Adenom hipofizar cum si unde sa ma tratez?

05-05-2009
itu
Nu este medic/terapeut
itu
In 22/04/2008 in urma unor mari dureri de cac, dezechilibru corporal, slabirea vederii, paralizie usoara a pleaopelor de jos am fost trimisa la RMN-Oradea, eu fiind din Satu Mare, atinci inca nu aveam RMN in judet, acum avem.Rezultat=formatiune tumorala intrahipofizara de 13mm diametrul cu hiposemnalin T1, hipofiza marita de volum de 15/18/14mm cu tija asimetrica cheasma ridicata.Repetat RMNin 02/11/2009 =hipofiza marita volum cu dimensiuni de 20/17;8/12mm cu verticalizarea clinoidelor.tija deviata anterior si lateral sting datorita unei formatiuni de 9, 5/5, 8mm situata in lobul drept al hipofizei posterioare, mi-a afectat si vederea deoarece adenomul este asezat pe nervul optic, am si noduli tiroidieni, nu mai am ciclu de la 38 ani in urma unei operatii de fibron uterin, scos tot. Fac tratament cu Brocriptin 12tab/zi, Eutirox, calmante si somnifere ca nu pot sa dorm.Va rog din suflet sa-mi spuneti ce sa fac?daca ar trebui operat sau tratat mai departe. Sunt foarte disperata.Va multumesc Itu
1 comentarii
0
05-05-2009, ora 12:53
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
poate operaţia v-ar ajuta mai mult, încercaţi la bucureşti, din câte ştiu cu succes se operează adenoame la spitalul bagdasar

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.