Adenom hipofizar - analiza de supresie

20-03-2012
Eu91
Nu este medic/terapeut
Eu91
buna ziua. de curand am fost diagnosticata cu adenom hipofizar si am facut si analizele specifice. aici s-a observat prolactina un pic marita, mai exact 43, 6 ng/ml, hormonul de crestere uman marit, 13, 9 ng/ml si IGF-1 de asemenea cu o valoare mare, mai exact308 ng/ml. acum mi s-a dat trimiterede internare catre institutul parhon pentru a face analize de supresie. vroiam sa stiu la ce se refera mai exact aceste analize, cum se procedeaza, daca exista riscuri si de asemenea la ce sa ma astept prorpiu-zis pe perioada cat voi fi internata. multumesc!
3 comentarii
0
22-03-2012, ora 14:26
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna ziua,
Am verificat valorile fiecarui hormon si intr-adevar prolactina este usor marita dar nu duce la un adenom hipofizar in schimb singura valoare care este intr-adevar mare este cea de IGF care este 308 si de aceea vor sa-ti faca testul de supresie tu te-ai incadra la:

SOMATOTROPINOMUL *defineste un adenom hipofizar secretant de GH (STH), care la adult determina cresterea excesiva a extremitatilor (acromegalie), iar la copilul prepuber cresterea exagerata în înaltime (gigantism). Clinic, pacientii cu acromegalie prezinta modificarile ale fizionomiei (bose frontale, piramida nazala, arcade sprâncenoase si zigomatice marite, prognatism mandibular cu ocluzie inversa, marirea spatiilor dintre dinti), marirea mâinilor si picioarelor (degete scurte si groase), îngrosarea vocii, sindrom de apnee în somn, sindrom de tunel carpian, organe genitale mari dar cu libidou scazut si infertilitate, hipertensiune arteriala. Clasic, pacientii cu acromegalie se prezinta la medic datorita necesitatii de a schimba dimensiunea de la pantof, manusa, inel sau palarie. Acromegalii prezinta un risc crescut de a dezvolta polipi colonici si cancer colorectal. Dincolo de efectele de
crestere în grosime a oaselor late (la adult) si în lungime a oaselor lungi (la prepuber) - mediate de somatomedina C (IGF-1), excesul de GH mai poate cauza hiperglicemie, rezistenta periferica la insulina, visceromegalie, retentie de sodiu si lipoliza. Ca orice alt adenom hipofizar, poate asocia semne de compresie tumorala (sindrom de chiasma optica) sau de insuficienta hipofizara. Diagnosticul se pune pe baza nivelului bazal crescut al GH - elocvent peste 40 ng/ml(normal 5 ng/ml) si al IGF-1 (normal 1.4 U/ml), lipsei de raspuns la proba de
supresie - testul de toleranta la glucoza orala (se provoaca hiperglicemie prin TTGO, ceea ce la normal ar trebui sa duca la scaderea GH sub 1 ng/ml; la acromegali, deoarece secretia este autonoma, concentratia GH nu se supreseaza - ramâne nemodificata sau chiar creste paradoxal) si evidentierea tumorii prin investigatii neuroimagistice (radiografie de sa turcica, CT, RMN). Se poate efectua si un test de supresie cu TRH, care la normal determina supresia GH, însa la acromegali apare o crestere paradoxala. Fara aplicabilitate clinica,
doar în scop de cercetare, se poate practica scintigrama sau CT cu octreotid marcat (SPECT). Diagnosticul diferential se face cu cresterile fiziologice ale GH (la persoanele active fizic, la pacientii cu insuficienta hepatica sau renala, în somnul profund), cu acromegaloidia, amiloidoza, mixedemul, osteoartropatia hipertrofica pneumica (aparuta ca sindrom paraneoplazic într-un cancer pulmonar). O problema importanta la pacientul acromegal este riscul cardiovascular crescut, pentru care este necesara evaluare periodica. Tratamentul consta în administrarea de analogi de somatostatin (care supreseaza secretia de GH) - octreotid, lanreotid, sau blocanti de receptori pentru GH - pegvisomant, si interventie neurochirurgicala de hipofizectomie asociata cu radioterapie. Evolutia este lenta, putând aparea si autovindecari (prin apoplexii hipofizare). Vindecarea este considerata atunci când boala
este clinic inactiva, IGF-1 are valori normale si apare un nadir al GH sub 1 ng/ml la TTGO.

Si eu am fost diagnosticata gresit cu adenom hipofizar pe baza unei radiografii facuta gresit si inainte de a face operatie pe creier am facut RMN si de fapt nu aveam nimic care sa duca la operatie asa ca eu zic sa citesti mai mult in domeniu si doamne ajuta sa fii bine ca medicii doar cutitul il cunosc cel mai bine. RMN - ul l-am facut la spitalul din Bucuresti din sectorul 6 sector de endocrinologie
0
22-03-2012, ora 14:41
Eu91
Nu este medic/terapeut
Eu91
Buna ziua! multumesc pt raspuns. eu am facut deja un rmn cu substanta de contrast si in baza acestuia am fost diagnosticata cu adenom hipofizar. acum estd necesar testul de supresie, care nu inteleg concret cum se face: mi se injecteaza glucoza, sau ce altceva se face? :)
0
22-03-2012, ora 16:13
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
testul de toleranta la glucoza orala:
Testul consta in recoltarea unei probe de sange venos a jeun, urmata de administrare de glucoza si recoltarea la anumite intervale de timp a unui numar de probe de sange venos pentru dozarea glicemiei.
Testul de inhibitie a hormonului de crestere
Testul consta in recoltarea unei probe de sange venos a jeun, urmata de alte sase recoltari la intervale de 30 minute dupa administrarea unei cantitati de glucoza; din probele respective se determina glucoza serica si hormonul de crestere (GH).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: