Adenomul hipofizar si menstruatia

21-12-2010
simonas82
Nu este medic/terapeut
simonas82
Buna ziua,
Va voi face un scurt istoric pentru a fi inteleasa cat mai bine.In urma cu 5 ani am inceput sa iau in greutate si am facut analize, de unde a rezultatat o prolactina cu val 56(max era 35), am tot mers la endocrinologi dar fara rezultat, in timp ea a crescut la 76 pana acum 3 luni.In tot acest timp menstruatia cand era cand nu(in ultimi 2 ani menstr aparea odata pe an).In sept anul curent am mers in Italia la sora mea si am facut un RMN de unde a iesit ca am un adenom hipofizar de 11mm cu rezultatul am mers la un medic endocrinolog-chirurg de acolo care mi-a recomandat sa iau dostinex 1 caps lunea si una joia, la o luna dupa tratament a aparut si menstruatia din acel moment nu sa mai oprit (am 2 luni si o sapt decand nu se mai opreste).La o luna dupa ce mi- a venit am mers la un medic ginecolog aici la mine in judet si mi-a dat un tratament cu hemostatice injectabil plus calciu 5 zile, tot nu s-a oprit apoi am mers la doua doctorite endocrinolog una a zis sa iau doar calciu si sa injumatatesc dostinexul(mi-a mai facut si un ecograf la galanda chiar daca eu incercam sa o refuz politicos deoarece mai facusem doua si stiam ca nu am nimic dar ea tot a insistat pentru a ma taxa ) iar cealalalta a zis sa iau duphaston.Eu nu stiam pe care sa o ascult si am luat intai calciu o sapt si am injumatatit si dostinexul, am observat ca tot nu se opreste am luat si duphaston, apoi am mers din nou la ginecolog care a zis sa iau duphaston inca 3 zile (daca nu se opreste a zis ca ma interneaza).Apoi am fost internata in spital 5 zile unde am urmat un tratament cu hemostatice inj +antiinflamatoare+orgametril, la externare dimineata se oprise menstr iar medicul ginecolog a zis sa urmez inca 22 zile cu orgametril, cand am ajuns acasa iar am inceput sa sangerez si a doua zi am mers la un alt medic ginecolog pentu a cere si o alta parere, acela a zis ca nu trebuia sa injumatatesc dostinexul(aceeasi parere are si doctorul din Italia pentru ca l-am sunat) si sa intrerup orgametrilul si sa iau milligest+vitamina E+un antiinflamator(momentan iau tot orgametril).Azi am primit si rezultatul prolactinei care a scazut doar ca acest laborator are alte valori intre 1, 2-19, 5mg/ml iar eu am 8, 32(acum pare ca este in limite normale).Dar eu nu stiu cum sa fac sa nu mai sangerez si pe care medic sa il ascult, la o clinica in Bucuresti nu pot ajunge pana nu trec sarbatorile.In legatura cu prolactina acum ca a scazut nu stiu daca mai trebuie sa iau dostinexul.Va rog frumos daca puteti sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac.Va multumesc anticipat !
1 comentarii
0
26-12-2010, ora 13:56
TOADER MARIANA
Nu este medic/terapeut
TOADER MARIANA
Se vor rezolva toate problemele tale daca te ajuta Dumnezeu sa gasesti un medic bun endocrinolog sau ginecolog.Eu sunt din judetul Constanta si te pot indruma catre medicul meu (CARE ESTE EXCEPTIONAL).Daca nu poti ajunge aici , intraba si tu de medici buni din judetul tau.Sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.