Adenopatie supraclaviculara dreapta

04-05-2009
joanaav
Nu este medic/terapeut
joanaav
Datorita unor dureri destul de mari in zona claviculei am ajuns sa-mi fac un control ORL si ceva analize de sange.
Astfel am fost diagnosticata cu "adenopatie supraclaviculara". la ecografie s-a remarcat o masa cu caracter adenopatic, 19 cu 42 mm, cu formatiuni hipodense, de tip ganglionar.
Analizele de sange sunt si ele destul de ingrijoratoare pentru mine, mai ales in conditiile in care nu am ajuns la un medic pentru interpretare.
vsh: 60
nr eritorcite: 3, 76
hemoglobina: 10, 40
hematocrit: 32, 80
neutrofil: 82, 10
limfocit: 13, 40
indice productie reticulocitara: 1, 02
fibrinogen: 510
chimie umeda kit A1: 5, 29
Am 31 de ani si sunt gravida in 18 saptamani. Ganglionii inflamati si durerosi de la gat sunt asa de aproximativ 1-2 saptamani. Sunt in partea dreapta a gatului.
Nu stiu daca are vreo legatura, dar tot cam de 2 saptamani imi furnica mana stanga destul de des, ca si cum as fi stat pe ea.
Nu am nici o infectie vizibila sau banuita la dantura.
Pana ajung la medic pentru interpretare, imi puteti spune ce concluzie se poate trage din ceea ce v-am povestit mai sus?

Multumesc anticipat
1 comentarii
0
01-02-2013, ora 01:59
george5
Nu este medic/terapeut
george5
Joannav, si sotia mea este intr-o situatie cumva asemanatoare (adenopatie supraclaviculara, VSH, amorteala mana stanga). Imi poti spune cum ai rezolvat? Multumesc si multa sanatate!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.