Adenopatie de aprox. un an

07-03-2007
tierry
Nu este medic/terapeut
tierry
Am de ceva vreme (1 an aprox.) o adenopatie generalizata. S-a inflamat intai un ganglion cervical stg, cat un bob de mazare, apoi altul pe p. dr. a gatului si am uneori niste dureri ascutite, asa ca niste intepaturi lateral cervical. Nu s-au mai marit in dimensiuni de atunci. La catva timp, s-au mai inflamat si in axila, in dr unul care se simte bine, apoi parca si in stg unul ft mic si parca si inghinal. Ma mai derajeaza o vesnica durere in gat, mai ales dimineata la trezire si o tuse seaca (nu ft persistenta, apare din cand in cand). Analizele facute au fost hemoleucograma, toxoplasmoza, proteina C, radiografie toracica, uree, creatinina. Toate sunt bune. Tratament am facut pt gat pentru un streptococ Beta parca. Cu toate astea ma nelinistesc ganglionii astia inflamati, desi medicii mi-au zis sa ii las in pace. As dori daca se poate sa imi spuneti cam ce-ar putea fi si daca este cazul sa ma adresez la infectioase (ma gandeam) sau in alta parte.
9 comentarii
0
12-03-2007, ora 00:00
aida
Nu este medic/terapeut
aida
Buna
Exista multe boli infectioase care dau adenopatii, (toxoplasma carii, si chiar anumiti funghi), de aceea ar fi bine sa apelezi la Spitalul Victor Babes sau Colentina.Apropos, ai caine in casa?
0
13-03-2007, ora 00:00
tierry
Nu este medic/terapeut
tierry
Nu...am avut pisica la cand am stat la mama. De 3 ani de cand m am mutat nu am nici un animal de casa. Dar totusi testul de toxoplasmoza (IgG parca am facut sa vad daca am avut infectia vreodata) a iesit negativ. Oricum ma sfatuiti sa ma duc la infectioase la un control?
0
12-01-2012, ora 12:52
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
Buna Tierry...daca mai intrii pe site, spune-mi si mie t rog ce ai rezolvart cu ganglionii astia..ce ai pana la urma sau ti-au trecxut de la sine? stiu ca a trecut mult timp de cand ai scris u, dar poate mai intrii pe aicia, Si eu am de 6 luni aceiasi pblema ca a ta.toti ganglionii inflamati plus tot felul de manifestari, iar analizele facute bune.sper sa imi poti raspunde..multumesc!!
0
24-03-2013, ora 18:34
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
laviniaD21, ti-am scris in privat
0
29-03-2013, ora 07:26
denise22
Nu este medic/terapeut
denise22
Buna ziua
De aproape 4 luni m-am pricopsit cu 2 ganglioni submandibulari stanga de dimensiuni 1 cm respectiv 0, 50 cm care sunt ca rezultata al unei infectii dentare de la o lucrare.dentara. Problema cu dantura si infectia a fost rezolvata si sunt inca in reparatii la stomatolog, insa ganglionii submandibulari ma deranjeaza in continuare, desi nu sunt durerosi se inflameaza atat la cald( cand imi fac baie )cat si la rece (cand vreau sa ies afara si am stari subfebrile 37, 5. Mentionez ca iau antibiotic de 2 luni de zile ( augmentin, zinnat, ) iar dupa ce termin tratamentul se inflameaza si mai rau. Analizele le-am facut la Bals si sunt foarte bune cu exceptia unei mici infectii ce apare in sange. Am fost la Bmf, La Hociota, am facut Rmn la Elias care a aratat ca subt 2 ganglioni inflamati. Am facut analize de tiroida, sunt bune, m-a vazut si un medic internist care mi-a palpat toti ganglionii, sub brat, in spate, la stomac, acolo nu am nimic dar mi-a spus ca acel ganglioni s-au cronicizat si ar trebui scosi., insa la Fundeni d-l dr Coriu a spus ca nu trebuie scosi si nici facuta Biopsie si m-a trimis din nou la Bals... Simt ca ma invart in jurul cozii iar starile de frison persista, la fel si starea subfebrila care ma chinuie zi de zi. Ganglionii nu sunt durerosi si vreau sa va intreb daca totusi ar fi mai bine sa-i scot sau sa continui tratamentul cu antibiotice ? Si ce antibiotioce sa mai iau ? Va rog din suflet sa ma ajutati.
0
24-05-2013, ora 04:30
geo99
Nu este medic/terapeut
geo99
Buna Thieri
Ce ai rezolvat cu ganglionii poate imi poti scrie daca ai depistat cauza.Am si eu aceasta problema de muti ani..analize bune...boli infectioase-negativ.Poate ai reusit cumva sa gasesti un dr care sa te poate ajuta, sa descopere de la ce s au marit ganglionii.
Multumesc
0
05-11-2014, ora 19:56
Cosmin357
Nu este medic/terapeut
Cosmin357
Cum ati rezolvat cu ganglionii?
0
17-12-2014, ora 21:16
melimelo
Nu este medic/terapeut
melimelo
buna ziua, fiica mea are 18 ani si a fost diagnosticata cu ovare polichistice si pe acest motiv i s-a indicat 6 luni cu anticonceptionale si anume Belara.Problema este ca in axila dreapta i-a aparut un nodul cit o boaba de mazare pe care ea l-a neglijat si de care zice ca nu este dureros.Pe mine ca mama ma ingrijoreaza enorm si as vrea sa stiu carui serviciu medical sa ma adresez si daca este de la anticonceptionale cumva?
0
23-01-2015, ora 16:24
Babasa
Nu este medic/terapeut
Babasa
Buna ziua va rog frumoa sa ma ajutati ai pe mine!Am un baiaetel in varstabde 3 ani di cand sa nascut i-sa facut vaccinul acela BCG s din pricina lui afacut adenita axilara la varsta de 4-5 luni am observat la axila stanga o umflatura vanata ca si cum il lovise cineva si apoi se facuse ca un furunc si puroia...!am fost la medic si ni-sa zis sa urmarim evolutia acesteia fara sa ii favem absolut nimic sa ii administram vreoun tratament!La un anisor i-au facut operatie la spitalul judetean Constanta de unde si suntem si ne-au trimis acasa fara nici un tratamrnt niimic doar atat :spalati bine copilu acolo sa fie curatdupa o perioada de inca un an aceasta Adenita a recidivat !am ajuns la Bucuresti la Marie Curie acolo l-au operat spumandu-ne ca are un bloc ganglionar nimic mai mult.dupa externare am ajuns inapoi la CT pt tratament asa ne-au zis cei de la Buc.aici mi-sa spus (Palazu Mare) ca nu se trateaza nu exista a fostbun vaccin venit din Danemarca sau olanda care nu au stiut medicii romani cum sa il administreze si uite asa n-am rezolvat nimic!!!Va rog din suflet care a intampinat aceasta problema sa ma ajute si pe mine!!!0762 443 907 rasp la oricr ora!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: