Aderente - sfaturi

06-01-2008
ElenaSirbu48
Nu este medic/terapeut
ElenaSirbu48
As vrea sa stiu cum pot sa aflu daca am aderente ale anselor intestinale.Unde ar trebui sa merg?
6 comentarii
0
06-01-2008, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Cam complicat de aflat acest lucru.De obicei acest lucru se afla in cursul unei interventii chirurgicale.
0
07-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
In anumite situatii, prin aderente si bride postoperatorii se pot produce ocluzii intestinale, iar acestea sunt urgente chirurgicale( se opreste tranzitul intestinal pentru gaze si materii fecale); nu este cazul dumneavoastra;Pentru a reduce aparitia aderentelor si bridelor postoperatorii se prefera tehnicile chirurgicale minim invazive, ca de exemplu, laparoscopia.
0
12-02-2010, ora 12:55
tania_stefana
Nu este medic/terapeut
tania_stefana
Buna ziua,
Doresc sa stiu ce senzatii dau aceste aderente postoperatorii?Mama mea are asa ceva si are dureri ingrozitoare, se plange ca ii iese foc din colon, are dureri insuportabile de ceva timp si nu mai stiu unde sa merg cu ea.Daca ma poate ajuta cineva sa imi spuna la ce medic pot sa merg in Craiova.
Va multumesc,
Tania Angiu
0
01-02-2011, ora 21:32
AlexandraP
Nu este medic/terapeut
AlexandraP
Buna ziua.Numele meu este ALexandra si am 20 de ani. De cativa ani buni, 3 sau 4 ma confrunt cu niste dureri in partea dreapta jos.mi-am scos apendicita crezand ca asta e, dar durerea inca mai este.De asemnea am niste burbureseli ale intestinelor indiferent ce as manca, se aud zgomote.Cand m-am operat de apendicita doctorul a zis ca am niste aderente pe intestine.sa fie de la ele durerea asta insuportabila? Durerea apare deodata si dispara la fel.Ce sa iau? un tratament.Am fost la multi doctori si degeba...Va rog astept un raspus, un doctor bun.Sunt tanara si durerile astea imi distrug momente din viata.Va multumesc
0
09-11-2011, ora 18:36
Luchianapitu
Nu este medic/terapeut
Luchianapitu
Buna seara, am o intrebare in ceea ce priveste aderentele in urma operatiei laparoscopic? A m inteles cum ca s-ar fi descoperit un tesut asemanator celui uman, care sa fie un remediu impotriva acestora? Exista asa ceva?
0
10-11-2011, ora 11:24
Luchianapitu
Nu este medic/terapeut
Luchianapitu
Stie cineva ce regim de viata, alimentar, trebuie sa urmeze un pacient operat in urma aderentelor intestinale?V arog, astept raspuns...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: aderente intestinale

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un nou gel grăbește recuperarea după o intervenție chirurgicală
  •