani de ceva timp nu imi mai gasesc rostul si ma gandesc cu teama la viitor... problema mea este ca acum aproximativ 4 luni stiam ce vreau sa fac cu viata mea, priveam viitorul cu multa speranta dar, lucrurile s-au schimbat.
Mama fiind plecata la munca in Norvegia a hotarat ca ar fi mai bine sa fim o familie unita.
Ok am luat-o ca pe o oportunitate chiar daca mi-a fost greu sa plec de langa prieteni, si m-am acomodat greu cu limba si clima de aici... etc
Acum cand insfarsit ma descurc la scoala si am inceput sa ma obisnuiesc cu viata de aici trebuie sa ne intoarcem in Romania, mi-e teama sa ma mai gandesc la viitor pentru ca s-ar putea produce din nou o schimbare brusca... uneori am impresia ca sunt un obiect care este mutat de colo - colo :( am inteles viata nu e tot timpul roz dar de ce toate visele mi se spulbera ?
13 comentarii
0
10-04-2014, ora 08:55
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Buna.Nu trebuie sa privestu lucrurile chiar atât de râu.Nu uita ca de aici din România abia ai vrut sa mergi crezi ca iti va fi greu sa te acomodezi dinou?prietenii Adevăraţi nu pleacă niciodată, ramân ani si ani plus ca nu ai numai 16ani iti poti face si alţi prieteni.Nu trebuie sa te simţi ca un obiect nu ti se pare normal ca sa pleci unde pleacă si părinţii tai?sau vrei la 16ani sa rămâi singura acolo.Daca nu iti convine sa te tot multi, va veni perioada cand vei avea un iubit si vei rămâne cu el, nu vei sta toată viaţa cu mama ta..mai rabdă câţiva ani si va fi bine.Iti mai spun ceva dar nu te supăra...asta nu e un motiv de îngrijorare, eu as face orice sa ramân cu mama mea toată viaţa dar a murit de cancer la plămâni la 46 ani cand eu aveam 21ani si fratemeu 18..au trecut 2ani jumate de atunci dar dorul imens si acum i-l port si am iubit-o atât de mult încât nu pot sa exprim in cuvinte iar cand trăia nu ii spuneam, câteodată ma si înerva cand ma certa.As face orice sa ma mai certe doar pt.5sec.in care sa o vad si sa o strâng in brate.Cand ai nu ştii aprecia, cand pierzi ai face orice sa dai timpul înapoi.
0
10-04-2014, ora 09:28
delia.lavinia2
Nu este medic/terapeut
delia.lavinia2
Multumesc pentru sfat ! Imi pare rau ca ti-ai pierdut mama ! Dar nu parintii mei sunt problema da, intradevar mi se pare normal sa imi urmez parinti oriunde pana la o anumita varsta dar problema mea este ca mi-e teama sa ma gandesc la viitor. Mi-e teama sa incep dinnou clasa a 10 si s-o i-au de la inceput :(
0
10-04-2014, ora 18:57
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Haide Delia, sus privirea.esti tanara si ai toata viata inainte...traieste clipa asa cum e ea si invata sa apreciezi si lucrurile marunte de care te poti bucura zilnic...sunt o multime dar iti sugerez acum doar 3 categorii:

Prima categorie de care ai putea sa te bucuri ar putea purta numele de "IN SFARSIT" deoarece e vorba de senzatia de multumire pe care o ai cand in sfarsit se intampla ceva ce ai asteptat mult timp sa se intample. ai ajuns sa iei din frigider o ultima bucata din prajitura preferata...sau cel/cea care suna la telefon e exact persoana pe care te gandeai sa o suni... ai putut sa-ti scoti pantofii dupa o zi in care ai umblat mult si stai sa-ti odihnesti picioarele goale pe lemnul racoros al parchetului...sau pur si simplu ai reusit sa-ti scoti din ochi o geana ce te-a deranjat o zi intreaga...sau in sfarsit iti revezi prietenii sau catelul tau preferat (avem de invatat de la catei cum sa ne bucuram de lucrurile marunte)

O a doua categorie ar putea sa fie "NU MA ASTEPTAM" si include acele situatii in care surpriza, sansa sau diferenta intre asteptari si rezultate iti da o senzatie de satisfactie, de multumire.ai cautat bilete la un spectacol si ai gasit locuri mult mai bune decat te asteptai...ai regasit o bluza preferata considerata pierduta...ti-a spus dentistul ca ai toti dintii sanatosi tun....ti-ai varsat cafea pe haina preferata si nu s-a patat ...o persoana indragita de acasa ti-au daruit un foarte mic cadou de bun venit..sau de ce nu, te mai incap pantalonii pe care nu i-ai luat cu tine in Norvegia

A treia categorie s-ar putea numi simplu "NATURA"...o sa simti din nou nisip ud sau fierbinte de la mare.o sa te balacesti din nou cu picioarele in apa ..... te vei bucura din nou de mirosul ierbii proaspat cosite..... ...sau pur si simplu de fuga prin ploaia calda.

Stiu ca fiordurile norvegiene iti dau o senzatie incomparabila (si ma bucur pentru tine daca ai fost acolo..as vrea si eu sa le vad)..daca insa deschizi ochii si sufletul poti sa inveti sa apreciezi si senzatiile pe care le vei trai oriunde ai fi, in fiecare zi..teama de a incepe din nou clasa a zecea o sa paleasca daca vei reusi asta

Dr Rares Ignat - psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata familiala & profesionala
0
11-04-2014, ora 01:21
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DELIA-LAVINIA eu vreau sa iti spun doar cateva lucruri: cat de bine o duceai aici in ROMANIA? cate iti permiteai? nu crezi ca aceasta vacanta in alta tara tea ajutat enorm? eu vad lucrurile de care zici asa: ai invatat o alta limba, poti face un curs si sati iei o diploma recunoscuta care te poate ajuta in viitor, ai vizitat o alta tara, ai vazut cum se traieste cu adevarat nu ca aici traiesti adica supravietuiesti, ai avut famia langa tine nu mama plecata si tu aici, cum zicea si ADINA faptul ca ai avut mama alaturi este enorm.
Eu vreau sati expun alt lucru: eu am cancer din 2008 cu sase metastaze si in prezent 4 sau rezolvat si ma mai lupt cu doua fac chimio, si ultima oara cand miam tinut fata in brate a fost in urma cu o luna ( fata are 3ani si 10 luni), si pe baiat de 9 ani si 5 luni in urma cu 4 ani, sai ridic in brate sau in carca nu sai imbratisez, deoarece am plasa abdominala si nam voie sa ridic peste 5kg, si cu toate astea pt ei conteaza numai sa fim impreuna daca sunt plecat jumatate de zi ma suna sa ma intrebe cand vin acasa.
O sami zici ca tu ai 16 ani, dasta iti zic ca atunci cand ai tot ceti trebuie nu vezi cum e cand nai, si realizezi asta doar atunci CAND AI PIERDUT ACEL LUCRU, asa ca mai bine vezi partea buna a celor intamplate si priofita de ocazia care ti sa ivit NUI DA cu piciorul.
0
11-04-2014, ora 02:01
delia.lavinia2
Nu este medic/terapeut
delia.lavinia2
Multumesc foarte mult pentru sfaturile dumneavoastra ! Aveti foarte mare dreptate in tot ceea ce spuneti " dar totusi dorul de casa ma face sa imi pun aceasta intrebare " ce ar fi fost daca " daca nu plecam din tara sau multe altele.
P.S. in Romania o duceam foarte bine pentru ca parinti mei munceau si ne faceau mie si fratiorului meu toate poftele... dar vine o vreme cand lucrurile se schimba.
Va multumesc dinnou pentru ca ma faceti sa imi inteleg mai bine situatia.
0
11-04-2014, ora 02:11
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ORICE PROBLEMA ARE O REZOLVARE ceea ce trebuie este sa vezi intai partea buna pt ca intotdeauna exista una, dupa care partea rea, numai ca multi oameni o trec cu vederea pe cea buna.
De exemplu la mine : faptul ca am cancer, eu nu am vazut asta ca un sfarsit sau morte cum vad majoritatea oamenilor, ci o sansa sa numi mai irosesc viata, deoarece pana in 2008 munca era aproape 80% din timpul meu, dacami suna telefonul eram la munca si nu stiam cand revin acasa, de exemplu sotia era insarcinata in luna a saptea si eu eram la munca la mare de o luna.
In mai cand mi sa spus ca mai am o singura varianta de tratament pt ca celelalte au esuat, eu am vazut partea plina a paharului, ca nu am fost inca invins, si uite cum incet incet ma vindec.
0
11-04-2014, ora 02:14
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cel mai usor este sa gasesti vinovati, sa te dai batut, sa dai vina pe altii, sa parasesti lumea asta ( tragic dar multi o fac) DAR CEL MAI NORMAL este sa lupti sati fie mai bine si sa nu uiti ca toata viata este o lupta continua.
SUCCES CU PROBLEMELE OAMENILOR MARI.
0
11-04-2014, ora 08:44
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Draga Marton, simt nevoia sa iti spun ca esti un om minunat si respect pt.cat lupti pt.aceasta viaţa sa iti vezi Sotia si copiii cum cresc.Se vede ca unii oameni pur si simplu nu ştiu ce e ăla necaz, numai care trecem ştim.Si mama mea s-a luptat ft.mult.A trăit fix 1an si o luna dar daca nu lupta intr-un jumate de an murea, ar mai fi luptat ea dar cancerul la plămâni si metastaze la cap nu a mai reuşit.A dorit ft.mult sa fie bunica, sa ne vadă casatoriti dar Dumnezeu nu a lăsat-o:( de aceea vreau sa iti spun sa lupti cat mai mult, sa fii tare pt.familia ta si orice s-ar întâmpla sa rămâi la fel de minunat.Iti doresc multă sănătate, fericire si tot binele din lume.
0
11-04-2014, ora 16:00
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Cum scriam si aici pe forum NICIODATA NU TREBUIE SA TE DAI BATUT ORICAT DE GREA ESTE LUPTA si un lucru foarte important este si sprijinul celor apropiati si nu in ultimul rand altor oameni care trec si ei prin ce treci tu cu care sa te vezi sa discuti si sa stii dinainte ce te poate astepta in viitor si astfel nu te vei mai consuma nestiind ce va urma ce este de facut, ce inseamna asta, cum se rezolva etc.
Nici voua familiei noastre nu va este foarte bine, voi suferiti de 100 de ori mai mult ca noi ( ma uit la sotia mea care din cand in cand mai are cate o partida de plans, de descarcare, de stres maxim, se invinovateste ca nu isi poate gasi de munca aproape de casa etc), copii mei care se uita lung afara in parc cand vad alti tati care isi ridica copii in brate care ii duc in carca, eu trebuie sa rog pe cineva sa urce fata in leagan sau sa o coboare.
AR FI EXCELENT DACA SI LA NOI AR FI CA IN STRAINATATE SEDINTE DE TERAPIE UNDE SA SE INTALNEASCA PACIENTII SI SA STEA DE VORBA, eu ma intalnesc cu ei dar individual doecamdata.
0
11-04-2014, ora 16:21
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Asa e.E ft.trist ceea ce se întâmpla aici in România.Daca m-as pune sa iti povestesc prin câte a trecut mami timp de 1 an ai te-as soca si ai spune cum a rezistat atâta..dar dorinţa aceea de a trai si optimismul din ea ia fost de ajutor cel putin o perioada.Sunt sigura ca vor fi bine copiii tai, ei vor înţelege situaţia ta si vor creste cu gândul ca tu esti mai special.Vei fi mult mai iubit decât orice alţi taţi.Si ai noroc si cu soţia ta va iti e alături si nu te-a părăsit.Iubeste-o si respecta-o ca nu se ştie niciodată ce se poate intampla
0
14-04-2014, ora 19:25
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Buna delia.lavinia2. Inteleg ca in tara ai inceput clasa a 10-a. In momentul plecarii in Norvegia ati horatat sa suspendati cursurile?
0
15-04-2014, ora 15:33
delia.lavinia2
Nu este medic/terapeut
delia.lavinia2
da m-am retras
0
16-04-2014, ora 00:17
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
DELIA-ADINA 89 DACA doresti putem discuta despre aceasta boala despre ceea ce ai trait alaturi de mama ta.EU am cosmote si te pot suna daca vrei trimitem i un numar de telefon pe privat.
Azi ma intrebat fata mea de 3sni si 8 luni cand voi mai merge la munca si a trebuit sai zic ca niciodata si acum ea are o mare dilema: daca eu voi sta acasa va trebui sa mearga mami ceea ce ei nui convine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: