Adio dinti urati! | Forumul Medical ROmedic

Adio dinti urati!

13-11-2007
myruna
Nu este medic/terapeut
myruna
Buna ziua...va rog mult sa-mi spuneti daca dintii din semiportelan pot fi "modelati" in asa fel incat sa semene cu dintii naturali (ma refer la forma caninilor de exemplu, sau daca dintii pusi pot avea acei "zimti"in partea de jos)...poti avea un zambet frumosi si cu o dantura din semiportelan, daca inainte dintii naturali erau mari si urati?
4 comentarii
0
13-11-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
semiportelanul...de fapt este mai mult un compozit, dar raspunsul la intrebarea dvs. este afirmativ.
0
30-09-2008, ora 00:00
gabriellcmg
Nu este medic/terapeut
gabriellcmg
Vreau sa va intreb si eu ceva: am 29 de ani si azi mi-am facut in sfarsit curaj sa merg la stomatolog, trebuie sa-mi pun 2 premolari sus (stanga dreapta) si doctorul mi-a recomandat o punte cu stalpii de primul premolar si pe primul molar din semiportelan, intrebarea mea este urmatoarea: cum imi dau seama ca este semiportelan si nu este acrilat? am inteles ca acrilatul este mai putin rezistent. As vrea sa stiu daca ochiul meu de "neprofesionist" poate sesiza diferentele care probabil exista si pe care astept sa mi le spuneti. Va multumesc anticipat
0
01-10-2008, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
acrilatul se zgaraie cu un ac.lasa urme daca apasati putin.restul este oci de profesionist.Este cam greu ptr un pacient sa-si dea seama...
0
17-06-2010, ora 22:29
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Iti trebuie aparat ortodontic.
Daca esti din Bucuresti, incearca la facultatea de stomatologie. Nu stiu daca se poate face gratuit, dar merita incercat. Poate se gaseste o solutie (mai ieftina, daca gratis nu e posibil).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ExtracÈ›ia dentară
  • DinÈ›ii îngălbeniÈ›i - cauze È™i tratamente
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinÈ›ilor
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • PeriuÈ›a de dinÈ›i manuală
  • Albirea dinÈ›ilor acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • DinÈ›ii antimicrobieni printaÈ›i 3D
  •