Adenopatie: Ganglion inghinal inflamat 15 30 hiperecogena intens vascularizata

28-11-2013
TheFuries
Nu este medic/terapeut
TheFuries
Buna ziua,
In urma cu aproximativ o luna de zile mi-a aparut o leziune la nivelul penisului, al glandului. Ulterior, la doua zile cred dimineata m-am trezit cu ganglionul inghinal de pe partea stanga umflat vizibil. Am fost la un medic dermatolog si acesta a spus ca este vorba despre un herpes am urmat tratament cu aciclovir crema si tablete. Dupa aproximativ 3 saptamani herpesul arata mult mai bine, am mai aplicat o crema Cicalfate si in prezent mai este doar o leziune micuta de tot, care pare sa se duca. Ideea este ca respectivul ganglion inca este umflat, nu mai este atat de umflat cum a fost, a scazut mult in dimensiune, insa inca ma doare. Medicul de familie mi-a prescris Paduden si Zinat pe care le-am luat pt 5 zile (de 3 ori pe zi Padudenul) si de 2 ori pe zi timp de 7 zile Zinatul. Acest tratament mi-a fost prescris la aproximativ 10 zile de la aparitia ranii initiale deoarece aveam stari de boala. Am fost si am facut si un ecograf unde mi-au iesit doar pe partea stanga 2 ganglioni inflamati, unul destul de marisor 15/30 hiperecogen intens vascularizat si regulat conturat, iar celalalt de 15 mm cu acelasi caractere. In urma unui contact sexual, cu prezervativ mi s-a umflat si glandul si pielea ce inveleste glandul, insa aceasta s-a desumflat la randul sau destul de mult. Ar trebui sa ma ingrizorez, sa ma gandesc la un cancer sau pot fi linistit, adenopatia fiind explicata de herpesul ce a fost prezent pe gland? Ma gandesc ca umflarea acestuia e explicata destul de usor ( nu sunt medic dar ma gandesc logic, ca daca as avea o buba pe mana si as incepe sa-mi frec mana de repetate ori de o haina sa zicem, ar fi destul de firesc sa mi se si imflameze mana si probabil sa se umfle).
4 comentarii
0
28-11-2013, ora 14:49
TheFuries
Nu este medic/terapeut
TheFuries
Ar mai fi de adaugat ca am facut in urma cu aprox 10 zile si analizele pt Sifilis, HIV si alte analize, totul iesind negativ. La analizele singurele raspunsuri ce aveau modificari erau Proteina Reactiva C : 2.8, Leucocitele care au fost putin peste limita superioara, respectiv 120670 si eritrocitele ce erau tot asa putin de tot peste limita superioara, daca nu ma insel 6.02. La herpes cred ca IGG-ul sau IGM-ul era mare, respectiv 48.
0
02-12-2013, ora 01:53
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
salut si eu ma confrunt aproximativ cu aceasi problema.Maine ma duc la control.Am avut si eu doua besicute la baza penisului care le-am spart plus ca dupa un contact sexual prelungit a doua zi m-am trezit cu o iritatie care semana cu un cos pe pielea penisului si eu mi-am facut toate analizele nu mai zic de hiv ca ma ia groaza si este ok.Am urmat o sap tratament cu Tavanic si Brufen si parca s-au mai retras putin, am avut si febra 37.7 si acum mai am 37 cu 2-3 oricum sunt si ipohondru nici nu vreau sa ma gandesc la ce e mai rau am inteles ca cel de hiv doar dupa 3 luni este ok.
0
03-12-2013, ora 18:55
TheFuries
Nu este medic/terapeut
TheFuries
Pe mine nimeni nu a reusit sa ma lamureasca pana in prezent, ganglionii inghinali cum ii ai? Sunt mariti in dimensiuni?
1
08-12-2013, ora 11:57
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Am terminat tratamentul dupa care s_au mai retras dar, surpriza mi_au aparut iar besicute iar s_a inflamat, acum fac tratament cu aciclovir si sunt in a doua zi de tratament, sper sa se rezolve oricum maine ma duc la oncologie ca ma macuna psihicul de tot mai slab sunt n_am pofta de mancare, si in decursul ultimelor luni am slabit vreo 3 kg.Mi-e frica sa nu am altele.Sper ca tu esti bine.Lasa_mi pe privat o adresa de mess daca vrei sa mai vb.Sanatate!!!apropo mie analizele au iesit fffff bune, astept acum de herpes, le_am facut vineri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Ganglioni inghinali măriți - infecție, cancer sau altceva?
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  •