Adenopatie latero-cervicala si ganglioni inghinali mariti.

19-05-2015
Minks.
Nu este medic/terapeut
Minks.
Buna ziua! Am 21 de ani si nu sufar de nici o boala cronica sau ceva de genul.
Problema pe care o am e cauzata de niste ganglioni mariti, nedurerosi situati in urmatoarele zone : submandibular, inghinal bilateral, sub-axilar partea stanga. I-am observat intamplator, fara sa dea semne de inflamare a pielii, dureri sau alte simptome deranjante.
Am fost la medicul de familie de unde am plecat dezamagit, pentru cei submandibulari mi-a dat Flamexin (pe reteta fiind mentionat diagnosticul de infectie a cailor respiratorii - ceea ce nu exista dar banuiesc ca aia e grupa de incadrare a medicamentului). Pentru cei inghinali mi-a recomandat Diclofenac sau Diclac.
Mentionez ca am fost si la dermatologie din cauza unei foliculite zic eu fiindca diagnosticul dat de medic a indicat 'un fel de acnee, stai mai mult la soare ca dispare' - fals.
Deasemenea am si o masea in tratament si doctorul a spus ca e posibil ca cel de sub barbie sa fie inflamat din cauza asta dar ciudat e ca ganglionul nu doare.
De mentionat ar fi faptul ca am un program destul de stricat (pierd noptile). Sunt fumator de 5 ani de zile.
Nu am stari sub-febrile, transpiratii nocturne si singurele mancarimi pe care le am sunt din cauza cosurilor de pe spate.
Maine ma duc la analizele de sange.
Sunt destul de speriat, chiar daca starea mea generala e buna. Nu ma simt obosit in ciuda programului, nu am tuse seaca, etc.
Ce e de facut? Medicul de familie mi-a zis 'sa-i las in pace'. Unde ar trebui sa merg in continuare, ce investigatii sunt necesare?
1 comentarii
0
19-05-2015, ora 18:07
Minks.
Nu este medic/terapeut
Minks.
Am uitat sa mai mentionez cate ceva:
-nu am scazut deloc in greutate, am greutatea stabila de la 18 ani (65 kg)
-nu am apetitul afectat
-nu sunt hiper/hipotensiv
Am urmat in urma cu o luna tratament cu Zinat pentru o raceala destul de urata care era si recurenta, dar ganglionii ii aveam dinainte.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: